Zaklínač

USA / Poľsko, (2019–2024), 30 h 55 min (Minutáž: 47–67 min)

Tvorcovia:

Lauren Schmidt

Predloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

Recenzie používateľa Frajer42 k tomuto seriálu (8)

Začátek konce (2019) (S01E01)

Kurva, tak dlouho jsem se na seriál těšil, všem jsem nasliboval, jaká to bude pecka letošního roku, aniž bych doposud viděl jediný trailer a tohle má být jako výsledek? Kdyby to byl posraný jeden prvek... Bohužel, celý díl je složen z nefunkčních prvků. Je jedno, zda začneme u neuvěřitelně laciných efektů (až nezvykle), Cavilla, který je ještě příšernější, než jsem si myslel a Geralta nepřipomíná ani trochu (a není to jen strojeným chraplákem a hmotností o 50 kg vyšší) - borec totálně bez špetky charismatu, který se opravdu hodí snad jen do role prkenného Supermana. Měl jsem velké štěstí, že mám naposlouchaný první díl naprosto úžasně zpracované a skvěle napsané audioknihy (10/10) a třetí díl naprosto boží hry (10/10). Jinak bych byl v rámci děje naprosto ztracen. Celé je to totiž tak nechutně zkratkovité, skáče se od čerta k ďáblu, některé důležité postavy zcela chybí a jejich věty říkají postavy jiné, což působí nedůvěryhodně a směšně. Celý děj je bez dramatičnosti, což je způsobeno zejména tím brutálním osekáním všeho, co jen trošku šlo. Divák je bez šance vytvořit si ke komukoli jakýkoli vztah, tudíž absolutně nemůže fungovat jakýkoli dramatizace, divák nechápe motivace postav a emoce jsou naprosto cizím slovem. Tvůrcům se nepodařilo přenést do seriálu jediné zrnko z naprosto boží poetiky knihy, kde byl poměr kecacích pasáží zdravě vyvážen vůči řežbě. Hlavně slova v knize měla vždy svůj cíl, vždy příjemně gradovala, zhutňovala atmosféru a především DÁVALA SMYSL. V případě seriálu sice zaznívají mnohdy ty stejné slovní pasáže, ale mám pocit, že v úplně nahodilém sledu, kdy je jejich efekt nulový. Cítím z toho snahu uspokojit potřeby popcornového diváka (čti odpornými sračkoidními seriály zdegenerovaného čůráka bez špetky vkusu), namísto snahy o přenesení luxusní knihy na seriálová prkna. Za pravdu mi dává například bezúčelné obsazení několika negrů do naprosto bezúčelných rolí, aby byly uspokojeny rasové směrnice a nikdo se necítil dotčen. Vůbec nechápu, proč byla jako pilot vybrána povídka Menší zlo. Z mého odporného pohledu je toto naprosto debilní a chybné rozhodnutí. Na úvodní (pilotní díl) měla být rozhodně vybrána klasická epizoda s likvidací monstra, aby byl divák jaksi seznámen s hlavní náplní práce a obživy Zaklínače. Politické píčoviny měly přijít do děje až později. Velké zklamání. Chaos, zmatek a všudepřítomná snaha hrát s odfláknutými efekty na efekt, a to na úkor naprosté ztráty duše a poetiky celého díla. ()

Čtyři marky (2019) (S01E02)

Po zhlédnutí druhé epizody se definitivně potvrdilo, že první díl nebyl špatný náhodou, nýbrž že se jedná o nepříjemný nastolený trend a je čas se smířit s tím, že se seriál svojí kvalitou ani okrajově neotře o luxusní knihu či hru. Každopádně na své si přijdou hlavně milovníci kuriozit, protože třeba takový negerský elf, to jsem viděl v životě úplně poprvé. Jinak bezesporu ultra nudná epizoda. Lapálie s čertíkem z konopí byly snad nejslabší povídkou z první knihy. Tady to tvůrci navíc osekali, takže to dobrodružství vlastně ani nedávalo moc smysl. Naštěstí si pomaličku a polehoučku začínám zvykat na Cavilla, takže už tolik netrpím. Obecně mám obrovský problém s obsazením rolí, až na zářné výjimky (skvěle zpívající Marigold) jsou všichni úděsní a tak nějak splývají a vůbec nevynikne jejich osobnost načrtnutá v knize či hře, což je kurevská škoda. Lepší jeden kousek. ()

Zrádce měsíc (2019) (S01E03)

Tohle měl být první díl, stejně jako tomu bylo v případě knihy. Bohužel, ani tentokrát se retardovaní tvůrci nedokázali držet skvěle napsané knihy a v rámci "krácení" opět přetvořili skvělou povídku v něco nechutného. Jediné, za co je chválím, tak byla atmosféra hrobky, kterou se jim na seriálové poměry podařilo vytvořit velmi dobře. Strašně mě sere barevnost kůže postav, i když rozhodně nejsem rasista, jsem pouze zdravě xenofobní Čech, tak je neskutečně otravné, jak to hraje všemi barvami. V Zaklínači jsou národy, které černé jsou a jsou národy, které černé naopak nejsou, tak proč se to takto nesmyslně míchá? Dějová linka se Cirri a Yenn mě zatím nebaví ani trochu - to je vždy těžké utrpení. Takže i když jsou Geraltovi příhody tak šíleně osekané, tak jsou stále tím jediným lákadlem a koukatelným materiálem. Na nuzné poměry tohoto seriálu to nebylo zlé. Slabší 3 kousky. ()

O hostinách, parchantech a pohřbech (2019) (S01E04)

Zatím zřejmě nejlepší díl. Jsem rád, že alespoň zrzouni ze severu jsou věrní předloze a neudělali z nich tvůrci negry jako z elfů. V rámci totoho seriálu by mě to ani v nejmenším nezaskočilo. Co se týče zpracování dané povídky, tak jsem rovněž docela spokojen. I navzdory nutnému krácení se konečně podařilo zachovat povídku konzistentní a motivace postav konečně dávaly smysl. Linka s Cirri byla snad poprvé trošku zajímavá. Konečně i Yenn absolvovala svoji plastickou operaci a dá se na ni taky koukat. Lepší 3 kousky. ()

Touhy v láhvi (2019) (S01E05)

Tak ani tahle epizoda mě za koule rozhodně nechytila. Vše, co zdobilo audioknihu, tak zde naprosto schází. Chemie a napětí mezi Geraltem a Yenn je skoro na bodu mrazu. Obrovská Geraltova snaha o záchranu Marigolda, kterého lze v seriálu považovat za stěží jeho známého - tak ta snad ani nedávala nějaký smysl. Všechno se snaží být tak děsně cool, aby seriál splňoval Netflixácké standardy, ale je to především na úkor toho, že některé pasáže seriálu nedávají pražádný smysl a postavám jejich vazby a vztahy zákonitě není možné uvěřit. Kouzlo dialogů z výtečně napsané knihy zde tak žalostně schází, až je to prakticky k pláči. Opět jsem byl tedy svědkem nelítostného zprznění velmi dobré povídky. Seznámení Geralta a Yenn bylo v knize romantičtější snad víc než Titanic a v seriálu to působí tak uměle a nuceně, až je z toho člověku zle. Dva kousky jsou maximum, které ze sebe jsem schopný vytlačit. ()

Vzácný druh (2019) (S01E06)

Zřejmě je to způsobeno tím, že jsem se k této povídce doposud nepročetl, ale za mě rozhodně nejzajímavější díl. Příjemný mi byl lehký nádech road movie a velmi zajímavě sestavená skvadra cestovatelů. Pochválit musím i bojové scénky, s tím si tvůrci dali příjemně záležet, bohužel to však nedotáhli k dokonalosti, neboť se znatelně šetří na efektech, a tak sledujeme, že Yenn absolvovala v rámci kurzu v Bradavicích zřejmě i lekce šermu. Za každou cenu musí každý díl ti čuráci divákům nějakým způsobem znechutit. Konečně se začalo něco zajímavého a dramatické dít v dějové lince se Ciri. Příjemná změna od kecání s negerskými domorodkyněmi v kouzelném lese. Snad se v podobném nebo lepším duchu ponesou i nadcházející epizody. Lepší 3 kousky. ()

Před pádem (2019) (S01E07) odpad!

Končí nám série. Děj by měl logicky gradovat k epickému finále a ti čuráčtí (možná bych měl napsat spíše píča tvůrkyně, protože tento paskvil má na svědomí celou dobu žena) tvůrci nasadí místo toho rekapitulační díl, kde se nejenom opakují záběry z dílů minulých, ale navíc ty nové jsou maximálně nudné a tak trošku i zbytečné. Protože snad každý divák, který není úplná píča si zvládne domyslet určité souvislosti. Tohle fakt nepochopím. 6 dílů se zkracují luxusní povídky na naprosté minimum, že prakticky motivace postav ani nedávají žádný velký smysl a přijde 7. díl, kde ti kreténi vše rekapitulují. Je to jako byste týden připravovali pannu na její poprvé a pak ji v neděli na sucho vrazili pyj do zadních vrátek. Opravdu jsem nevěřil tomu, že se dá luxusní dílo Sapkowskiho nějak zmršit, ale tahle sračka překonala mé nejhorší obavy. Tento díl je opravdu zpečetěním tvůrčí neschopnosti. ()

Něco více (2019) (S01E08)

To, co mělo být epické a velkolepé, bylo pouze chaotické a obrovská bída. Bitva čarodějů pro mě osobně velkým zklamáním a na to, že Geralt 90 % stopáže proležel v halucinacích, nechci ani vzpomínat. Přesto tento díl patří určitě k těm lepším, která tato ubohá série přinesla. Potenciální druhou sérii rád vynechám, protože tohle za oceánem posrali ve velkém stylu. Mizerný multikulturní a multirasový cast, neexistující emoce, krácení věcí, které se krátit nehodilo a naopak natahování nudných nesmyslů, naprosté vzdálení se od vynikající předlohy - to je výčet několika z mnoha naprosto zásadních nedostatků, které se táhli s celou sérií. Jediné, co chválím, je choreografie mečových soubojů - ta se povedla. Do toho povedeného ovšem už nelze zahrnout laciné efekty, které by měly být naopak jednou ze stěžejních prvků fantasy seriálu jako je Zaklínač. Na Netflixu opravdu projde do oběhu i ta největší ubohost. ()

Poslední řada Koruny má datum premiéry

Poslední řada Koruny má datum premiéry

10.10.2023

Jak to vypadá s rebootem Highlandera?

Jak to vypadá s rebootem Highlandera?

31.08.2023

Sledovanost Zaklínače klesá