Zaklínač

USA / Poľsko, (2019–2024), 30 h 55 min (Minutáž: 47–67 min)

Tvorcovia:

Lauren Schmidt

Predloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (27)

Série 1 (2019) (S01)

K seriálu jsem přistupoval s velkými obavami a jsem rád, že se tak úplně nenaplnily. Trochu mě mrzí výsledná známka, průměr ale velmi pokazily šestá a sedmá epizoda, ty mi absolutně nesedly. Kromě toho mě nejvíc mrzelo další plnění kvót, které fakt nechápu. To si všichni ti černoši a Indové fakticky neuvědomují, že v některých rolích působí jednoduše směšně? Pokud ne, tak to o nich leccos vypovídá, pokud si to uvědomují, je to ještě horší. Ale ani takový nahnilý citrón mi nedokázal první sezónu znechutit, takže se těším na pokračování. ()

Začátek konce (2019) (S01E01)

Zase se mi potvrdilo, že čím větší mám očekávání, tím horšího díla se dočkám. Viděl jsem trailer k seriálu a čekal jsem naprostou příšernost, ale první epizoda mě vcelku mile překvapila. Vážně jsou herecké kvóty dobrým nápadem? Vždycky, když se objevil v záběru ten černoch v brnění, chechtal jsem se jako blázen, což úplně pokazilo dramatický nádech některých scén. ()

Čtyři marky (2019) (S01E02)

Ne, neubral jsem hvězdičku jen proto, že je slovanská fantasy prolezlá černochy, ale i za nudnější děj a trubadúrův nesmyslně moderní sestřih. Henry Cavill mi sice na postavu Geralta vůbec nesedí, přesto mi zaklínač v této epizodě často chyběl. ()

Zrádce měsíc (2019) (S01E03)

Po předchozím dílu bych dal třetí epizodě klidně i pět hvězdiček, jenže... Triss Ranuncul? To byl jako vtip? Zrzavou kočku, která vypadá i přesto, že už nějakou tu zimu zažila, na nějakých devatenáct, si tvůrci seriálu představují takhle? No nazdar... Zaklínačův boj se strigou byl fajn, až na tu strigu. Překladatel evidentně přeložil slovo striga jako ghúl a podle toho to i dopadlo. ()

O hostinách, parchantech a pohřbech (2019) (S01E04)

Hned v úvodu shrnu, co se mi nelíbilo. Dryády a obzvlášť paní Eithné mě převelice zklamaly, chvílemi jsem očekával, že z nejbližšího křoví vyleze Wonder Woman. Jinak bych chtěl ale tvůrce pochválit, myslel jsem si, že se na, pro příběh podstatnou, pasáž s Pavettou vykašlali a hele, jak mě příjemně překvapili. ()

Touhy v láhvi (2019) (S01E05)

Až na to, že z chudáka mimika, jehož postava by byla v DnD nepochybně definována jako zmateně dobrá, udělali psychopatického sériového vraha, jsem byl celkem spokojen. Zábava s džinem byla fajn, Yennefer dokonale odpoutala pozornost od svého obličeje, takže proč ne. ()

Vzácný druh (2019) (S01E06)

Tentokrát se tvůrci nezachovali k předloze příliš hezky, rozjeli si vlastní hru a ukázalo se, že mě jejich inovátorský přístup neoslovuje. Má verze seriálu je, bohužel, vybavena českým dabingem, takže jsem si musel užívat trpaslíky, kteří mluvili jako typičtí fanoušci Baníku, chyběly jen klubové šály. Nic proti Baníku, ale ve fantasy seriálu to pro mě byl rušivý prvek. A ještě navíc byly na můj vkus obě Zerrikánky zřejmě příliš často v blízkosti dračího plamene. ()

Před pádem (2019) (S01E07)

Už šestá epizoda mě zklamala, ale sedmý díl byl ještě horší. Děj byl z valné části nudný, Yennefer se chovala jako rozmazlená, krajně otravná patnáctka a místo toho, aby příběh gradoval, přišlo otravné shrnutí předchozího dění. Chápu, že Amíkům asi neslouží paměť zrovna ideálně, ale pokud si běžný divák pamatuje, co viděl, musel se nudit. 2*- ()

Něco více (2019) (S01E08)

Po předchozích dvou dílech jsem už už začínal nad seriálem lámat hůl, ale finále první série mě celkem příjemně překvapilo. Zvlášť mě potěšila bitva o Sodden, o které se v knize mluví jen jako o události "z doslechu". Tvůrci se tady mohli slušně rozšoupnout a rozhodně toho využili. Bavil jsem se. ()

Série 2 (2021) (S02)

Po první řadě jsem sice váhal, ale pořád jsem ještě doufal, po té druhé už nemusím ani váhat, ani doufat. Tvůrci seriál pohnojili podobným způsobem jako jiná parta GoT, jen to přišlo o něco dřív. Já chápu, že se scénář nemůže držet striktně knižní předlohy, tady to ale s postupem času vnímám tak, že z předlohy zůstal jen název. Pořád nechápu, proč mají někteří filmaři pocit, že katastrofální nedostatky ve scénáři a minely v castingu dokáží zakrýt přebujelou CGI podívanou. A tak vznikají další a další vedlejší dějové linie, které nezřídka končí ve slepé uličce páchnoucí močí i pevnějšími produkty trávicího systému, ale zato se všude potulují digipotvory, jež vypadají jako uprchlíci z filmu Evolution (2001). Vyvstávají i nové otázky. Proč se Geraltovi říká Bílý vlk, když mi barva jeho vlasů evokuje Gandalfa před jeho střetnutím s balrogem? Využili tvůrci seriálu nilfgaardskou invazi k zakrytí infiltrace afroindických hord do slovanské fantasy? Kdož ví. Vysvětlení bezpochyby přinesou další řady tohoto veledíla. Pokud použiji letecký žargon, pak se seriál nachází v sestupné spirále, a pokud lidi za kniplem nezaberou, přejde do vývrtky. 2*- ()

Zrnko pravdy (2021) (S02E01)

Podle vývoje v první epizodě druhé řady soudě, byl by Witcher skvělým seriálem, kdyby byl natočen podle Sapkowskiho povídek; spolu se ságou infiltrovali děj i temní Slované, kteří mi tu přijdou jako extrémně rušivý prvek. Taky si musím znovu zvykat na ošklivou Yennefer, přepigmentovanou Fringillu Vigo a chabé dialogy. Větší část dílu ale zabrala povídková pasáž, proto hodnotím s klidným svědomím čtyřmi kousky. ()

Kaer Morhen (2021) (S02E02)

Druhá epizoda se od té první ostře lišila. Hlavně tím, že mě moc nebavila. Diskotéka na Kaer Morhen byla jako špatný vtip; počítám, že Vesemir pořádá na jaře pro vesničany jarmark. Podobně blbě u mě vyzněla elfská houbičková párty v chaloupce na kuří nožce. Pardon, na kuřích nožkách. Když k tomu připočtu ještě spoustu zbytečných keců a Geraltovo opakované pózování s mečem, byla to dost otrava. ()

Ztráty (2021) (S02E03)

Hmmm, no, i tak se dá. Pro mě je zatím setkání s druhou řadou nepříjemné v tom, že se příliš nebavím. Nebo skoro vůbec. Vedly se řeči, nedělo se téměř nic podstatného, takže jsem nabyl dojmu, že jde zase jen o pouhou vatu, která nemá diváka zaujmout, ale je tu jen proto, aby měl seriál patřičný počet dílů. Mně by nějaké dlouhé debaty nevadily, to by se v nich ale muselo řádně intrikovat, manipulovat a musely by mít určitý cíl.To mi tady chybělo. ()

Tajné zprávy z Redanie (2021) (S02E04)

V případě čtvrté epizody jsem zcela nečekaně nabyl dojmu, že děj nebyl tak nudný jako ve dvou předchozích dílech. Tentokrát jsem se nudil jen při rozhovoru s hluchoněmým temným elfem, na něhož v rekvizitárně nevyšly uši, takže se předstíralo, že je má kupírované. Jinak to vcelku kmitalo, nepříjemně mě ale naladilo setkání s Marigoldem; trubadúrova píseň v hospodě zněla stejně blbě, jako kdyby Morrisovi tanečníci v Černé zmiji tancovali twist. Už tomu chyběla jen elektrická kytara a klávesy. 3*- ()

Ukaž jim záda (2021) (S02E05)

Po minulém zlepšení jsem si dovolil trochu doufat, ale pátá epizoda mě příliš nepotěšila. Opět jsem se nedočkal žádného výrazného posunu v příběhu, místo toho se zase mocně žvanilo. Nevím, čím to je, že se každý fantasy seriál po slibném začátku změní na setkávání se menšího či většího počtu postav, které vedou nekonečné dialogy o ničem. A aby se neřeklo, občas dostane někdo přes hubu, protože divák přece touží i po akci. ()

Milý příteli (2021) (S02E06)

Tak jsem měl pro změnu chvílemi pocit, že se něco děje, což mi příjemným způsobem narušovalo zbytečně košaté dialogy, jež musí být pro diváky, kteří nečetli předlohu, dost matoucí. A to je zajímavý paradox; pokud jste knihy nečetli, nemůžete se v situaci plně orientovat, pokud máte načteno, musí vás vývoj překvapit (když už ne přímo zklamat). Pobavilo mě, že se zde mluví o časované náloži (i když jen obrazně), co asi přijde příště? Epizoda mi přinesla dvě poučení: 1) elfky rodí dokonale čisté a suché děti (holt jiný druh, jiný mrav), 2) kam čert nemůže, nastrčí černošku s velmi přehnanou mimikou v doprovodu Inda. Pardon, ale to multirasové obsazení je tu protlačeno tak na sílu, až je to směšné (nebo trapné...). 3*- ()

Voleth Meir (2021) (S02E07)

Sedmá epizoda byla zčásti vtipná (aniž by to tvůrci zamýšleli) a zčásti až nevkusně nelogická. Zajímalo by mě, jak se politicky korektně nazývá černý elf. Afroelf? Asi ne, protože Afriku snad tvůrci do seriálu neimplementovali. Alespoň v to doufám, i když... To musí být fakt peklo, když je někdo jiného druhu a i v rámci svého druhu je rasovou menšinou. To už je menšinou na druhou. Věřím, že Netflix nepromarní tuto jedinečnou šanci k vytvoření postavy černého gay elfa. Tři mouchy jednou ranou! K ději toho mnoho napsat nemohu, to už velmi fundovaně zvládla psychoJoa. Parta trpaslíků mi dala zavzpomínat na nejlepší časy ostravsko- karvinského uhelného revíru. ()

Rodina (2021) (S02E08) odpad!

No, uvažoval jsem, jaké slovo by nejlépe vystihovalo dění v osmé epizodě, a konečně jsem na to přišel. Srágol. Knižní předloha vzala definitivně za své, a pokud je profesor Sapkowski se seriálem opravdu spokojen, je buď senilní, nebo udělal hodně dobrý obchod. Sázím na druhou možnost. Při sledování tohoto dílu jsem měl neodbytný pocit, že mě Vesemir nacpal houbičkami, protože mi děj vůbec nedával smysl. Myslím, že šlo jen o to, aby tvůrci provětrali svou CGI faunu. Stálo to prostě za prd a velkolepé odhalení identity jeho císařského majestátu by mě šokovalo jen v případě, že bych Zaklínače nikdy nečetl. Joj, to zas budou uvzdychané reakce na YouTube... / Dodatek: Tak už jsem reakce na YouTube profrčel, pochopil jsem, proč má seriál tak vysoké hodnocení, a teď je mi z toho smutno. ()

Série 3 (2023) (S03)

Tak to nakonec hodilo slušné dva kousky, přičemž jsem si po dvou epizodách myslel, že je vymalováno. Tvůrci se ve třetí sérii propracovali až do bodu, kdy začal autor předlohy zřejmě experimentovat s halucinogenními drogami, což se ošklivě projevilo na ději jeho knih. No, a vzhledem k tomu, že mě seriál dosud příliš neohromil, teď už nemohu očekávat vůbec nic. S Věží Racka to v knihách nabralo strmý sestup, u seriálu je výhodou, že nemá příliš prostoru pro pokles kvality. Fakt si nedovedu představit, jak bude celá záležitost vypadat po odchodu Henryho Cavilla (a to mi do role vůbec neseděl), protože mám pocit, že to celé odtáhl. / Poučení: Chabý děj ani CGI nespasí. ()

Shaerrawedd (2023) (S03E01)

Bez mučení hořícím ukazováčkem přiznávám, že jsem od úvodní epizody třetí řady čekal mnohem větší hrůzu. Buď tedy nebyl děj tak špatný jako v závěru předchozí série, nebo jsem si už, nedej Matko Přírodo, začal zvykat na to, co je mi tu předkládáno. Temná Filipa Eilhart mi kupodivu nezvedla krevní tlak, Yarpen Zigrin mě tím kratkym zobakem dokonce bavil, jak by byl tu ztela, takže to vlastně celé kazil jen divný příběh, který prakticky jen přešlapoval na místě, a přitom generoval roztodivné nelogičnosti. / Poučení: Nechoď do bludiště, žijí tam přerostlí pásovci. ()

Poslední řada Koruny má datum premiéry

Poslední řada Koruny má datum premiéry

10.10.2023

Jak to vypadá s rebootem Highlandera?

Jak to vypadá s rebootem Highlandera?

31.08.2023

Sledovanost Zaklínače klesá