Ve městě Blaviken přivítají Geralta nepřátelští obyvatelé a mazaný mág. Království Nilfgaard se rozhodne dobýt Cintru a Ciri vidí, jak se její svět začíná hroutit. (Netflix)

Skratik

To byla veliká bída teda. Scenáristicky to není tak špatný, díl ale hlavně zabila úplně šílená režie. Režijně to je strašně nudnej bordel, na kterej bylo velmi obtížný se dívat. Linka v Cintře je odpádek těžkej, ta Geraltova byla lepší. Přesto, že obě dvě měli docela slušný spád, tak ani jeden moc nedával smysl a byl moc urychlený. Na celém dílu se mi popravdě líbil jen souboj s Geraltem, jinak to bylo fakt špatný. ()

Clark_Kent

Popravdě nejsem žádnej velkej čtenář, nečetl jsem vůbec nic o zaklínadlech a hry jsem se taky ani nedotkl. Jediný co bych vypíchnul, je úvod a cesta Geralta do krčmy. Zanechalo to ve mě určité emoce, mělo to jakýsi nádech tajemna. Ohledně Henryho Cavilla, ten se dokázal nějak transformovat. Z mého pohledu mu to s mečem jde rozhodně líp, než když předváděl Kal- Ela a oponoval Netopýrovi z Gothamu. ()

1mArc0

Recenzia na vyžiadanie. /Videné 2x/ “Have you ever heard of the curse of the black sun?” („Počul si niekedy o kliatbe čierneho slnka?“) Hneď prvá časť sa vedie v modernom duchu, čo najostrejších nadávok a scén. Energická hudba, boj, krv a nenávisť. S dnešnou dostupnou technológiou je možné tak vierohodne reprodukovať násilie, že vyzerá doslova realisticky. Preto sa bojím, že nastala tá doba, kde sú diváci voči násiliu na plátne doslova rezistentní. Nemôžem si pomôcť, stále počujem ako sa Henry Cavill snaží imitovať hlas Douga Cockla z herných série Zaklínača. Geralta už zo začiatku zobrazujú spoločensky aj výzorovo ako posledného „stokára“ na okraji spoločnosti. Sme na 12. minúte časti, a tvorcovia skáču minimálne o 80 rokov dopredu v knižnej dejovej línii, kde je už Ciri takmer tínedžerka na porovnanie s časom, kedy sa udial masaker v Blavikene. (Áno, na jednej strane museli poukázať od začiatku, kam sa bude uberať spoločný príbeh Ciri a Geralta). Takéto dejové skoky doslova mätú neznalého diváka Witchera. Roztrasená kamera je dnes bohužiaľ v móde, k úprimnosti, tejto časti by omnoho viac prospelo, ak by sa tvorcovia zamerali len na zábery zo statívu. Miestami ma tento spôsob záberov rušil, kde bola atmosféra scén psychologicky horká a vážna. Viac ako polovica replík z dielu nezodpovedá z lexikónového hľadiska danej doby- príliš veľa moderných fráz na fantasy- stredovek. Jeden z tých lepších rozhovorov ponúkajú tvorcovia medzi Stregoborom a Geraltom (odkrýva sa záludnosť čarodeja a deduktívne schopnosti zaklínača). Jednoznačne najlepšou scénou (tempom, strihom, zábermi, réžiou, efektami), je záverečný súboj v Blavikene, kde Geralt dostal svoju nie veľmi obľúbenú prezývku “The Butcher of Blaviken”. Z môjho subjektívneho postrehu bola veľmi dobrá voľba sympatická herečka Emma Appleton v úlohe Renfri (v spôsobe hrania tejto herečky môžete presne očakávať navonok milú a pohľadnú dámu, zvnútra psychicky chorú a zvrátenú beštiu). Renfri je dôkazom toho, že ako spoločnosť dokáže zničiť človeka. Rázne a dynamické herectvo Jodhi May v podaní kráľovnej Calanthé náramne pomohlo tejto postave. Jedným zo znakov dobrých hercov je to, že dokážu intuitívne svojím nadaním posunúť postavu niekam ďalej, aj bez pomoci vedúcich tvorcov. Takmer vždy 1. časti sú ako pomaly sa rozbiehajúci motor 30 ročného auta, a tento toho nie je výnimkou. “Pretty ballads hides bastard´s truth”. 1* navyše za masaker v Blavikene, ten ma nadchol. /45%/ ()

petisek

Pokiaľ máte predstavu o Zaklínačovi vytvorenú na základe počítačových hier, tak netuším ako na vás seriál zapôsobí. Ja milujem Sapkowského knihy a dopredu som radšej nemal od seriálu žiadne očakávania. To čo som videl v prvom dieli ma nadchlo. Cavill je skvelý. Hlášky z kníh fungujú, postavy sú vybrané dobre. Výprava, hudba, efekty, bojové scény sú nadpriemerné. Je to krvavé, drsné a taký má Zaklínač byť. Na rozdiel od poľského seriálu, ktorý ma nebavil je toto lahôdka. ()

Lakash

Velice uspěchaný start. Škoda toho. Knižní zaklínač se táhne jako smrad a má to důvod - ten svět je zajímavý a stačí čtenáři / divákovi sám o sobě. Henrymu jsme všichni trošku křivdili, zatím je skvělý. Hudba trefná, místy možná trochu moc výrazná. Kulisy a kostýmy uspokojivé, až na ty zbroje, nejen nilfgarďanů. Škoda osekání příběhu s Renfri na jeden díl. Zatím ale zůstávám opatrně natěšený na další díly. ()

DarweyD

I po zhlédnutí prvního dílu mám pořád docela velký výhrady, nadruhou stranu mě některý scény chladným nenechaly. Zatím dávám 3, uvidíme, co se bude dít dál v postupu sérií. Scéna, kdy Geralt ukáže svoje bojový schopnosti mě nadchla stejně podobně, jako bitka na záchodech v prvním dílu druhé série Punishera. Politická korektnost je do očí bijící. ()

Solverino

Zatím dost podprůměrná záležitost. Celkem slabé, "televizní" zpracování. Moc mě to nezaujalo, ale zkusím další díl. Asi je to spíš pro náctileté, ti nebudou tak nároční a pokud nečetli knížky, tak by se jim to mohlo líbit. Zatím tedy u mě vede to starší zpracování, to bylo mnohem lepší. ()

farb

Technicky velmi kvalitní práce, ale vyzněním i interpretací o dost slabší, než by se na dost možná nejlepší zaklínačskou povídku hodilo - zkrátka to dilema a pointa měly být o dost silnější. I to budování celkového příběhu mohlo chvíli počkat, ale chápu to z hlediska nezbytného budování světa seriálové interpretace. Ano, mohlo to být mnohem lepší, ale i tak dobrý začátek, ze kterého snad vznikne funkční a zajimavý svět.7/10 ()

PaulCZE

Úplnej propadák to není, ale je to takový divný. Výprava stojí za vyliž zadek a všude samí negři. Jezdce v hořící Cintře uvedla naprosto impotentní scéna, přičemž v předloze to je popsaný perfektně.. hm. ()

Vämpiriüs

Od této série bych očekával Polský dabing ale bohužel zatím není a zda bude časem kdo ví. CGI v některých scénách není úplně topovka ale v dalších dílech snad bude lepší. Hutná atmosféra na každém kroku je poutavá a diváka si podrží od začátku až do konce. Vytkl bych Nilfgaardskou zbroj neboť bych u nejmocnější říše v historii známého Světa neočekával něco, co vypadá jak zvlněný karton. Dále amulet vlka v placaté podobě není přesně tou hlavou vlka, kterou by divák očekával. Bojové scény povedený a závěrečný boj parádní. Mrzí mě, že příběh je úplně osekaný a připomíná spíš shrnutí děje jedné z počátečních povídek. ()

darthvader77

První epizoda zaklínača a pocity velmi rozporuplné. Snažili se smíchat do jednoho dílu Menší zlo a Pád Cintry čímš se potvrdili moje obavy z toho, že se Nilfgaardská linie do seriálu zapojuje příliš brzo. Všechno je zkratkovité a vzájemně se ty příběhy oslabují a nic nedává smysl. Dost mne to znepokojuje, protože když to srovnám s pilotem GOT tak ten se předlohy aspoň držel. Tady máme opravdu velice brzo zaděláno na další 8 sezónu. Z pozitiv Caville je super, herci jsou výborní výborně, dobře se na to kouká, hudba je skvělá a i když to dost okleštili, tak víceméně pointa a síla povídky zůstává, ale teda jako možná ne hned, ale bojím se, že to bude další pr*ser. ()

ACDCKL

Na začátek obstojný, drobné odchylky od knihy tam jsou, zpočátku přeskakování v časových liniích nemusí být někomu po chuti. Bojové scény jsou velmi dobré a krvavé, přesně, jak jsou zvyklí hráči z her i čtenáři z knih, Henry Cavill se snad v Geraltovi konečně herecky našel, ale největší pozitivum na tomto díle je herecký výkon Renfri, kde se nakonec ukázalo, že tato herečka by mi více seděla do role Yennefer. 4*. ()

Kimkong

Knihy jsem čet před deseti lety. Hry jsem hrál všechny. Původní seriál jsem viděl také. Přesto si skoro nic nepamatuji. Takže začínám trochu s čistým štítem. Herecké obsazení první dílu v pořádku. Boje dostatečně krvavé a hezké, ale možná moc rychlé. Dějově vyvážené. Trocha historie postav, takové oťukávání a nastínění zápletky osudového dítěte. Na to, že má epizoda hodinu mě utekla opravdu rychle. Výhrady bych měl k trošičku lacinějšímu pojetí větších bitev. A hudba mě také neoslnila. A přitom hudba, třeba ve hře patří k tahounům. ()

0verseer

" Evil is evil. Lesser. Greater. Middling. It's all the same." Inu, musím priznať, že ma prvá epizóda celkom pozitívne prekvapila. Na základe promo obrázkov som totiž počnúc od hlavných postáv po toľko prepierané brnenie Nilfgaardu čakal, že to bude omnoho horšie. A ono sa na to čuduj sa svete celkom obstojne napokon pozerá. Minimálne Cavill mi do úlohy Geralta padol viac než slušne a rozhodne už teraz nepochybujem, že obsadiť ho bol dobrý ťah. A Cirilla nevyzerá tiež tak katastrofálne ako to sprvu po oznámení jej predstaviteľky vyzeralo. Prvá časť napriek tomu pôsobí najmä pre znalcov knižnej predlohy určite uponáhľane a rozhodne nestihla vykresliť všetky zobrazené udalosti do hĺbky, tak ako by sa slušalo a patrilo. Na druhú stranu chápem, že tvorcovia museli urobiť kompromis, aby dokázali natiahnuť na sledovanie ďalších epizód aj tých, ktorí knihy nečítali, prípadne nehrali ani hry a seriál začali pozerať len preto, že sa o ňom hovorí. Ak by sa tam totiž hodinu len kecalo, asi by to neznalci veľmi rýchlo vzdali. Motivačné 4*, aj keď zbrklé zobrazenie vyvrcholenia udalostí v Blavikene ma vyložene sklamalo... ()

Mordecai odpad!

Ako to už aj Arnoldov výkon v Hercules in New York mal viacej hereckého umu, no a to ani nehovorím o tom, že onen Thalsky borec mal tak 7 krát lepšiu formu než totok. *** Celkovo to bola fest nuda, ostatné časti riskovať nejdem. ()

spoock

Levné CGI, spousta děje napěchovaná do stopáže, která musí prostě odsekávat. Cavil je toporný, byť kousek Geralta tam je, ale jak říkám, toporný. S Cavilem mám problém, že i když se pohybovat umí, tak jeho herectví možná stačí na Supermana, né ovšem na Geralta z Rivie (ono zahrát tuhle postavu tak, jaká je v knihách, není jednoduché). Je to na 3*, protože je to Zaklínač, ale krapet podtaktovaný, to srovnání s GoT, kde jsem někde četl, že tohle je mnohem lepší, tak ne, není. ()