Láska na druhý pokus

• Turecko Aşk Yeniden
Turecko, (2015–2016), 121 h 6 min (Minutáž: 99–167 min)

Özge Özpirinçci, Buğra Gülsoy, Tamer Levent, Lale Başar, Orhan Alkaya, Didem Soydan, Nazlı Tosunoğlu, Can Sipahi, Nilay Deniz, Fatma Karanfil, Mert Öcal (viac)

Títo dvaja mladí, životom sklamaní a zúfalí ľudia z odlišných prostredí sa stretnú pri lete do Istanbulu. Počas letu uzatvoria dohodu o spoločnom manželstve. Fatih (Özge Özpirinçci) chce, aby Zeynep (Buğra Gülsoy) predstierala, že je jeho manželkou, pretože ho jeho rodina chce oženiť s dievčaťom menom Irem (Didem Soydan). On chce svoju slobodu späť, predstierajúc, že je ženatý. Zeynep však chce týmto spôsobom získať čas na vysvetlenie celej záležitosti svojej rodine. Preto prijíma Fatiho návrh. Chce celej svojej rodine povedať o svojom dieťati v ten správny čas... (TV Doma)

Kri-kri

Zkusil jsem další turecký romantický seriál obsahující notnou dávku humoru. Dějová linka je od začátku téměř do konce postavena na množství lží ústřední dvojice. Zeynep je svobodná matka a Fatih zasnoubený s ženou, kterou nemiluje. V letadle z Ameriky do Istanbulu se dohodnou, že budou před svými rodinami předstírat manželský pár. Vyvolá to mnoho komických situací, neboť v každé rodině mají alespoň jednoho člena tak trochu vyšinutého - u Şekercizadeových je to Fatihova matka Mukaddes (mně osobně velmi připomínající Luisu z Divokého anděla) a u Taşkınových Zeynepin otec kapitán Şevket. Musím přiznat, že hlavní pár mě často iritoval sobeckostí, kdy do svých lží a podvodů zatáhli své rodiny a přátele a namísto toho, aby jim následně byli vděčni za pomoc je seřvali pro malichernosti nebo že i oni před nimi v jejich zájmu něco tajili. Zřejmě nejchytřejší postavou je Zeynepina malá sestřenice Elif Su, ty její dospělácké hlášky nemají chybu. Další originální a zábavnou postavou je výstřední internetová závislačka Șaziment, která se fyzicky objeví až ve druhé řadě (v první se o ní pouze často mluví). Několikrát jsem se zasmál i při slovní smršti v podání Fadik a ráznosti její matky "nosorožce" Ayfer. Rovněž je sympatická pospolitost, kdy hlavní páry, ale i celé jejich rodiny prožívají společná dobrodružství, např. na opuštěném ostrově, v horách, v Sivasu, Antalyi nebo při sbírání čaje v Rize. Naopak mě iritovalo Yadigarino věčné naříkání a lamentování. Ze zápletek mě bavily zejména noční eskapády v rezidenci, jako třeba schovávání omráčeného Ertana a nebo když se Șaziment vydávala za Fatihovu novou přítelkyni Melisu. I krátkodobé spojenectví Şevketa a Mukaddes (jeden na útěku z kriminálu a druhý z blázince) obsahovalo zábavné pasáže. Zápletka s Vahitem (únos a otrávení Zeynep a následné shánění protijedu) mi přišla příliš natahovaná, oproti tomu závěrečná zápletka s Ertanem, kdy s Cansu unesli Selima je splácána velmi narychlo a nedořešená. Totéž platí o zápletce posledních pěti dílů s hromadným ztroskotáním na neobydleném ostrově ve stylu Dva roky prázdnin, především proto, že náhle zmizí Mukadder a ani do posledního okamžiku záchrany nepadne o jejím osudu žádné vysvětlení. A smrtelně jedovatý hmyz už je hodně ve stylu sci-fi. Z páru, jehož příběh mě nejvíc dojal vybírám drsného Şevketa a černou Meryem. Dlouhých 26 let byli od sebe násilně odloučeni, po mnohaleté neopodstatněné nenávisti se do sebe znovu zamilovali, vrátili se k sobě a pár dnů po svatbě se opět museli odloučit skrze Şevketovo skrývání před policií. Tento seriál má oproti jiným romantickým počinům nevyvratitelnou výhodu v tom, že bourá veškerá klišé klasických telenovel - všechny páry jsou totiž od začátku do konce spolu a když už se pohádají, tak jen na velmi krátkou dobu. Divák je tak ušetřen nesmyslných zdlouhavých odloučení kvůli nedorozuměním či intrikám a může si plně užívat nevšední a vtipné situace. Přestože scénář má mnohé nedostatky, už pro tu smršť komických scén a dialogů, rodinnou soudržnost, četné přírodní scenérie mimo Istanbul i velmi kvalitní slovenský dabing si tento seriál zaslouží nadprůměrné hodnocení 4 * a 80%. () (menej) (viac)

misa_laska

Ačkoliv zde má seriál hodnocení 52% neodradilo mne to. Zatím stále sleduji. Herec Bugra Gulsoy mě oslovil v krátkém seriálu Azize, kde se role zhostil výborně a tak jsem se chtěla podívat i na něco dalšího, kde by hrál. No a musím říct, že mě ten seriál tedy tak špatný nepřijde... První série je někdy trochu moc, ale tak stačí nějaké scény vynechat, že? Druhá mi přijde mnohem lepší. Je to tedy dost ukřičené. Ale poměrně veselé, někdy trochu trapně přehnané. Ale pokud to člověk bere jako něco na odreagování a nečeká nějaký super děj plný zvratů a naopak sleduje například na odpočinek mezi vážnějšími dramaty, tak to je dobrá volba. ()

Soupalka

Seriál se nesnaží o žádné vážné téma a je relativně dost a místy opravdu dost trapně vtipný. Krásné jsou  poměrně často použité exteriery ze severovýchodního Turecka, které jsou dobře zakomponované do děje v první řadě.  Product placement Renault je taky vlastně vtip  - jak ty děcka totálně za vodou honí ty malé nákupní tašky je fakt dost divný... Normálně bych asi dala 2*, ale tu třetí půlhvězdu si nakonec vysloužil důsledně zapracovaný fantom jménem Şaziment. ()