Soukromý detektiv z Los Angeles, Philip Marlowe se ujímá případu vydírání a sleduje stopu, jež jej zavádí mezi vrahy, lumpy z nočních klubů, autory pornografie, zkažené zbohatlíky a další. Ale Chandlerův legendární hrdina vše vyřeší v naprosto nesentimentálním a drsném stylu - a styl je to, o čem film "Hluboký spánek" celý je. Režisér Howard Hawks přináší na plátno elegantní setkání jednotlivých postav (zejména to Humphreyho Bogarta s Lauren Bacallovou), rázné tempo a fantastickou atmosféru. (oficiálny text distribútora)

RHK

Celosvětově divácky úspěšný film. Krásná Chandlerovka s Humphrey Bogartem v roli tvrďáka soukromého očka Philipa Marlowa. Napínavý děj, kde hrdinové postupně upadají do hlubokého spánku, z něhož není návratu. Ještěže si Marlowe vždy ví rady. Trailer: http://www.csfd.cz/film/4176-hluboky-spanek/videa/ a nádherná scéna s charismatickým Bogartem: http://www.youtube.com/watch?v=3t8H07c30io a scéna s Lauren Bacallovou a jejím voláním policie: http://www.youtube.com/watch?v=DwXc4N_10rA&feature=related ()

5150

Jediné co bych vytknul, byl příliš velký počet postav a jmen, takže orientace při bleskových rozhovorech byla poněkud náročnější. Humphrey Bogart v hlavní roli byl výborný a to, že mu zde snad každá hezká žena padla k nohám, nemělo chybu. HLUBOKÝ SPÁNEK mě dokázal od začátku zaujmout, byl napínavý i zábavný a tím se zas tolik filmů pochlubit nemůže. ()

Fiftis

Jedno z najlepších spracovaní filmu-noir. Aj kvôli tejto snímke som si noir veľmi obľúbil. Vynikajúca detektívka v hlavnej úlohe s Humphrey Bogartom a Lauren Bacall. Musím povedať, že cez jeho dĺžku sa našla zavše minúta, že som sa nudil. Marlowe v podaní Bogarta však nemal chybu ostatne rovnako ako Lauren Bacall. Táto dvojka bola výborná. Každá scéna je skoro jedinečná až umelecká a dovoľuje Bogartovi a Bacallovej plne rozvinúť ich herecké umenie. Film je významným dielom "čiernej série". Počul som, že režisér Howard Hawks po premiére priznal, že dej je príliš zložitý a preto sa zaujímal viac o jednanie hlavných postáv. Škoda že dnes sa už takéto klasiky nerobia. Myslím tým takéto "temné" noir-filmy. ()

LaciLC

"Noirovka" par excellence, pritom raz prepracovaná na požiadavku agenta Lauren Bacallovej. Howard Hawks bol (pre mňa stále je) skutočne majstrom všetkých žánrov. Hlboký spánok má všetko, čo by mal kvalitný žánrový film mať, t.z. poriadne napätie (ak chcete, iskrenie) medzi postavami a typickú atmosféru v tomto prípade 40s. Nejako bližšie k žánru film noir som sa ja však zatiaľ veľmi nedostal, ničmenej Hawksovo dielo sa mi vskutku páčilo a zdá sa, že žánru raz prídem na chuť. Za zmienku ešte z filmu stojí aj obsadenie, vyzdvihol by som najmä výborný výkon drsňáka Humpreyho Bogarta, každopádne oku mi viac ulahodila bývalá fotomodelka Lauren Bacall.:) Jeden z mála viac ako šesťdesiatročných filmov, ktoré by som si bežal okamžite pustiť... ()

paascha

Pan suchar "mluvím jen koutkem úst" Humphrey Bogart se pro tuto roli moc nehodí. Marlowe byl pořízek, co sice dostával po hubě, ale většinou ze zadu. Bogie je takový sušinka, kterému věřím v Casablance a Africké královně, ale ne tady. Ale přestože to není Marlowe ani náhodou, jako film o jiném detektivovi je to super ()

• Humphrey Bogart a Lauren Bacall se během natáčení natolik sblížili, že to Bogartovi způsobilo velké manželské potíže, jejichž řešení hledal Bogart v alkoholu a nebyl schopen herecké práce. Tři měsíce po dokončení filmu se Bogart a Bacall vzali. Bylo to jedenáct dní po Bogartově třetím rozvodu. Z tohoto manželství vzešly dvě děti. (Kulmon)
  • Claude Chabrol vo svojej kritike považuje dielo za mimoriadne, ktoré však nespĺňa obecné nároky žánru. Dielo je veľmi osobité, aby ho šlo zaškatuľkovať. Zdôrazňuje rolu autorského vkladu a spontánnosti pri tvorbe diela. Zásadnou je pre neho osobnosť autora. Podľa Chabrola nemôže byť tento film rekonštruovaný, napr. v podobe remakeu, lebo by sa z diela vytratil jeho tvorca a dielo by pôsobilo dojmom podradnej imitácie. (Biopler)
  • Snímek byl natočen podle stejnojmenného románu Raymonda Chandlera. (Hans.)

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině