Píše se rok 1830. Hraničáři Boone Caudill, Jim Deakins a Zeb Boon se chtějí vydat za obchodem s kožešinami, přes dosud nezmapované území indiánského kmene Černonožců. Na dlouhé cestě ze St. Louis, proti proudu řeky Missouri, je čeká nebezpečí a řada nepředvídatelných okamžiků. Proto se připojí k expedici, v jejímž čele stojí zkušený francouzský obchodník s kožešinami, Jourdonnais. Ten si bezpečnost expedice částečně "pojistil" unesenou Indiánkou, kterou ukrývá před svým mužstvem v podpalubí své lodi. Všechno se po cestě ale pořádně zkomplikuje... Western natočil režisér Howard Hawks (podepsaný pod mistrovskými díly Zjizvená tvář, Herna na Zlatém pobřeží, Leopardí žena, Červená řeka, Rio Bravo a Rio Lobo). (oficiálny text distribútora)

corpsy

Režijne majstrovsky zvládnutý, len čo je pravda. Howard Hawks bol bezpochyby pánom svojho remesla, vedel čo všetko v obraze chce mať a ako to ukázať. Čo však asi dokonalo nevedel, bolo previesť riadky scenára do dynamickejšieho celku tak, aby nenudili. Z toho vyplýva, že tento dobrodružný snímok neponúka strhujúci príbeh, ale iba pekne natočené obrázky. ()

Mirokukii

Vcelku průměrné dílo jinak zdatného režiséra. Děj se vleče, a spíše se mluví. A ačkoliv je tu spousta zajímavých postav: kapitán frantík, zkušený traper atd; tak mě příběh poměrně nudil. Absence jakéhokoliv napětí a nově objevenenými přírodními krásami se též nedá pokochat. Rád bych alespoň vsadil na romantickou linii v podobě trojúhelníku, ale ta mne nepřesvědčila. ()

Padme_Anakin

Moc dobře se mi na tenhle western koukalo, dýchlo na mne kouzlo starých časů i filmů.. Inu, plout proti proudu řeky v roce 1830 byla pořádná dřina a věřím, že se i herci při natáčení zapotili.. Kirk Douglas na sebe strhává pozornost, jakmile se objeví a Dewey Martin se mu snaží sekundovat, Arthur Hunnicutt zajímavý, stejně jako role Zeba.. ()

T2

Nečakané milé "dobrodružné" prekvapenie a to z minimom akcie, Howard Hawks mal proste nádych pravého westernu v krvi, dej ma stále čo ponúknuť, nechýba uvoľnenosť scén, zaujímavý herci, dokonca aj ten Černonožský bláznivý indián nemá chybu, zas tá Indiánka Čipčiri či ako sa volala je rovno na zaľúbenie a to nemusí ani skoro nič prehovoriť, fakt majstrovsky zvládnutý film. /100%/ ()

RHK

Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Klasický epický "pionýrský" western z rodu takových filmů, jako je Jak byl dobyt Západ, Červená řeka, Tanec s vlky, Indiánský bojovník, nebo třeba i Vinnetou. Tedy z doby osídlování Západu, který byl ještě divoký a plný indiánů. V tomto případě jde o skupinu dobrodruhů plavících se 2000 mil proti proudu Missouri do panenské Montany a to za obchodem s Černonožci navzdory nástrahám konkurenční obchodní společnosti, nepřátelských Vraních indiánů a přírody. Potěšil výkon Kirka Douglase (Deakins) a Dewey Martina (Boone) v rolích střelců a lovců u francouzského obchodníka. Mimochodem, dle Wikipedie je Missouri nejdelší řekou USA dlouhou 2341 mil (3767 km) a protéká sedmi státy, takže výkon hrdinů znamenal plout přes půlku dnešních USA (bez motoru proti proudu). Trailer: http://www.tcm.com/mediaroom/index.jsp?cid=12790 ()