Profesor Potts (Gary Cooper), lingvista, je jedním z osmi profesorů, kteří už deset let sepisují encyklopedii - a přece nemůžou přestat v polovině písmene S! Jenže když se v jejich pracovně objeví sympatický popelář a dá se s nimi do hovoru, uvědomí si Potts, že ač právě dopsal encyklopedické heslo o slangu, neví o současném slangu zhola nic. Vyráží proto do ulic, aby pochytil současnou mluvu. V jistém nočním klubu upoutá jeho pozornost zpěvačka Sugarpuss O'Shea (Barbara Stanwyck), která nejprve odmítá mu při přípravě hesla asistovat, ale okolnosti ji donutí změnit názor - její mafiánský přítel je zapletený v případu vraždy a ona se musí schovat před policií, aby proti němu nemohla svědčit. Proto se nastěhuje k encyklopedistům a mimoděk způsobí, že se do ní profesor Potts zamiluje. Ona naoko jeho lásku opětuje, ale co cítí doopravdy?

Režisérem filmu je Howard Hawks, který svůj cit pro bláznivě romantické komedie osvědčil už ve filmech LEOPARDÍ ŽENA a JEHO DÍVKA PÁTEK. Zajímavostí je, že ve scéně v nočním klubu se objeví známý bubeník Gene Krupa se svou kapelou a je také autorem písně, kterou ve filmu Barbara Stanwycková zpívá. (Blofeld)

IQ Tiqe

Jak píše M.E.J.L.A. - mix Sněhurky a Big Bang Theory. Ale zvrhává se to v naivní frašku. 4* dávám za Barbaru Stanwyck, která mě svým vzhledem a hlavně tím, jak mluví, okouzlila (podobně jako Lady Eve; a i tady mi připomíná Téu Leoni). # [viděno: TV, sluchátka, EN sub] # příběh 6 | humor 4 | akce 2 | napětí 2 | pustil bych si znovu 6 ()

pm

Howard Hawks zklamat nemůže. Je jedno, zda točil westerny, romantické komedie, filmy-noir nebo dramata, byl jednoduše borec v každém žánru a v každém žánru po sobě zanechal nějaký kultovní kus. "Ball of Fire" je dokonale vypointovanou romantickou komedií s výtečnými dialogy, v rovině screwballu je opravdu crazy, v té romantické skutečně dojímá. Barbara Stanwycková a Gary Cooper jsou herecky skvostní, ONA je schopná plastického projevu, satirického nadhledu a vyzařuje nefalšovanou vnitřní energii, ON v subtilnějších momentech působí jako by sem zabloudil z kostýmního britského filmu: dokonalý džentlmen. ()

Flego

Už na počiatku svojej kariéry mal scenárista a režisér Billy Wilder cit pre dialógy a táto romantická komédia je toho dokazom. Osem profesorov, barová speváčka a gangstri to je obsadenie, ktoré ponúka mnoho humorných situácií, aj tých situačných. Škoda, že sa príbeh hlavne v prvej polovici príliš zamiloval do slangových replík a tým posobí zdĺhavo, ak sa však dej pohne dopredu, stáva sa z filmu báječná zábava akých už niet. ()

Padme_Anakin

Osm profesorů žije ve vlastní vědecké bublině a pilně pracuje na sepsání ucelené encyklopedie, když jim na dveře zaťuká barová zpěvačka a oni ji pozvou dál, divák si může být jistý jen jedním, že nezůstane kámen na kameni.. Barbara Stanwycková má velice příjemný projev, komediální talent a podmanivý hlas, no a Gary Cooper je dokonalý džentlmen a přitažlivý mužský, moc hezky se mi na ně koukalo.. ()

rikitiki

Barbara Stanwyck projde kolem v třpytivých šatech s rozparky až k rozkroku, zhoupne se v bocích, několikrát provokativně mlaskne a mnohaletá práce na encyklopedii je rázem vniveč. V záři jejich vlasů, která tak rozparádila strnulého lingvistu, až si musel přikládat mokrý kapesník na zátylek, se bortí celý vědecký svět a geografie, historie, jazykověda to můžou rovnou zabalit. Ale sexuologie a psychoanalýza by se hodit mohly. _____ Komedie je vtipná a navíc – což je vzácné – i chytrá. Barbara okouzlí svou boogie woogie divočinou, kterou pak vzápětí podá znovu, opět překrásně, ale v komorním vyznění. Ústřednímu páru to spolu sekne, chrání je suita sedmi nepraktických vědců a trefné jsou i vedlejší postavy. Například slečna dědička, která vynakládá další a další peníze na práci encyklopedistů, jen když se ten jediný hezký z nich – no, je to Gary Cooper – na ni nesměle pousměje. Slečna ale překvapí a v závěru si vysloveně užívá konec plný zvratů a honiček. ()

• Ginger Rogers bola prvou voľbou pre postavu Katherine 'Sugarpuss' O'Shea, avšak rolu odmietla. (Scevola)
  • Hoci Leonid Kinskey (Prof. Quintana) a Richard Haydn (Prof. Oddly) hrajú dvoch "starých" slovnikárov, v čase natáčania filmu mali obidvaja menej ako 40 rokov. (Scevola)
  • Siedmi profesori (mimo Gary Coopera) boli inšpirovaní siedmimi trpaslíkmi z Disneyho dielne. Dokonca existuje aj fotografia, na ktorej herci sedia pred plagátom filmu Snehulienka a sedem trpaslíkov (1937). (Scevola)