Jako každá, tak i poslední světová válka dala vyrůst řadě hrdinů, kteří osobní statečnosti dovedli strhnout své druhy a nadlidskými výkony se nesmazatelně zapsali do válečných dějin. Náš příběh je historií hrstky statečných mužů, kteří dokázali nemožné. Snad žádná z ukrutností, jejichž se dopustili příslušníci Osy, neotřásla svědomím Ameriky tak, jako bombardování Pearl Harbouru, při němž Japonci ukázali v celé nahotě své brutální krutosti. Je 6. prosince 1941. Devítičlená posádka létající pevnosti "Mary Ann" je na odletu na Honolulu, kde bude jejich nová základna... (oficiálny text distribútora)

majo25

Cesta posádky bombardéra je relatívne atraktívna, aj keď sa nevyhýba vtedajšej (nutnej) dávke pátosu. Spracovanie je tiež kvalitné - vojnová akcia je na svoju dobu viac ako fajn, na zemi či vo vzduchu, dokonca aj napätie funguje a nebyť mnohých a mnohých rozhovorov medzi postavami, v ktorých je veľa vaty, by som to považoval za vojnový film, v ktorom sa každú chvíľu niečo deje. Tá vyše dvojhodinová stopáž sa ale vďaka zmienenému ťažšie prekusáva. ()

corpsy

Nejde o bezduchý vojnový snímok. Má dobre napísaný scenár, plný napätia a akcie. Ak na ňu dôjde, trikový špecialisti sa pochlapili a po záverečnej námornej bitke si myslím, že nemalo ostať iba pri nominácii na Oscara. Lenže kameňom úrazu je opäť ( a nie prvý krát ) zbytočne naťahovaná minutáž, kde sa zbytočne naťahujú sekvencie, pri ktorých to proste nefunguje. ()

classic

Bezchybná americká účinná propaganda,ktorá funguje ako švajčiarske hodinky s režisérom Hawksom,ktorého považujem za najvšestrannejšieho režiséra všetkých čias spolu so sympaťákmi,ktorí si užívajú filmovú pomstu na japoncov,ktorí ich bez milosti napadli,a tým pádom používajú štipľavé pomenovania na ich adresu,ale tzv.inteligentným spôsobom,keďže tento počin vznikal práve cez prebiehajúcu druhú svetovú vojnu,tak atmosféra je presne taká,akú zažíva letka B-17,ktorí sa chystajú k Havaju,kde by sa mali usalašiť,no pod nimi sa 7.decembra roku 1941 odohráva udalosť,ktorá im kompletne zmení životy... A ja som po celý čas vedel,prečo je účinok tohoto filmového koktailu taký fascinujúci,pretože je podávaný s takým pátosom,ktorý si ma obtočil okolo prsta,ale výsledný efekt je taký,aký sa na takú dobu patrí,celkové nasadenie hercov je bezchybné,kamera,efekty sú obdivuhodné a strih je potrebný k navodeniu perfektných vzdušných bitiek proti japonským zeram,tie sú snímané s maximálnym nasadením bez pocitu zbytočnosti... Filmy výnimočného režiséra Howarda Hawksa sú všestranné,že vidieť takýto počin sa neodmieta,ja som len tak čumel,čo sa mi dostalo na „tanier”,že pocit hladu sa okamžite dostaví po skončení,a tak rýchlo repete... Ja som mimoriadne spokojný,čo mi Hawks naservíroval,vďaka za to aj so všetkým tým americkým pátosom. ()

tahit

Americký režisér Howard Hawks byl vskutku výraznou osobností s bohatou představivostí, nakonec o tom svědčí i toto mistrovské dílo. Když Japonci napadli Pearl Harbor, tak téměř dva roky poté natočili Američané během války velmi účinný snímek Perutě pomsty, dnes již klasické dílo, které se stalo zajisté jedním z nejvýznamnějších válečných filmů své doby, ale také posloužilo jako výborný prostředek propagandy, v čemž sehrálo klíčovou roli pro národní uvědomění Ameriky. Nepochybně šlo o působivou zbraň nejen námětem, ale i způsobem zpracovaní naklonit si filmem veřejné mínění. Portréty všedních hrdinů válečné doby střízlivě dokresluje věrně zachycené prostředí. Co však působí silným dojmem jsou letecké scény. A právě proto o to hlouběji klobouk dolů smekám, na svou dobu vzniku opravdu unikát, včetně jemného humoru s nalezeným psem. A bez velkých úvah mohu říci, že v lecčems předčí mnoho pozdějších válečných filmů. ()

Aqualung

Samozřejmě jde o benefiční film.Koneckonců, co se dá čekat po fenoménu, jakým pro USA byl a je Pearl Harbor. Nicméně je to velmi dobře udělaný válečný film, který nepostrádá nic z toho, co má takovýto film obsahovat.Stavět tohle do širších souvislostí nemá smysl, je to zřejmé.Kdoví, třeba se i my odhodláme natočit něco o tom, co předcházelo dohodě v Mnichově. ()

• Jeden z troch najlepších zarábajúcich filmov spoločnosti Warner Bros v roku 1943. (westerns)
  • Do filmu boli vložené niektoré aktuálne zábery z druhej svetovej vojny, vrátane scén z bitky v Koralovom mori. (westerns)