Film je psychologická štúdia o hľadaní hodnôt v živote súčasnej tridsaťročnej zdravotnej sestry Sone, ktorá sa rozhodne prerušiť stereotypný chod svojho manželstva. Chce sa zbaviť pretvárky a prázdnoty, ktorá ju obklopuje. Aj za cenu omylov hľadá vlastnú zodpovednosť k životu. (oficiálny text distribútora)

dr.fish

Jojo, když uběhnou první roky manželství, vášeň vyvane a z lásky se stane jen honba za penězi a dobrou svíčkovou, nastává složité období. Naše hrdinka se vrací domů, ale není tam ráda, manžel je cizí člověk, který má svůj svět. Navíc byt sdílí s tchýní, a to je vždycky peklo. Nezbývá než v rámci záchrany zdravého rozumu sbalit kufry a prchnout na svobodárnu. Románek s ženatým doktorem je jen další zastávkou na cestě dolů. Snaha najít svou vlastní cestu je mnohdy velmi bolestná a není divu, že většina lidí raději celý život tráví v mrazu nepochopení a samotě ve dvou. Tak i naše zdravotní sestřička klopýtá a už už se zdá, že to nedá, ale naděje umírá poslední a všechno je lepší, než sklapnout krovky a vrátit se k manželovi a tchýni. Pomalý a místy i nezáživný film má pár silných míst, pro které stojí za to ho vidět. Vašáryová je ve své roli přesvědčivá a v podstatě nemám, co bych vytkl. Ta nálada ale byla až příliš tesklivá...65% ()

Enšpígl

Kdysi jsem četl, že Pedro Almodóvar je jediný muž, který rozumí ženský duši, ale z tohoto filmu mě přišlo, že Dušan Hanák umí ženské duši i velmi pozorně naslouchat, protože jinak by neměl šanci natočit tak nádherný film ve který předvádí Magda Vášáryová exceletní herecký výkon a vedlejšky hrajou taky výborně. Asterka v 80 letech byla k sežrání. Myslím si, že není moc chlapů, který umí takhle citlivě trefit ženskou křehkost a sílu věci měnit současně. ()

Fifer

Noviny a časopisy do nás už deset let chrlí ty stejné články o nové době ( Nová doba, přátelé, nová doba! ), o změně rolí mezi mužem a ženou. Jak je vidět, situace je jiná, dnešní literatura a film objevují už dávno objevené. A už 4 roky před pádem režimu Hanák řešil to stejné a myslím, že se s tím popral daleko lépe, než současná díla. Magda zjišťuje, že než najít chlapa co je k něčemu, je někdy lepší se naučit drobné domácí opravy a pořídit si dítě sama. Pro nás muže ne příliš lichotivý film, ale to neznamená, že není pravdivý. ()

radektejkal

Tichá radost/ tichý smutek - tak to chodí u neasertivních lidí. Žádné karmické bouře. Odejít jako jediný možný projev nespokojenosti: tam, kde jsem je mi dobře, a když přestane, odcházím. Argumenty nemám, ani je nehledám. Magda Vášáryová nezapře, že je žena. Ale právě tak by mohl být v její roli muž. Dušan Hanák natočil před třiceti lety nevzrušivý film o lidech, které byste teď už těžko hledali. Doporučuji vymezit žánr též jako historický. ()

honz

Soňa (v brilantním podání Magdy Vášáryové) ráda a pečlivě vykonává svou profesi zdravotní sestry, při práci dále studuje, ale v soukromí šťastná není. Žije v bezdětném manželství s hrubým mužem (typický "pracant", který sedí v kuchyni a pije pivo z lahve, manželce dává svou přítomnost najevo leda svými ponižujcími proslovy), a k tomu nesnesitelná tchýně, která ji chodí špehovat i do práce. Chvilkový únik najde Soňa v krátkém románku s mladým lékařem (Jiří Bartoška), ale ani to není řešení do budoucna...Opravdu skvělý společensko - psychologický snímek, zachycující šedou realitu poloviny osmdesátých let, natočil Dušan Hanák. ()

• Filmovalo sa v Bratislave, Brne a v Slnečnom údolí. (dyfur)