Beautiful Something

• Veľká Británia Beautiful Something

Příběhy čtyř hlavních hrdinů tohoto filmu jsou svázané místem, časem a především touhou najít krásu, která je často velmi prchavá. Brian, Jim, Drew a Bob jsou homosexuálové žijící ve Philadelphii. Během jedné noci se každý z nich vydává na cestu za poznáním a dost možná i láskou. Jejich osudy se střetávají, ovlivňují a míjí, aby nakonec každý z nich našel to, co hledal. Brian prozření a inspiraci k dalšímu literárnímu dílu, Jim potvrzení, že jeho vztah s Drewem je opravdový, a Bob smíření s životním osudem a dávno zašlou láskou skrze setkání s Jimem. Fragmenty čtyř osudů nakonec vyústí v jediný závěr: "krása je mnohdy tam, kde ji nečekáte." (anniehall)

Marthos

Jedna noc, která všechno mění... Civilní příběhy různých mužů různého věku i sociálního postavení akcentují jak citovou a emocionální vazbu, tak současné potřeby vztahující se k prožívané přítomnosti – k tomu, aby každý z protagonistů našel svůj pevný bod na zemi. Ztracená inspirace, síla přátelství, neovladatelná touha i spalující vášeň, ale také samota a osamělost. Skvěle napsáno a zrežírováno, výborně nasnímáno i zahráno. ()

anniehall

Druhý celovečerní film s GLBTQ tématikou režiséra Josepha Grahama a pro mě je to už druhý zásah do černého. Je tedy fakt, že po mistrovské metafoře o hledání sebe sama "STRAPPED" je tohle o fous konformnější a tudíž i divácky stravitelnější, ale i přesto je to působivé a lehce dráždivé dílko. Krom přesvědčivého vizuálu (kdy film začíná a končí nádhernými záběry na Philadelphii v duchu nikoliv nepodobném Allenově Manhattanu) se divákovi dostane velmi působivých hereckých výkonů, víceméně uvěřitelné zápletky, téměř uvěřitelné, vkusně, a přesto velmi svůdně nasnímaných chvílí milostných vzplanutí čtyř hlavních hrdinů a nakonec prožije divák i katarzi, která by se dala shrnout jednou větou: "Krása a láska se většinou objeví tam, kde ji nehledáš." Na pět hvězdiček by režisér (alespoň pro mě) musel trochu ubrat na doslovnosti některých scén (vracení peněz, trhání fotek...) a ubrat na stereotypním vyznění některých scén. Ale i tak, Joseph Graham se pouhými dvěma filmy zařadil mezi mé oblíbence a už vzhledem k jeho opojnému Strapped jej rozhodně nepustím z hledáčku. ()

jiri.twist

Tento film mě dostal. Byl pro mě zajímavý, pestrý a s jednotlivými kritérii hodnocení na velmi vysoké úrovni, mělo to spád a mnozí si řeknou, proč může být zajímavé to mnohé páření mužů jedné noci. Právě proto, že bylo podáno tak a tak, dobré střihy proložené hudbou, pohledy na muže a jejich hledání (mnohdy sebe sama) z mnoha úhlů. Komu nevadí, že za jednu noc se toho "stihlo" tolik (možná, že to nebyla jen jedna noc), tak tomu film doporučuji. A díky monvi-mu za cz titulky, které mi umocnily zážitek ... 7889 ()