Do cyklu Pohádka pro pamětníky jsme dnes vybrali jednu, kterou natočila podle scénáře K. Šiktance v roce 1972 Vlasta Janečková. Můžete se v ní těšit i na pěknou řádku veselých písniček... Král Černomysl (R. Lukavský) má čtyři dcery – Magdu (M. Durnová), Noru (E. Boušková), Libuši (A. Procházková), Annu (D. Hlaváčová) a jednoho syna, prince Jarolíma (P. Štěpánek), který právě slaví 17. narozeniny. Král mu hodlá najít nevěstu, ale princ se zamiloval do mlynářovy dcery Rózinky (J. Preissová). Panovník pořádá ples, kam mu šašek přivede nového pomocníka… (Česká televize)

Jezinka.Jezinka

Nemůžu si pomoct, ad jedna mám ráda pohádky, ad dva ty staré speciálně, ad tři Petra Štěpánka, ad čtyři Janu Preissovou, ad pět pana Lukavského, ad šest, líbí se mi, když šašek není debil, ad sedm princ prochází vědomě a cíleně složitou cestou sebezušlechťování, ad osm král má skutečně lidské pohnutky a není standardně šablonovitý, ad devět princezny s tatíkem ukázkově cvičí, i když tomu šéfuje on, ad deset končím s čísly, další v řadě neznám. Princův chléb by tedy nebyl dobrý, jen z mouky a nějaké hodně odstáté vody uděláte placky, ale ne klasický chléb, ale i tak je zkouška v strašidelném mlýně roztomilá a vlastně překvapivě dává smysl. Způsob, jakým král vyje...al s nápadníky přesně zapadá do jeho polohy škodolibého potměšilého, protože opuštěného a nešťastného, starce. Moudrý otcovský šašek je příjemný a jen je škoda Libuše Švormové zasunuté do role komorné, jako princezně by jí to slušelo víc, protože byla neskutečně krásná. Ad to další číslo, které neznám - tolik majitelů opravdu mimořádně krásných hlasů v jedné pohádce - Lukavský, Štěpánek, Preissová, Švormová, no pohádka. ()

Tryskomyš

Tady je svět ještě v pořádku. To byly ještě krásné české hrané pohádky. Docela mě mrzí, že dnešní děti jsou odkojené na Spidermanech a Želvách ninja. ()

rakovnik

Pohádka, kde se všichni chovají jak mají, jsme ušetřeni pitvoření, soubojů i čertů. Ale děj je taaaaak nudný, že jsem si ani nevšiml, že jeden z princů je Lipský a princeznou Hlaváčová ml. ()

otík

Nakonec se tato dost dlouhá pohádka dokodrcala do zdárného konce a láska našla naplnění. V této pohádce není žádného zla, princ se chce naučit pracovat, a tak odchází ke mlynáři. Tam jej čeká dobrodružství, zatímco v království se králi začíná po něm stýskat. Chvílemi slušně líbivá a veselá, chvílemi zase hodně nudná a nevýrazná pohádka. Průměr, kterému tentokrát ale dávám podprůměrné hodnocení. ()

duddek

Docela originální pohádka. Dva šašci, princ, který uteče do mlýna, mlynářova dcera zase na zámek... A král tomu všemu nasazuje korunu (sic) opakovaným oslovením: "Dcery!" :) ()

ostravak30

Kdyby pohádka nebyla zbytečně dlouhá, dám jí ještě o hvězdu víc. Nevím co to bylo za módu na konci šedesátých a počátkem sedmdesátých let dělat televizní pohádky kolem hodiny a půl. Jinak je to vcelku příjemná studiová černobílá pohádka, pro mě příjemné překvapení, k čemuž pomáhá i dobrá pohádková hudba. ()