Dark Matter

Sci-Fi / Mysteriózny / Thriller
USA, (2015–2017), 27 h 58 min (Minutáž: 42–45 min)

Predloha:

Joseph Mallozzi (komiks), Paul Mullie (komiks)

Kamera:

Craig Wright

Melissa O'Neil, Anthony Lemke, Alex Mallari Jr., Jodelle Ferland, Roger Cross, Zoie Palmer, Marc Bendavid, Melanie Liburd, Shaun Sipos, Torri Higginson (viac)

Šesťčlenná posádka opustenej vesmírnej lode sa prebudí z hibernácie v hlbokom vesmíre. Majú vymazanú pamäť, chýbajú im spomienky na to, kto sú, alebo ako sa dostali na palubu. Jediná stopa k ich totožnosti je nákladný priestor plný zbraní a cieľové súradnice nastavené do vzdialenej ťažobnej kolónie, ktorá sa nachádza vo vojnovej zóne. Bez poňatia, na ktorej strane bojujú, čelia smrteľnému nebezpečenstvu. Dokáže posádka utiecť pred svojou minulosťou alebo ich minulosť dostihne? (Comicbox.eu)

dO_od

// Temná hmota versus moje očekávání poprvé: Po traileru si nejspíš každý normální člověk říkal, že tady půjde o hodně levnou vykrádačku Hvězdné brány. A vlastně to i celkem sedí - byla by ale škoda seriál hned odsoudit. Přece jenom ten požmoulaný koncept, pomalu rozbalený v úvodní epizodě, vypadá a zní docela zábavně, na ta herecká dřeva se relativně dobře kouká a pár světlých momentů by se tam našlo. Ačkoliv to dál sledovat nehodlám (především kvůli vysoké kvalitě hafo jiných seriálů, u kterých se nebojím přemýšlet), jako neškodné béčko to u mě prochází. 50% ()

Kothy

Konečně je tu nějaký nový sci-fi seriál z vesmíru. Tohle se Syfy celkem povedlo. Překvapuje mě nízké hodnocení. Je tam opravdu cítit atmosféra Hvězdné brány. :) Skupinka 6-ti lidí se probudí uprostřed hlubokého vesmíru na lodi bez jakýchkoliv vzpomínek. Nezapomněli ale své znalosti a dovednosti. Po vyřešení prvotních problémů postupně zjišťují, co se děje. Objeví i palubního androida, který s nimi po prvotních neshodách začne spolupracovat. Po vyváznutí z prekérní situace se dostávají na planetu, která má být cílem jejich mise. Tam se dozví další skutečnosti. Poté se nachází před morálním dilematem. Celou situaci změní zjištění jejich identit a následně i jejich minulosti. Naše posádky Razy začíná nová dobrodružství. Nechybí občasná zrada a stále přítomná vzájemná nedůvěra. Časem se ale spřátelí a stane se z nich něco jako rodina. Ke konci řady dojde k dalším novým odhalením. Finále mě vážně překvapilo. Ve 2 sérii se stala spousta věcí. Došlo k mnoho zvratům. Některí postavy děj opustily a jiné se do něj přidaly. :) Je tu 3. série a s ní další problémy. Dojde k mnoha odhalením a naplní se některá proroctví. Seriál byl bohužel ukončen... "Star Wars epizoda 36, prý je to klasika." :D ()

honajz

Takový seriál ani ryba, ani rak. Moc by to chtělo sáhnout na kult Firefly, ale na to by ty pokusy o humor nesměly být dětinské, herci prkenní a zápletky prostoduché, jako by je vymýšlel sedmiletý syn producenta. Jsou zde i vykradené prvky z SGA, SGU a některých dalších podobných filmů a seriálů, bez snahy o nějakou inovaci, větší napětí, atmosféru, lepší prostředí. Jestli mi někdo představí hornickou kolonii nějakou opuštěnou továrnou někde v Kanadě nebo Kansasu, kde je dokonce tak málo místa, že herci při přestřelce ke konci 2. dílu běhají stále dokolečka kolem jedné rampy (jen si povšimněte, kolikrát kdo podběhne jedny a ty samé schůdky nebo se objeví nahoře na nich, vystřelí nebo je zastřelen, spadne, a za chvíli jsou schůdky zase v záběru), tak si řeknu, že se pomátl. Vypadá to pak spíše jako kdejaký béčkový thriller než jako sci-fi. Akce také není natočena moc dobře - je špatně načasovaná, kontakt s obavami, moc dlouhý střih, takže všechna to neumětelství je ještě o to víc vidět. Tvůrci si zadělávají na ságu možností, že tahle kosmická pirátská loď, asi nijak drahá, když ji dostali zadarmo, bude létat planetu od planety a pomáhat chudým proti bohatým jako Robin Hood. Ale těch vějiček na další sledování je pro mne příliš málo - nějaká krabička, klíč a vymazaná paměť mne moc nepřitahují, abych na to koukal dál. ()

Will_X

Uvidíme, co bude dál. Zatím mne to celkem mile překvapilo... Tak druhá série zatím vypadá hodně zajímavě, doufám, že se to nějak nepokazí. ()

MoiJe

Zatial do e02: Snaha by bola a postavy nie su vylozene otravne, ale... neustale mam pocit, ze som to uz niekde videla a hned prvy suboj zblizka mi vela napovedal o ocakavatelnej kvalite. Zatial sledujem dalej, ale je dost pravdepodobne, ze o par epizod si dalsiu pustit zabudnem. ()

JohnCZ

--- PRVNÍ SÉRIE --- Nechápu, nerozumím. Proč zrušit skvělé Stargate Universe, když Syfy o pár let později přijde prakticky s tím samým, jen o několik tříd horším. Dark Matter je vykrádačka všeho možného, mizerně napsaná, rádoby tajemná, ale podaná neskutečně nezáživným způsobem. Zatímco Galactica měla propracované postavy a promyšlený děj, Stargate Universe atmosféru a parádní hudbu, Farscape byl příjemně úchylný a Firefly měl sympatickou posádku a příjemný humor, Dark Matter, ačkoli všechno výše zmíněné vykrádá, nemá prakticky nic. Je to natočené céčkově, s nulovou choreografií soubojů, s minimem vizuálních efektů v několika stále se opakujících interiérech. Nemá to žádný extra děj, nemá to emoce a celé je to podbarvené jakousi porno hudbou. Jednoduše nechápu, jak může za tímhle podprůměrným seriálem stát stejný tým, který mě před lety tolik nadchl skvělými Stargate seriály. Jedno však ocenit můžu a to, že postavy nejsou úplně k zahození. Android je místy vtipná a Zoie Palmer jako jediná opravdu hraje, Jodelle Ferland v roli Pětky je dost roztomilá a to mě u sledování drží. Jo a taky protože je to space opera, v dnešní době silně nedostatkový žánr. Každopádně Dark Matter je především promarněný potenciál. Defiance ovšem začínal velice podobně a kvalitativně pořád stoupá - uvidíme, co druhá série, třeba na tom bude Dark Matter podobně. Hodnocení série: 2/5 --- DRUHÁ SÉRIE --- Má to pár momentů, to tomu seriálu nemůžu upřít. Celkově je druhá série o něco lepší a posádka konečně není jen parta náhodných misfits, ale začíná se trochu sbližovat a divákovi na nich konečně začíná sem tam i záležet. Opět na tom má lví podíl především Android v podání herecky vyspělé (oproti ostatním) Zoie Palmer, jejíž objevování lidskosti je zároveň jediný prvek, který mě opravdu upřímně bavil. Jinak by se celá zápletka druhé série dala znovu shrnout v několika málo bodech a vadí mi tam kotel věcí. Od nepropracovaného vesmíru až po neosobní postavy a ploché vykreslení. Seriál vůbec nejde do hloubky, což by asi měl, když obsahuje minimum bojových a bitevních scén. CGI záběry jsou luxusní, ale je jich strašně málo. Celé se to odehrává v úsporných koridorech, které jsou však o třídu záživnější, jak ty z konkurenčního Killjoys. Přesto bych prostě od tvůrců mojí milované Stargate čekal mnohem kvalitnější podívanou, zejména po stránce scénáře. Dark Matter chybí humor, osobité charaktery, vynalézavé zápletky a především dobrodružná atmosféra. Hodnocení série: 2/5 --- TŘETÍ SÉRIE --- Třetí řada má to, co předchozím dvěma tam chybělo: rozmanitost. Příběhově to je stále dost chatrné a stále to působí dost levně, ale tentokrát tvůrci konečně zužitkovali svůj talent psát zajímavé a rozmanité příběhy, takže mi ani nějaké drahé CGI nechybělo. Díky tomu možná třetí série působí trochu epizodicky roztříštěně, někdy až vatovitě, ale konečně to není stereotypní temná nuda, ale vlastně docela fajn náhrada za Stargate seriály, na které to sice jako celek nedosahuje, ale některé epizody se tomu aspoň blíží. Navíc to má supr finále a nakonec mi je i líto, že to Syfy (opět!) utnul v tom nejlepším. A takřka odpadové Killjoys bude vesele pokračovat, Syfy opět sebevědomě trollí své diváky. Hodnocení série: 4/5 () (menej) (viac)

zdepapepa

Vzpomínka na léta předešlá, ať už co do vyčpělého stylu psaní postav, levných interiérů nebo klasické zápletky. To Firefly (ale i jiné scifárny) tam z toho byly dost cítit, ať už v dobrém nebo ve špatném. Cast byl sympatický, byť demografií dost jednotvárný. Největší vadou na kráse pro mě byly akční scény a hit-or-miss snaha o humor. Nebýt Jodelle Ferland ze Silent Hillu, tak o tento seriál ani nezavadím. O moc bych sice nepřišel, ale jako sympatické oddechové béčko s velkým B mi to v paměti zůstane. ()

maddy

Mám pocit, že v Syfy tie seriálové scenáre robia štýlom ctrl + c / ctrl + v a ani sa nesnažia, aby ich od seba niečím odlíšili. Jednoducho sa prepíšu mená postáv a na svete je ďalšia z desiatich seriálových sci-fi noviniek, ktoré stanica ročne vyprodukuje. Dark Matter tak nemá nič, čo by tu už niekoľkokrát nebolo. Pár postáv, ktoré sa preberú vo vesmírnej lodi a nič si nepamätajú. Nanešťastie, divák pamäť nestratil a tak mu Dark Matter nemá šancu ponúknuť okrem obohranej zápletky, opozeraného lacného prostredia vesmírnej lode, chabého CGI, nezaujímavých postáv a priemerných hercov nič. Podobný koncept možno fungoval v 90. rokoch, keď sa s neambicióznymi sci-fi seriálmi roztrhlo vrece, ale v dnešnej dobe, keď televízna produkcia neraz prevyšuje aj tú filmovú je iba zbytočným seriálovým prírastkom, ktorý nemá dlhú životnosť. PILOT (+ one more episode): 2* (4/10). ()

MartinezZ

S01: Absolutně nenáročná jednoduchá low-scifi podívaná pro televizní vysílání za televizní rozpočet a tedy i televizní triky a výpravu s prostředím. Postupné odhalování minulostí jednotlivců, které před sebou všichni skrývají i přes opakované řeči "Jsme na jedné lodi, musíme si všechno říkat" prostě ušlo. Je to sice zřetelně laciné (typická SyFy), ale sledování fyzicky nebolí (jako v případě Andromedy nebo Firefly apod.). A protože to pro SyFy nebyl úplný propadák, druhá série bude, tak uvidíme, co uvidíme. --- S02: Stále jde o jednoduché koukání, ale bylo to odpočinkové a nenáročné, tak proč ne. Jenže autorům ke konci ruplo v bedně a zhlédli se v Games of Thrones a konec druhé série tak už nedával smysl, byl na hlavu postavený a prostě se do seriálu nehodil. Měním na ** a vzdávám to. Aneb jak SyFy neví, co chce - koukatelný nenáročný sci.fi seriál nebo srágoru na zrušení. ()

erased

Z trailerů a ostatních informací dostupných před odvysíláním pilotu jsem si sice vysnil úplně jiné, více mysteriózní pojetí celého seriálu, nicméně ani v současné podobě není Dark Matter vyloženě k zahození. Chudý rozpočet jde na něm ovšem kvůli nulové stylizaci a cestování po různých planetách oproti podobně laděným Killjoys vidět až příliš, naopak kvůli většímu počtu postav nedokáže žádná z nich nijak zvlášť přirůst k srdci. Přesto dokáže posádka Razy příjemně zabavit a čas u seriálu ubíhá svižně. Na zmíněnou žánrovou konkurenci jí ale kousek chybí. ()

Pajky3

1. série Letos v létě na Syfy debutovala dvojice seriálů, která si získala mou pozornost. Zatímco Killjoys vsází na představení vesmíru a světů, tak Dark Matter se soustředí spíš na postavy a rozvíjí vztahy a napětí mezi nimi. Šest lidí se totiž probudí kdesi ve vesmíru na opuštěný lodi a nic si nepamatuje. Nabízí se spousta otázek a je třeba na ně najít odpovědi. Ta záhadná atmosféra se mi od začátku líbila a nutila mě sledovat dál, protože mě zajímalo, kdo má vymazaní vzpomínek na svědomí a jak to všechno dopadne. Postavy se dají vcelku rychle oblíbit a každá z nich nabízí zajímavý příběh, který je možné rozvíjet. Jen bych je pojmenovat, protože ty čísla mě matou. Herci jsou taky fajn, občas se dostaví i povedený vtípek a zápletky zatím nenudí. Samozřejmě je zde pár věcí, které by seriál mohly obohatit a udělat zajímavější, ale třeba se dočkáme později. Chci z tohohle světa vidět víc, a tak se můžu radovat z prodloužení. Mě se tyhle "béčka" od Syfy, která si zbytečně nehrají na víc, prostě líbí. 2. série Dark Matter se vrátil se druhou sérií a bavil stejně jako loni. V dnešní době je nedostatek kvalitních sci-fi seriálů, při kterých se hrdinové potloukají vesmírem a tak je třeba si tyto kousky hýčkat. Překvapilo mě rychlé odstranění jedné z postav a nabrání (i postupné filtrování) nových postav. Tentokrát ještě méně epizodní než loni a příběh hlavně čtyřky je velmi zajímavý. Vzhledem k zakončení série jsem neskutečně zvědav na to, co se bude dít dál. 3. série Jak se později ukázalo, tak třetí série byla poslední, což je hrozná škoda. Posádka Razy mě pořád bavila a závěr přímo křičí po pokračování. Nechápu, jak to v tomhle může někdo chtít utnout. Oproti Killjoys bylo nabídnuto i pár zábavných epizod na odlehčení a hlavně, děj celé série docela šlapal. To je zase jeden z těch konců, co zaslouží facku. Ale třeba to ještě někdo nějak zachrání. ()

Sammya

Pro ty, co jsou stále zahořklí kvůli tomu, že Firefly bylo zrušeno (jako já), je tento seriál úplně ideální. Moderní space opera s ansámblem různorodých postav na palubě vesmírné lodi, psanci, kriminálníci, dobráci. Krom toho aspektu westernu je to v podstatě to samé. Nechybí tomu akce a vtip. A nejlepší postava je Android. ()

Sharlay

Po zhlédnutí pilotu, který obsahoval úplně vše, co jsme už viděli někde jinde, necítím vůbec žádnou potřebu ve sledování pokračovat. ()

noriaki

Devadesátá léta hlasitě připomněla svou existenci. A je dobře že jsou dávno pryč. Dark Matter má prakticky ve všem dvacet let zpoždění. Ploché postavy, průhledná zápletka, vizuální efekty které nejspíš dělal počítač s nainstalovaným Windows 3.11. Ani druhý a třetí pohled dojem nevylepšil. Posádka bez špetky charismatu dál recitovala své křečovité repliky a naděje, že název seriálu bude mít i nějaký hlubší význam a nebo půjde o hard sci-fi, pomalu klesala k nule. Tohle není ani nové Defying Gravity, ani nové Firefly a ze všeho nejmíň je to nová Hvězdná Brána. Když už bych to měl k něčemu přirovnat, tak je to suchopárná verze Farscape. Jen je ve všem o třídu horší a nehraje tam Claudia Black. ()

ghatos

Hodnocení po 2. dílech: Sexy číča v tričku vyskočí ze stáze a započne tam něco organizovat. Vizuálně nulová výprava do rozpadlé fabriky (teda planety) totálně kazí dojem hned od začátku. K tomu zkratkovitá režie, stupidní dialogy, céčková akce...neexistuje důvod se na to dívat. 34%. ()