Jejich nejlepší hodina a půl

(festivalový názov)
  • Veľká Británia Their Finest (viac)

Být ženou ve Velké Británii za druhé světové války, ženou milující, ženou pracující, ženou mravnou a zároveň ženou šťastnou je nemožné. Catrin (Gemma Arterton) se právě takovou ženou snaží být. Přes všechnu snahu žít nerušeně se svým vyvoleným jí osud připraví krásný, ale přesto trpký život scénáristky válečných propagandistických filmů. Její nadšení a láska k filmu brzy přeroste v lásku romantickou. Život je ovšem plný nečekaných zvratů a spletitých cest, a tudíž ani Catrin není ušetřena. Film nevypráví spektakulární akční příběh pilotů RAF a jejich milostných strastí ani příběh hrdinů a nerozlučných kamarádů na život a na smrt, kteří sdílí vše, dokonce i dívku jejich snů. Přesto vás film ponoří do atmosféry války kruté a nemilosrdné a s notnou dávku nadsázky a špetkou britského humoru vám vřele vyjeví příběh skutečné ženy se skutečným životem a velice inspirativním a dojemným koncem. (I.ball)

Pavlínka9

Na tento film jsem se těšila nejvíce z toho důvodu, že miluji filmy o filmovém prostředí :) A nezklamal mě :) Nejvíce mě ohromilo, kolik témat a podnětů do života se v tomto snímku dá najít. Válka, atmosféra, morální hledisko, hrdinství, vlastenectví, láska, budoucnost, touha něčeho dosáhnout. Opravdu je ten film natřískaný mnoha pro mě významnými tématy, které pokud se pořádně zahledíte, tak tam objevíte. Pár scénáristů - jo, těšila jsem se na to, co bylo ve výsledku tak předvídatelné a dvakrát mě opravdu silně zasáhlo mrazení po celém těle, jelikož síla, s jakou tam byly prožívané zlomové okamžiky - celkově mám praci Lone Scherfig ráda :) Víc takových filmů a tímto u mě tato režisérka ještě více stoupla :) ()

kajas

Že letos uvidím dva filmy o Dunkerku, to by mě teda ani ve snu nenapadlo ;). Po rozpačitějším úvodu se rozjede zajímavý vhled do zákulisí příprav propagandistických snímků, který podporují dobře zvolení herci (Claflinovi sekne dokonce i knírek, Nighy je hvězdou vždy a všude bez ohledu na velikost jeho role), výprava a hudba. A protože za hudebním doprovodem nestojí nikdo jiný než Rachel Portman, dojde v závěru i na dojetí. Jedno z nejmilejších překvapení KVIFF 2017. ()

Streeper

Skvělý a originální film o zákulisí natáčení válečného romantického filmu, aby odlehčili právě probíhající válku. Je to vtipné, zajímavé a smutné. Herecké výkony úžasné a herci navíc úžasně vybrané. Akorát hlavní role, kterou ztvárnila herečka Gemma Arteton mi moc neseděla, je možné, že to bylo samotnou herečkou. Dokázala bych si do hlavní role představit někoho se slavnější tváří. ()

Big Bear

Onehdá jsem kdesi v hospě vedl s kamarádem diskusi na téma krásy žen v rámci jednotlivých zemí. Překvapilo ho, že hned za Slovenkami jsem dal Angličanky. Vždyť jsou šeredné jak noc, podivil se. Tak hele řekl jsem mu. Keira Knightley, Emily Blunt, Rosamude Pike, Emma Watson, Kate Winslet, Audrey Hepburn... a samozřejmě Gemma Arterton. Jasně, je to o vkusu každého chlapa a některé krásky nám už odkvétají či dokonce odkvetly. Přesto nelze jen tak opominout tyto ostrovní růže a samozřejmě jsem jich vyjmenoval jen zlomek. Pod touto salvou krásek mi byl můj názor nakonec uznán. Koho poslední dobou hodně můžu je právě Gemma. A jsem tedy rád, že tohle byl další film s ní.  V podstatě se jedná o válečný snímek a jeho hlavní náplní je propaganda. Dnes to slovo vnímáme hodně negativně, ale za druhé světové uměla dobře použitá propaganda povzbudit válkou unavený národ, či zlepšit výkon pracovníků v továrnách vyrábějících zbraně a munici pro frontu. Dobrá propaganda uměla povzbudit unavené vojáky v poli či letce a námořníky. V první chvilce jsem si enbyl jist, jestli se mi to bude (krom Gemmy ovšem) líbit. Ale pak se to rozjelo a fakt jsem si to užíval. Válečný Londýn byl super i samotné natáčení. Bill Nighty opět prokázal nejen skvělý komediální talent, ale i to, že dokáže krásně zpívat. A z té společné písničky u klavir mi šel až mráz po zádech. Miluji, když lidé někde začnou takhle spontánně zpívat spolu. Je to úžasné. Pořád smát se ale u tohoto filmu nebudete, bohužel. Každopádně já jsem si moc pošmákl a doporučuji jej k vidění! Dávám za 4 namotaná lana na lodní šroub. * * * * ()

DA_NO

52 MFF KV. Největší klad tohoto filmu je atmosféra. Perfektně vykreslená atmosféra válečného Londýna, kdy jedna normální žena dostane práci scenáristky na válečném filmu. Tato i ostatní postavy jsou sympatické a dobře (nic výjimečného, ale ani hrozného) zahrané, nad všemi ale převažuje Bill Nighy jako herec Hillard. Film se zezačátku trochu neposouvá, ale po zisku práce hlavní hrdinky se zde objeví koncept "film o tvorbě filmu" a vše se rozjíždí. Tento koncept je ale sám o sobě zajímavý - sledovat skupinu scénáristů, jak píšou scénář k filmu, který ale musí stále přepisovat, protože jim do toho pořád někdo kecá. Takže, z mé návštěvy festivalu v KV, kde jsem za den shlédnul tři filmy, určitě nejlepší a pokud tam ještě hodláte jet, vřele doporučuji. 90% ()

• Film mal premiéru 9. decembra 2016, na 13. medzinárodnom festivale v Dubaji. (chesterko)
  • Natáčalo sa vo filmových štúdiách Pinewood a taktiež na pobreží Walesu. (MikaelSVK)