Americká žena

(festivalový názov)
  • Česko Americká žena (viac)

Deb (Sienna Millerová) se nikdy neostýchala být černou ovcí rodiny. Byla mladá, když se jí narodila dcera Bridget, Bridget byla mladá, když se jí narodil syn Jesse, a všichni tři vedli víceméně šťastný život v jejich pensylvánském městečku. Pak si ale Bridget jednou večer vyjde se svým bývalým přítelem – Jesseho otcem – a nikdy se nevrátí. Debina sestra i matka zapojí všechny místní do důkladného pátrání, ale bez úspěchu. Čas plyne, bolest postupně polevuje a Deb se rozhodne jít dál, zatímco vychovává Jesseho sama. Začne novou kariéru a najde si přítele Chrise, charismatického stavebního dělníka a muzikanta. Když už se zdá, že svou zdrcující ztrátu překonala, na světlo vyplují nové skutečnosti, které všechno změní. (Cinemax)

sedm.1

American Woman je přesně tím typem filmu, kterému věřím, že si z něj odnesu opravdu silný filmový zážitek, neboť tyto sociální dramata většinou nabízí spousta emocí a vyhrocených dramatických situací, které dokážou strhnout a zaujmout, a právě zápletka Americké ženy k těmto situacím doslova vybízela, nicméně jen těžko mě někdo ve výsledku nakonec dokáže přesvědčit, že zde z toho tvůrci dokázali vytěžit tolik, kolik jim daný námět skutečně nabízel. Nedokázali, a to ani zdaleka. Proč se tak stalo, je ale docela těžké vysvětlit, neboť situace hlavní hrdinky je poměrně dost působivě vyhrocená, různé životní epizody, do kterých se dostává, nejsou zrovna dvakrát přívětivé, a jejich zpracování je intenzivní a přesvědčivé, a to i díky skvělému obsazení, samozřejmě v čele s výtečnou Siennou Miller, atmosféra je též podána vážně trefně, tedy syrově a výrazně, nicméně přesto všechno se mi celý ten příběh zdál až příliš povrchní a odtažitý, bez skutečně silných emocí, kdy tvůrci prakticky ani jednou nedokázali přitlačit na pilu tak, aby z dané situace vyždímali vážně to nejsilnější a nejpůsobivější, takže výsledný dojem z celé té podívané pak zůstává dost za očekáváním a s jemným nádechem rozpačitosti. Závěr filmu jinak musím označit za sice smutný, nicméně musím zopakovat, aby mě to emočně nějak zasáhlo, a následně i dodalo pocit jakési katarze, to bohužel tvrdit nemohu. I tak se ale jedná o podívanou, která jistě stojí za pozornost, jen prostě mi tam chyběly ty správné intenzivní vlny, které by to dokázaly povýšit na trochu jiný level. ()

BOURQUE

Film o „americkom“ žene, ktorá sa snaží vysporiadať so stratou svojej dcéry. Deb nikdy nemala ľahký život, ale vždy chcela pre svojich najbližších len to najlepšie (aj keď o tom na začiatku divák má iný názor) – za to bola ochotná obetovať sám seba a bojovať do nekonečna (aj keď vzťah s jednotlivými členmi rodiny nebol vždy ideálny). (Za to ju nesmierne vážim.) Výkon S. Miller je primeraný a nedá sa povedať, že by sa nesnažila. Problém trošku mám s druhou polovicou, hlavne s tým záverom, ktorý mi pripadá nie úplne uzatvorený. P.S.: Film v rukách lepšieho (skúsenejšieho) režiséra by mohol mať aj menšie Oscarové ambície (nehovoriac o nomináciu pre S. Miller). P.S.: Produced by Ridley Scott. Osobné hodnotenie: 73% (***) ()

Anderton

To, že Sienna Miller nebola za úlohu "American Woman" ani len nominovaná na Oscara, budem odo dnešného dňa považovať za jednu z najväčších krívd spôsobených akadémiou. Nehovoriac o tom, že tento film je takmer neznámy a to aj napriek silnému obsadeniu. Nie príliš dramaturgicky presne nalinkovaný film vo mne vyvolával neustále otázku, za čo všetko zlé a dobré si môžeme skutočne sami vlastnými činmi a čo je skrátka iba zhoda okolností a nezmôžeme s tým nič. Milovníci sociálnych drám z prostredia malomestskej americkej robotníckej triedy si prídu na svoje, len treba akceptovať fakt, že postavy majú rodinné domy, takže pojem sociálna dráma treba chápať v každej lokalite na Zemi, ale aj v USA, odlišne. ()

luka4615

Herecký koncert výborné Sienny Miller, kolem níž je vystavěno hutné drama s až nepříjemně mrazivými konturami. Režisér Jake Scott tedy stvořil realisticky civilní příběh, který se víceméně může stát komukoliv z nás. Jediným nedostatkem je tedy až moc dlouhá stopáž, která bohužel obsahuje několik hluchých míst a tím pádem i zbytečné odchýlení od hlavní příběhové linie ženy, která se vlivem tragických životních událostí mění a posouvá se v životě dále. Co tedy dodat na závěr? American Woman je jedním z těch "menších" filmů, který se většinovému spektru diváků ani nedostane do hledáčku. A je to vážně škoda, jelikož je to výtečně vystavěné drama, které ve Vás bude rezonovat ještě hodně dlouho. Skvělá práce! „You're a great mother. That never changed.“ ()

Arsenal83

Jeden z tých filmov, kde čakáte celý čas na odhalenie, na zvrat udalostí. Ono to nakoniec nejak tak príde v záverečnej polhodine, ale nie tak silno, ako som očakával. Čakal som vyhrotenejší záver, ten žiaľ neprišiel. Takže nakoneic je to len priemerná dráma z priemerného, nie práve vydareného života. ()

• Děj filmu se odehrává v Pensylvánii a Deb (Sienna Miller) pracuje v supermarketu „Trucchi's“. Tento řetězec je ale provozován pouze ve státě Massachusetts. (vojacekr)