Náš příběh začíná po letech. V království se chystají velkolepé zásnuby. Princ už dosáhl plnoletosti. Nastal čas, aby se oženil s dcerou sousední země. Dávný královský slib musí být naplněn! Princi se však pramálo chce do ženění. Více, než dvorská etiketa a vlastní svatba, zajímají jej okolní lesy, potok, ptáci. A především volnost. Své chování mladík nezmění ani ve chvíli, kdy na Královo pozvání přijíždí krásná Princezna. Ta ovšem záhy pochopí, že se s Princem k sobě vůbec nehodí. Rozumějí si pouze v jednom - oba se chtějí královskému slibu vzepřít. Jenže jak? Král, připomeňme, že je to ještě vcelku mladý a pohledný vdovec, je neústupný a,bytˇ je mu je Princezna více než milá, její prosbě o zrušení či oddálení sňatku, nemíní vyhovět. Princ utíká od dvorských povinností - nejprve sám, později se svým mladičkým panošem. Ten mladík není na zámku náhodou..Právě v okamžiku, kdy už si Král neví se svým tvrdohlavým synem rady, opouští jej jeho rádce a přítel Bohdan. Už dávno měl od panovníka přislíbeno, že se může vrátit na svoji tvrz. Ale král je čím dál bezradnější. Přípravy zásnubních oslav vrcholí - přitom Princezna více vyhledává společnost jeho než Princovu a Princ je věčně ve větru! Král tedy znovu posílá pro svého rádce. Přeje si, aby přijel opět na zámek. Anebo alespoň jeho syn - jistě je stejně moudrý! Ale Bohdan žádného syna nemá. Jen o něm léta před Králem vyprávěl. Vždycky si ho přál. Dina, dcera Bohdanova, nabízí králi své služby v přestrojení za mladíka. To je on, panoš Dan, co je princi čím dál tím bližší. A s nímž jednoho dne Princ utíká ze zámku. Před otcem. Před královským slibem. Dva,co se nemilují, dva, co jsou každý jiný, žene ke sňatku pouze královské slovo. Král se vydá nezdárného syna hledat. Doprovází jej Princezna, ale také Dvorní dáma, Šašek, i Bohdan. Ten už tuší, co se na zámku odehrálo. Prince nachází v lese. Princ už není se svým panošem. Jednoho rána v něm neomylně poznal půvabnou dívku Dinu. Tu má rád a tu si chce vzít. Žádnou jinou. Setkání s Králem je plné napětí. Princezna se v uplynulých dnech pohybovala stále častěji po boku Krále. On přesto trvá na svém - dávný slib musí být naplněn. Princezna, stejně moudrá jako krásná, má překvapivé řešení.. Královský slib je naplněn a ti, co se milují mohou slavit slavnou svatbu...
Scénář, který je starý 36 let, pochází z pera Františka Pavlíčka (Tři oříšky pro Popelku, Princ Bajaja) a režisérovi Kryštofu Hanzlíkovi (Do nebíčka, Zimní víla) ho přinesl kameraman Roman Pavlíček (Ranč u zelená sedmy I a II, Pražská pětka), syn Františka. Všem se moc líbil a tak začali s jeho realizací. Do role krále si vybrali stále fešného Slováka Maroše Kramára (Fontána pre Zuzanu, Za humny je drak), kterého jsme u nás až na Deník šílené manželky v České televizi dlouho neměli šanci spatřit. Druhou neokoukanou tváří je devatenáctiletý zpěvák David Kraus, jehož zaujal především scénář a možnost zahrát si po boku Lucie Vondráčkové (Šmankote, babičko, čaruj). Ta stojí na začátku řady známějších herců. Poprvé v životě se jako princezna představila půvabná Klára Issová (Anděl Exit), kterou doplňují Jan Kraus, Gabriela Wilhelmová a Josef Somr. Natáčelo se v příjemném prostředí gotické čtvrti Cukštejna, nedávno restaurovaného zámku Žleby a na rakouských hranicích u Novohradských hor. (oficiálny text distribútora)

Skuby47

Jedna ze středověkých pohádkových romancí poslední doby, která je ke koukání a to hlavně pro pěkné přírodní lokace ve kterých byla natáčena. Co se týče výběru herců a jejich hereckých výkonů budu kritičtější. Sliční muži u nás zřejmě vymřeli, proto jsme si jednoho vypůjčili ze Slovenska. Marošovi role fešného krále sedla tak, že nikdo nemohl podezírat mladou princeznu, že ji ke sňatku s ním vedly zištné pohnutky. Obzvláště díky kontrastu s toporně hrajícím princem Davidem Krausem, byla její volba uvěřitelná. Jan Kraus v roli dvorního šaška svými vtipnými glosami oživil příběh, ale mohl se do toho obout daleko víc, protože humor v pohádce nikdy není na škodu. Ženské představitelky herecky nijak neoslnily. Chyběla tomu ta zvláštní prosluněná atmosféra, jakou známe z našich starých filmů. Příběh byl jednoduchý, což nevadí a konec předvídatelný, jak už to u pohádek bývá, takže nakonec celkově docela příjemná podívaná. ()

DearS

Taky nepatřím k zavilým zatracovatelům této pohádky (příběhu ?). Po přetočení hluchých míst (zdlouhavé pasáže v učebně, četné záběry na romantickou krajinu), zbudou docela zajímavé pasáže s dobrým tempem vyprávění (většinou ty s Lucií Vondráčkovou -nejlepší herecký výkon filmu). Poslední role Gabriely Wilhelmové a návrat M. Kramára do české pohádky (zmužněl od dob kdy "Za humny byl drak"). ()

Arsenal83

To boli asi ešte dozvuky socializmu, nie kvôli forme, ale kvôli tomu, že sa normálne podarilo natočiť aspoň priemernú rozprávku, dnes pri tých hovnometoch ako Řachanda s prdiacimi škriatkami človek len spomína, že tvorcovia kedysi vedeli, čo do tohto žánru patrí a čo nie. Issová prekvapujúco pekná princezná, Vondráčková tiež pekná, Kraus nikdy pekný nebol, ale priniesol na obrazovku presne to, čo mal, Kramár je klasika. Rozprávka nemá odvahu priniesť niečo komplikovanejšie, ale na oddychové pozretie to stačí. ()

Paity

Okolo milénia se nám roztrhnul pytel s nejrůznějšími temnými a vážnými pohádkami. Královský slib je navíc postaven na klasické záměně holky za chlapce. I když v podání Lucky Vondráčkové to nebyl problém, protože při její dětské postavě to skutečně nikdo nepozná. Spíše mě ale rozčilovalo, že neexistovala jedna hlavní postava, ale byl to vlastně Kramár,l Kraus, Issová i Vondráčková. ()

Adam Bernau

Na závazný královský slib sice slíbená princezna nakonec vyzraje tak, aby se vlk nažral a koza zůstala celá, ale král, jenž by se s tím měl především potýkat, se od začátku do konce neposune ani o milimetr (viz též výstižný komentář quixote). Takže je to pohádka o tom, jak se dva měli vzít, nechtějí se a tak si nakonec vezmou každý někoho jiného (ona jeho otce, on svého panoše). To je dost málo na to, abych se namáhal s nějakým zevrubnějším hodnocením, zvlášť když je to ještě pro jistotu zabitý mladým Krausem. Lucka naštěstí umí hrát o něco líp než zpívat, princezna Kláry Issové je velmi kvalitní a ta skoro lesbická scéna samozřejmě chytla za srdce. ()

• Když princezna (Klára Issová) vyráží na koni společně s králem (Maroš Kramár) hledat králova syna, má na čele perlu ve tvaru slzy, jejíž velikost neodpovídá té, která se objevuje ve finální konfrontaci. (Malory)
  • Natáčení probíhalo na zámku Žleby, vidět je pak možné i tvrz Cuknštejn. (Cucina_Rc)