Po smrti maminky žije dvanáctiletá Johana pouze s otcem, jenž na její výchovu zjevně nestačí. Proto ji na prázdniny svěří strýci, který žije sám na venkovském statku. Johana, kterou přitahuje vše tajemné, objeví v sousedství záhadného německého muže, žijícího ve staré věži. Společně pátrají po tajemství středověké legendy, hovořící o bráně do jiných světů. Během pátrání se jim nejenom potvrdí jejich sdílená "danikenovská" víra, ale dozvědí se i více o sobě navzájem. Pátrání se jim naopak všemožně - ať již chtěně či nechtěně - pokouší pokazit parta vesnických dětí, hostinská Róza a další místní postavičky. (oficiálny text distribútora)

A.L.E.S.

Na první pohled nenápadný dětský film o odkrývání tajemství podzemní kobky, který učaruje obsazením Petra Hapky. Není to herec, takže nelze očekávat světoborný výkon, ale i tak bylo milé ho vidět v jiné než skladatelské úloze, kterou zastoupil i v tomto filmu. Ovšem závěrečná pointa pro mě byla uchvacující a i nějaká slza ukápla. ()

sator

Před lety mě to zaujalo i díky Hapkovi...a po letech ještě víc... Vím přesně o čem se bavíte, akorát to na sobě nedávám znát :-) A tehdy popálený jal se promlouvati k bratrům ostatním o věcích tajemných, jaké na obloze byly k uvidění. Kruh světelný rozlohou dvoru podobný a věc divná v tom kruhu k zemi padala. A popálený pak zvědavostí silnou veden byl k té věci. A stalo se mu uvidět dívku již pronásledoval, zmizeti v tom kruhu... Legenda praví že světlo je bránou spravedlivých a nehodní oslepení budou. Legenda praví že brána čeká a znovu se otevře. (2019) ()

Pitryx

Už v prvních pěti minutách bych toho parchanta zabil. Toto si já k rodiči dovolit tak mi urazí palici. No, k filmu samotnému: Novodobá Robinsonka se vůbec nepovedla. Zde je vidět krásně rozdíl mezi tehdejší mládeží a tou dnešní. Hlavně tedy co se chování týče, ke zbylému rodiči. Ach tak, že to bylo sci-fi a ne Robinsonka?? To je ovšem jiná. Jako sci-fi to byla ještě větší blbost. A jako fantasy je snad škoda psát. A tak nejvíce pobavil pan Pecha coby pošťák, a malilililinko pan Hapka. Snímek mne zaujal pouze tématem, jinak není vůbec dobrý, ani nijak zábavný. ()

Malarkey

Pěkná hudba od Petra Hapky a zajímavý a neobvyklý příběh na české poměry mě jako malého opravdu dost zaujal tak, že jsem tento film tenkrát viděl víckrát než jen jednou. Jako malý jsem ho prostě miloval. Tajemno mě zajímalo a zajímá do dnes a příběh, který tento film obsahuje si nemůže na příběh rozhodně stěžovat. Není to žádný zázrak a řada ze scén je holý nesmysl, jenže já jako malý to všechno žral. Kupoval si kazety o UFO, sledoval Věřte nevěřte a když jsem viděl v novinách, že někdo natočí film s takovým příběhem, nemohl jsem se dočkat. ()

Master19

Taková rozdrobená snaha o film s atmosférou. Barevné filtry, podhledy, roztěkané záběry... Bohužel to nedrží při sobě. Hlavně kvůli tomu, že mnoho scén na sebe nesedí, skáče se sem a tam. V jednom záběru Hapka hlavní hrdince beze slova pomůže a odejde - STŘIH - a sedí oba u něj v kumbálu?!? No. Začínalo to slibně, ale velmi rychle to začalo nudit. Nakonec si z toho budu pamatovat asi jen poldu Vlacha a doktora Vondrušku. :-) ()

• Natáčení probíhalo také v Borotíně, v Kunějově a na zámku Valek. (M.B)
  • Prostředí tajemné hory s vesmírnou bránou lze nalézt v areálu zámeckého parku ve Valeči. Celý park dlouhou dobu chátral, a i v současnosti je jeho velká část (včetně uměle navršeného kopce a "Hansovy věže") nepřístupná. (dvd-L)
  • Když byl Petr Hapka požádán o zahrání role podivína, kterého režisér marně sháněl do svého filmu, kontroval tím, že studoval herectví u Oldřicha Nového a roli vzal. Když jej režisér ale opakovaně žádal, aby složil hudbu, kategoricky odmítal, že by vypadal jako megaloman. Nakonec na samý závěr postsynchronů řek: "Nenechám takový hezký film zničit někoho špatnou muzikou," a hudbu složil. (sator)