Chaplin bez masky

(TV film)
  • Francúzsko Charlie Chaplin, la légende du siècle (viac)

Vzestup geniálního herce, komika a filmaře. Charlie Chaplin byl geniálním pozorovatelem lidské povahy, a zároveň nedokázal vidět své vlastní chyby. V jeho životě se střídaly vzestupy a pády. Bezvýhradně miloval svou matku. Ale tato žena byla psychotická, chorobně obézní, předčasně zestárlá. Prostě smutná a tragická postava. Chaplinova babička i matka skončily v ústavech pro choromyslné. Měl velký strach, že jednoho dne tam taky zamíří. Toto velké trauma si nesl celý život a léčil je bouřlivým milostným životem. Radostné vzpomínky na matku, když byla ještě mladá a krásná, si podvědomě vyhledával v náručí mnoha mladých žen. Částečně to vysvětluje, proč ho mladé ženy tak přitahovaly. Nechtěl jen mít mladé dívenky, ale byl to strach z věku a ze stárnutí. Tři roky po rozvodu s Mildred Harrisovou se znovu zamiloval do dívky, která nebyla zletilá.
Po Kidovi Chaplin chtěl točit celovečerní filmy. A tak v roce 1924 rozjíždí ambiciózní projekt. „Zlaté opojení" realizuje v divoké přírodě, má šest set komparsistů a rozpočet dva miliony dolarů. Tehdy nejnákladnější film roku. Ve filmu natáčeném v roce 1925 získává Tulák filozofičtější aspekt, Chaplin zde nadále pracuje s láskou, hladem, chudobou a vábením peněz. Některé scény si získaly legendární věhlas. Natáčení je komplikované a často je přerušováno kvůli soukromým Chaplinovým problémům. Ta mladičká herečka je Lita Greyová, jíž v té době bylo patnáct. Chaplin se s ní poprvé setkal, když před třemi roky obsazoval „Kida". (Česká televize)

Ruda.neck

Nijak zvlášť obsáhlý dokument o životě a díle filmového génia, s ohledem na dva díly jsem očekával mnohem více detailnějších informací. Ale je pravda, že cílem autorů byl Chaplinův život, nikoli dílo, ukázky sloužily spíše jen k dokreslení životních období. V nich vyčnívají dvě témata, Chaplinova záliba v mladých děvčatech a snaha šéfa FBI Hoovera herce nějakým způsobem "dostat". Hercův svérázný sexuální apetit nechci hodnotit, zato mi přijde strašné, jak se Amerika, zejména v poválečném honu na čarodějnice, dokázala "odvděčit" lidem, kteří byli zosobněním amerického snu. ()

Drslw

Namiesto dokumentu, postaveného na hĺbkovej analýze, rešerši a systéme, dostávame nakašírované akožedokumentárne zábery, sprevádzané povrchnými dojmami kadejakých "odborníkov", vrátane Miloša Formana (čo? akože prečo???). Časť z toho sú úplné voloviny. Spomína sa pritom iba približne 10% dôležitých udalostí z Chaplinovho života. Jediné, čo tu stojí za to, sú domáce zábery a zábery z nakrúcania, ktoré to však samotné nevytrhnú. (videné dva dni po dočítaní Chaplinovho životopisu) ()

Brtniik

I když název díla by spíš mohl odrazovat, byl to báječný dokument o neméně báječném člověku. Mnozí jeho současníci také dělali srandu, ale jen on ukázal i druhou stranu mince. Jeho filmy vlastně nejsou humorné, pokud vás ovšem nerozchechtá, když někoho kopou do zadku či mu do xichtu hodí dort, spíš naopak. Není nic směšného, když bližní, který měl štěstí, že se nachází o příčku výše, si neodepře potěšení „osolit“ toho, který je níže. Myslím na film Moderní doba, kde s holčinou (se kterou se posléze ožení) vlastně bojují o přežití. Stejně i ve filmu Cirkus se snaží pomoci bližnímu, který je na tom stejně bídně jako on. Jeho dobrosrdečnost a hrdost mne dojímá. Fascinuje mne, že v oné době (platí to i pro 1. republiku) se i tulák snažil vypadat co nejlépe, nejlépe jako džentlmen a tak se i chovat. V porovnání s nynější módou všichni vypadáme (a chováme se) jako trhani. Je šokující, jak vymknutá doba (kdy v USA honili (i domnělé) komunisty, u nás „vnitřního“ nepřítele) může prudit tak báječného člověka. Charlieho mám děsně rád a i když jistě nebyl jednoduchá osobnost, docela rád bych s ním kamarádil, anebo alespoň spolupracoval. ()

kuri-noha

Protože je tohle v pořadí čtvrtý dokument, který jsem o Charlesovi viděl, můžu porovnávat. Tenhle je rozhodně technicky nejlepší. Dobře stylisticky zpracovaný, kvalita záznamů a snad dosud neviděných fotografií je výborná. Pokud jste ale někdo opravdovým fanouškem, řekl bych až labužníkem na Chaplina, tak vězte, že i přes svou stopáž není tento dokument natolik obsáhlý, aby naplnil zcela vaše touhy. V určitých bodech se trochu přeskakuje a zjednodušuje (např. v jeho aférkách s ženami), ale to vůbec nevadí. Je s rozmyslem rozdělen do kapitol, které jsou logicky uspořádány tak, že se z života mistra nic podstatného nevynechá. Navíc mě mile překvapila zmínka vyjednávací scénky, kdy hrál Charles ve vaně na housle... Celkově je to výborný, svěží dokument, umě kombinující archivní záběry s novými, stylizovanými. Nepatrným nedostatkem jsou místy zbytečné výpovědi lidí bez přímého vztahu k Chaplinovi. ()

majo25

Francúzi ma, aspoň čo sa týka životopisných dokumentov, milo prekvapujú. A toto je ďalší kúsok do zbierky. Zo široka rozvedený život hereckého génia rokov minulých so všetkým, čo k tomu patrí. Nielen sláva, prepych, ale aj tienisté a traumatizujúce okamihy, ktorými je Chaplinov život naskrz popretkávaný. Plusom je aj to, že čo sa týka jeho kinematografie, ide sa chronologicky film za filmom. ()