Rapl

Česko, (2016–2019), 26 h 4 min (Minutáž: 58–70 min)

Réžia:

Jan Pachl

Scenár:

Jan Pachl

Hynek Čermák, Lukáš Příkazký, Alexej Pyško, Lucie Žáčková, Tomáš Jeřábek, Jan Dolanský, Dana Černá, Jiří Vyorálek, Aneta Krejčíková, Stanislav Majer (viac)

Svojrázny policajný vyšetrovateľ major Kuneš, sa dostane do fyzického konfliktu s priateľom svojej bývalej manželky a hrozí mu odchod z polície. Riešenie pre neho nájde jeho vysoko postavená nadriadená a uprace ho na stáž do odľahlého pohraničného vidieku. V skutočnosti sa od neho očakáva, že sa mu podarí objasniť dva roky starú vraždu policajtky Wágnerovej, ktorej vyšetrovanie uviazlo na mŕtvom bode. Kriminalita na pohraničí je veľmi vysoká - pašovanie, výroba drog, pytliactvo, prostitúcia. Kuneš musí riešiť jeden prípad za druhým a k prípadu, kvôli ktorému sem prišiel, sa dostáva až po čase, náhodou. (RTVS)

Recenzie používateľa Jara.Cimrman.jr k tomuto seriálu (18)

Rapl (2016)

"To je můj způsob vyjadřování sympatií." Drsňák Kuneš si svou hvězdu určitě zaslouží, velice povedená znělka taky, Raplova lingvistická okénka by měla být součástí výuky němčiny ("Ihre Name? Jasně, Irena") a soukromou hvězdu si dovolím udělit za znalost lokací, ve kterých se seriál odehrává. Pondělní večery s Raplem mě zkrátka bavily, i když k dokonalosti se nepřiblížily. Ale vem to sníh, led a neustálá mlha. ()

Série 1 (2016) (S01)

1. série Kunešova vyhnanství na sever mě bavila. Co na tom, že u nás neexistuje místo, kde by svítilo slunce tři hodiny denně a k severnímu polárnímu kruhu je to od nás nejméně čtyři dny jízdy na sobovi, když na Jáchymovsku řádí holohlavé ušaté torpédo, jehož jazykové schopnosti jsou pro mne častým zdrojem zábavy. ()

Nástřel (2016) (S01E01)

"Kde je ten, co tam není?" Takhle se hledá náčelník? Jenže tady není žádná Praha, tohle je Jáchymov a tady si bude muset studijně pobytující major Kuneš zvyknout na jiný přístup. Nebo nebude? Vždyť on má být ten Rapl, podle kterého se bude točit svět, ale tak úplně jím není. To je trochu škoda, ale přesto se mu charisma nedá upřít a pár trefných hlášek taky utrousil. Třeba tu o čtyřhvězdičkovém parkhotelu Richmond, který označil za "ubytovnu socek" a následující rozhovor s rekreujícími se Repéšiovými mě taky hodně pobavil. Vůbec mě tam bavila spousta drobností, takže napoprvé přijmu, že štěstí přeje připraveným a budu doufat, že si Kuneš s lidskými právy šmejdů pořádně vytře to, co vypadá jako jeho dvě hlavy vedle sebe. ()

Křížová cesta (2016) (S01E02)

"Farář Kocman by měl pro Vás něco zajímavýho. - Já nechci hypotéku a na důchod si nespořím." Tak to dopadá, když kněz poruší celibát a vydá se cestou finančního poradenství. To je jedna věc, která mě bavila. Druhou byla Kunešova jazyková nevybavenost a třetí šťourání do hamižnosti církve. Za to dávám hvězdy. Jinak to bylo takové moc colombovské, kdy pachatel je divákovi znám a k tomu motivu se nakonec taky nějak dojde. Přesto sympaťák Kuneš drží jistou úroveň seriálu, ale ostatní mordparťáci mu v tom moc nepomáhají. ()

Smrt na lovu (2016) (S01E03)

"Všichni jste říkali, že jsem to byl já, tak jsem na to přistoupil." Opilý myslivec Fanda byl skvělý, Kuneš prchající z nemocnice taky a pak ještě Gregor, který shledal svět posraným proto, že si Úkáčka vzaly právníka. A taky závěrečné potykání stálo za to, ale jinak mě ta průměrná detektivka a uměle vyvolaná drsnost lesů v okolí Jáchymova zase tak moc nebavila. ()

Bludný kořen (2016) (S01E04)

"Už jsi z něj vymlátil, že to není on?" Ach ta kolegialita, ta nám tady zase moc nefunguje. Nicméně "přátelské" vyjasňování pozic mezi Kunešem a Šoupalem mne hodně pobavilo. Samotný příběh se mi taky celkem líbil, i když ta mysteriózní stylizace mi zase až tak moc nesedla. Navíc to Gregor dost kazil svými zkraty a scénáristický blud, že motocyklista na krosce v lese nefrnkne autu, snad ani nebudu komentovat. Přesto je Rapl fajn hovado a já s ním v Krušných horách určitě ještě nějaké to pondělí vydržím. ()

Zatmění (2016) (S01E05)

"Včera jí to seklo o něco víc." Suchá konstatování patologů nad mrtvolami jsou mi hodně blízká a Rapl mě potěšil svým výstřikem na prostitutku s "chlupama na kozách". Jinak to byla jen hra na kočku a na Gregora, což mě zase tak moc nebavilo. ()

Oheň (2016) (S01E06)

"Tak to já Vám snad nemusím připomínat nespojitost mezi tímhle případem a mojí dovolenou." Tak ta skončila, Kuneši a já nevím, jestli je to dobře. Patrně poprvé mě totiž Rapl nebavil, protože na nikoho nevystříkl, nikoho neurazil a s nikým neprošel zdí. Navíc mě vyloženě štvaly postavy typu popleteného airbankového vyšetřovatele Máchy, věčně ožralé paní podplukovníkové a tria vyřehtaných třídních debilů. K dobru Kunešovi přičítám jenom elegantní nastoupení na lanovku a hru na schovávanou s GIBSem. ()

Krvavý revír (2016) (S01E07)

"Slepičková, hajnýho de facto jste nenašla vy, ale jeho čokl. Neměl by ten případ dělat on?" Tak detektiv Slepičková si v tomto případu svou hanlivou přezdívku Slepice naprosto zasloužila. Dokonce se vybarvila jako Zmrzlá slepice. Taky mě pobavila Frau Špiritus a znuděná hláška Only People mě dostala do kolen. Jinak bych si tentokrát policejní práci na místě činu dovolil označit za diletantskou, ohýbání trestního řádu za nepřiměřené a oddávajícího kněze, který není kněz, za cosi podivného mezi nebem a zemí. ()

Agent (2016) (S01E08)

"Ich komme ein zwei." Tak zase jednou přišly na řadu Kunešovy lingvistické schopnosti, což je velká zábava. Jeho rozhovory a s německým kolegou Stadlerem jsou prostě vynikající, opíjení Stadlera velitelem Rohanem taky stojí za to a Kunešův výstřik na špatně překládajícího Ho Či Mina se mi taky líbil. Horší je to se vším kolem dua slepých protidrogových kriminalistů Bucharem a Herzem, protože jejich protiprávní jednání je nenápadné asi jako Land Rover těsně nalepený na podezřelé vozidlo na panelce ve vojenském prostoru. ()

Amok (2016) (S01E09)

"Říká se, že přes tuhle celnici se dá v pohodě protáhnout i jadernej reaktor." Celníci a úplatky? No to snad ne. Já tedy začnu tím špatným a to je trestním řádem nepříliš povolené vniknutí do bytu zavřeným oknem, což samozřejmě nikdo neřeší. Jinak mi byl Kuneš samozřejmě sympatický tím, jak krotil žárlivého golema, ale mám jisté podezření, že kdyby se vydal do psychiatrické léčebny provést svůj neodborně vedený dialog o pár minut později, tak by si neměl v hlavě co spojovat. ()

Black Jack (2016) (S01E10)

"Jdeme krmit srnky, pak budeme pozorovat brhlíky a večer si dáme karty." Tak se nám z Rapla stává rodinný taťka, ale jelikož se jedná o přerod velmi pozvolný, tak s tím nemám problém. Radost mi pak udělal Kuneš tím, že tentokrát lingvisticky zaskočil Lupínka, když začal говорить пo русски. Jinak mě to celkem bavilo, i když Salzmanovu akci na ubytovně jsem nepochopil a podvod v casinu by profík asi měl prokouknout. ()

Tichá voda (2016) (S01E11)

"Tak mám takého tušáka, že ste bola bohovská." Tak se nám po minulé ruské vložce lingvista Rapl pustil do dalšího jazyka a opäť to bolo ozaj vtipné. Dokonce to vyšetřování ani moc nerušily všechny ty zamotané rodinné vztahy a Kuneš se výjimečně dopustil pouze jednoho trestného činu. Asi chtěl působit výchovně na dceru. Nicméně kdybych tento případ vyšetřoval já,tak na to jdu víc od lesa a méně od Německa, takže bych vypátral pachatele daleko dřív, i když by to byl někdo jiný. ()

Zdař Bůh! (2016) (S01E12)

"Mám zavolat Interpol? Nebo vytvořit rojnici?" Tak se nám zatoulal velitel, proběhla nějaká ta rodinná pouta, odhalila se zrádkyně, gangy se pomlátily, manželé Lupínkovi prokázali svou naivitu a mě to nijak zvlášť nebavilo. Ovšem to jen do chvíle, než si Kuneš v Německu otevřel své tradiční lingvistické okénko: Меня зовут Кунеш. ()

Zimmer frei (2016) (S01E13)

"Tak konec hry. Tohle je válka." Rohan s Kunešem ve válce proti drogové mafii a GIBsu mě bavili. Sice to žádní ukrutní bouchači nejsou, ale postavili se tomu čelem a toho si cením. Taky slyšet Katapulty z gramofonové desky ve mně vyvolalo hezké vzpomínky. A pokud někdo stále odmítá milionové majetky z dědictví po Lukasi Rohanovi, tak mám jisté podezření, že to byl můj otec, strýc nebo bratr a cítím povinnost se o ty pozemky, domy a auta postarat. ()

Exekuce (2019) (S02E01)

"Jestli jste si přišla pro kalhotky, tak mi je zabavil exekutor." Já mám Rapla rád, takže jsem spokojený s tím, že ukázal, co jsou zač dobráci z GIBSu i to, že zásahovky před utajovaným zátahem odevzdávají mobily. Jenže ony je odevzdávají už před akcí a nikoli po seznámení se zákrokem, aby nikdo nemohl upozornit gangstery a novináře. Tak to nevyšlo. Stejně tak nevyšlo, že policajt nemůže zároveň pracovat jako soukromý detektiv. Ani ten mimo službu. Ale dost nářků. Rapl Kuneš je skvělý originál, jeho metody mě baví a jazyková nevybavenost je dokonalá. Ovšem termín "intelektuálně nekompatibilní" je naprosto brilantní a já trvám na tom, aby to ten dvoumetrový gorilák přeložil do angličtiny naprosto přesně. ()

Operace Ofsajd (2019) (S02E02)

"Internet je něco jako vesmír. Akorát mnohem víc nekonečnej. A místo hvězd jsou tam tuny porna." Rapla Kuneše mám rád, takže lekce z internetu či jeho splývání s davem jsem si užil. Tím pozitiva končí, protože Adolfovi potomci byli trapní, vloupání do skříňky se tvářilo legálně, machrování poručíka Slepičkové na zmláceného svědka zavánělo parodií a Máchovo zatýkání na kole ("Halt! Polizei.") snad ani nechci komentovat. A nevíte, za co hraje ten Pelta? ()

Echt gold (2019) (S02E03)

"Od rána je s mámou sledujeme. Myslím, že by to mohli bejt oni." Mácha provádí sledovačku s matkou na vozíku, Lupínkovy děti na místě činu skotačí kolem mrtvoly a Kuneš taxikaří. To má být mordparta, na kterou se mám těšit? A to ani nechci zmiňovat vraždu Páky "neznámým pachatelem". Jsem prostě trošku zděšený tím, kam se tento seriál "posunul", ale jsem vytrvalý, takže ještě budu doufat v zázrak. ()