Rapl - Série 2

(séria)
Česko, 2019, 13 h 12 min (Minutáž: 58–70 min)

Réžia:

Jan Pachl

Scenár:

Jan Pachl

Hynek Čermák, Lukáš Příkazký, Alexej Pyško, Lucie Žáčková, Tomáš Jeřábek, Cyril Drozda, Aneta Krejčíková, Marcela Holubcová, Naďa Urbánková, Ivo Trajkov (viac)

Major Kuneš se vrací a s ním přichází… RAPL. Jáchymovské detašované pracoviště, které bylo dlouhou dobu trnem v oku byrokratického aparátu, je v rámci restrukturalizace zrušeno a podplukovníka Rohana pověří vedením kriminálky v Ústí nad Labem. Netrvá dlouho a přetáhne tam všechny „své“ kriminalisty. Naslibuje jim hory doly, a i když nic z toho nedodrží, stará parta je zase pohromadě... (Česká televize)

Kingjiri

Filmařský a herecky stále fajn, ale dramaturgicky znatelnej kvalitativní sešup. Nějaký náměty epizod (fotbalový náckové nebo migranti) byly hodně přiblblý stejně jako občasný chování hlavních postav nebo množství náhod, na který se příběh při vyšetřování dílčích zločinů spoléhalo. Ono vůbec bylo zvláštní, že měl téměř každej případ větší či menší souvislost s balkánskym gangem. Z Máchy se stal geniální detektiv, co si se všim poradí, Kuneš řešil případy velkym samospádem a věčně nacamranej Rohan by už u Policie (aspoň doufám) dávno nebyl. Kromě zmíněný solidní filmařiny a herců (který však neměli moc co hrát) ještě trochu potěšilo pár Kunešovejch hlášek, zajímavej závěr a výprava do Černý Hory, za což přihazuju třetí hodně slabou hvězdu. ()

rakovnik

Režisér Pachl se nechal hned po skončení série slyšet, že tato byla pestřejší, akčnější, ve všem lepší. Jen rádoby kritici a vůbec čecháčkové, kteří nedohlédnou za hranice svého plotu, to nepochopili. Obzvláště, co se týče rasizmu, xenofobie, a vůbec všehomíra světa. Prostě to, že druhá série byla ve všem horší a podle mě stála za starou belu, mohu já a další diváci, kteří kroutili hlavou nad nesmysly, jež nám tvůrci servírovali. Už od prvního dílu jsem tušil průšvih, málokdy se bavil a do konce vydržel jen ze zvědavosti. Průměrné hodnocení je asi spíše z nostalgie. Protože udělat z našich detektivů trosky, žijící v plísni, jezdící rachotinami, kteří vyřeší případ jen s dávkou obrovského štěstí, to jsem nečekal a neuvítal. Parodovat vlastní seriál, to je na nějakou cenu, ne? Co napsal Tom_Lachtan v plném rozsahu podepisuji. ()

sunfreedom

Myslím, že málokde bychom hledali takový příklad euforie u první a totálního propadáku u druhé série. Zaprvé, Kuneš tu prakticky nehraje. Domnívám se, že Hynek Čermák souhlasil s natáčením, ale měl toho hodně, tak hotl v té druhé sérii hrají jiní. Vyjma dílu ze Sázavy ho nelze považovat za hlavní roli. V osobě Rohana si asi tvůrci chtěli vyzkoušet stvoření nasrávací postavy ála Joffrey "I am the King" Lannister, bohužel to nevyšlo a tak je Alexej Pyško jen nudným dodatkem i tak šílených dialogů. Zatímco v první sérii byl hlavní tým souborem kriminalistů a občas se projevovaly jejich charaktery, je druhá série dlouhou nudnou pasáží plnou konverzací jak z Ulice, kde občas taky někdo udělá policejní práci. Když pak hned po závěrečném dílu běží pokračování Zkázy Dejvického divadla a v jedné ze scén říká fanoušek Čermákovi "byl jste skvělej v Raplovi...", nelze se ubránit smíchu. ()

Tosim

No jo no, kriminalisticky to není nic moc (i když na díly Kebab Aleppo, Ahoy Sázavo nebo Cvokhaus nedám dopustit), vyprávění je rozbředlé a poskakuje mezi jednotlivými případy a hlídáním Čubriče (i když režisér Ivo Trajkov se zde odvázal nejvíc od Kanárské spojky), ale co s tím vším, když tu partu kriminalisty v čele s Kunešem máte tak moc rád, jako já. 60%, ale s odřenýma ušima a další řadu už prosím né. ()

Azrail

První série měla své mouchy a nelogičnosti, ale většinou to byly drobnosti, které jsem byl ochoten přehlédnout na úkor napínavého děje, realisticky vykreslených postav a výborných příběhů. V druhé sérii ovšem začali nelogičnosti přibývat a postupně se z nich stávali totální scénáristické díry, na které by byl hrdý i ementál. A ani nad těmi menšími už nešlo přivírat oči na úkor dobrých věcí, protože ty dobré tam prostě většinu času vůbec nebyly. Poslední díl bylo vyložené finále do očí bijících absurdit. Za mě obrovské zklamání, které vlastně vůbec nechápu, protože první série byla výborná. Škoda, přeškoda... ()

• Když Kunešovi (Hynek Čermák) jeho dcera oznámí, že je těhotná, přehodí věty v jejich logice. Nejdřív řekne: „Proč si nezavolala dřív, dalo se s tím ještě něco dělat,“ a teprve poté se ptá, v jakém je měsíci. (sator)
  • Z důvodu nakažlivé nemoci jsou utečenci internování ve stanu a přísně hlídáni a vyšetřovatelé vedou výslech oblečeni v neprodyšných overalech s maskami, když se ale jeden utečenec pokusí uniknout, zasahuje policista v běžné uniformě, kdy nemá ani rukavice. (sator)
  • Scéna s přepadením vězeňského transportu na začátku filmu byla natočena v přístavu v Kolíně. Na jednom ze záběrů jedou po nábřeží v Kolíně podél Labe pod Starý most. Je to i drobná logická chyba, jedou po břehu s řekou po levé straně a během okamžiku proběhne přepadení v přístavu s řekou po pravé straně. (lukas.kohout)