Thomick

Rekonstrukce událostí jak pro děcka, v horšim případě pro blbý. Labouristi jak z karikatury. A tu podivnou bromance po telefonu mezi Cleggem a Brownem si tvůrci taky mohli odpustit. Velký zklamání od Channel4. --- Jinak FPTP současný podobě britskýho stranickýho systému samozřejmě neodpovídá ani omylem a tak nějak očekávám, že po letošních volbách už přece jen půjde do kopru. --- "There you are, Peter. You can go and write those memoirs now, eh?" ()

ReneeS

Na tenhle film jsem se těšila, Pokud si celou situaci už sami nepamatujete, týdny před vysíláním vznikalo mnoho zajímavých článků a interview, které vám ji i jednotlivé aktéry připomínaly. Obzvláště roli lorda Maldensona - ztvárněn Markem Gatissem. A výsledek? Z Camerona udělali blbečka, z Browna udělali blbečka, Clegg vypadá jako trpící hrdina celého příběhu a démonizovaný Mandelson je skoro miloučký. To jsem nečekala. (Zlvášť od Grahama, jehož This House považuji za geniální počin). Přes všechny snahy o dramatičnost, kterou tvůrci pravděpodobně doufali, že dosáhnou hudbou, střihem a různými zábery z helikoptéry, nejlépe vyzněly klasické, pomalé, konverzační scény. Mělo to zajímavý námět i své světlé chvilky - přes všechno Cleggovo trápení byla Brawnova chvilka mnohem dojemnější. Jen mám pocit, že sledovat skutečné záběry z doby před pěti lety by i přes nemožnost vidět za zavřené dveře bylo mnohem dramatičtější. ()

Splasher

Model dvou politických stran má své jasné výhody a nevýhody. Problém nastává, když se obě tyto strany (Tory a Labour) stanou pro mnoho lidí nevolitelné a k nadpoloviční většině jim nepomůže ani silně diskriminační systém. To se pak musí přejít na něco, s čím nemají prakticky žádné zkušenosti - koalice. Hlavní role pak připadá na "toho třetího", kterým byla v roce 2010 LibDem (zdravím již neexistující LIDEM). Hlavní bod koaliční smlouvy z pohledu Clegga a LibDem (referendum o změně volebního systému) dopadl v roce 2011 neslavně a neslavně se bude pohlížet i na jejich celkový přínos a avizovanou snahu o změnu politiky. Letošní volby mohou dopadnout podobně, protože proti sobě budou stát Cameron (CP) a Miliband (LP). ___ Volbám v roce 2010 se věnoval i několikadenní speciál na čt24, který vysílal předvolební debaty a končil samotným sčítáním hlasů. Pochybuju, že se tolik prostoru dostalo volbám v jiných zemích EU, možná těm v USA. Je tu vidět určitá fascinace angloamerickou politikou a kulturou. Proto není od věci nepřipomenout události na české politické scéně. My máme totiž naprosto jiný volební systém (UK - většinový, ČR - poměrný). Ale nemuselo tomu tak být. Když totiž v roce 1998 došlo na opoziční smlouvu, ODS a ČSSD napadlo, že by nebylo špatné zavést systém dvou stran i k nám. Jenže na změnu volebního systému nebyla k dispozici ústavní většina. Ale ke změně volebního dělitele ústavní většinu nepotřebujete. A tak ODS navrhla ten nejvíce diskriminační dělitel - Imperiali. ČSSD se toho však lekla a komise doporučila smířlivější tzv. "Koudelkův d'Hondt", který (musel) být posléze v roce 2001 zrušen Ústavním soudem ČR. ___ Zajímavá to epizoda, skoro hodná nějakého toho televizního filmu. Volby do parlamentu v UK se budou konat v květnu, tak jsem zvědavej, jestli čt24 chystá speciál i letos. ()