Mladý vědec může pokračovat ve svém výzkumu jen pod podmínkou, že převezme vedení ovčí farmy, s nímž ovšem nemá žádné zkušenosti... Ing. Martin Bořil (T. Jirman) z vědeckého ústavu pracuje na výzkumném programu křížení domácích a cizích plemen ovcí za účelem získání vyšší plodnosti ovčích samic. Program však skončí neúspěchem: dojde k úhynu několika ovcí. Ředitel státního statku Mikeš (A. Pyško) odmítne další pokračování experimentů. Nakonec se ale nechá přemluvit, aby Bořil prováděl výzkumy na farmě v Lubnici, ale pod podmínkou, že na farmě bude zároveň dělat zootechnika a farmáře. To však znamená dát v ústavu výpověď a odstěhovat se do Lubnice. Martinova milenka Jana (J. Janěková) odmítne jít s ním. Martin si ve funkci farmáře brzy znepřátelí řadu družstevníků. Začne totiž razantně napravovat nedostatky a odmítá mhouřit oči nad lajdárnami. Zamiluje se do místní učitelky Lenky (L. Sedláčková), jejíž manžel je toho času ve vězení... Družstevníci začínají postupně s Martinem sympatizovat. Jeho nepřítelem zůstává pouze traktorista Dobeš (J. Miller). Zanedlouho dojde k dalšímu úhynu ovcí. Zoufalý Bořil chce všeho nechat. Nakonec se však zjistí, že ovce otrávil právě pomstychtivý Dobeš. Lenčin manžel se vrací z vězení, což naruší její rozvíjející se vztah s Martinem. Přijíždí Jana a přemlouvá Martina, aby se vrátil do vědeckého ústavu, ten však chce svou práci dokončit. Výsledky programu potvrdí správnost jeho koncepce. Martin ale odmítne dokumentaci o svém výzkumu poskytnout vedení ústavu, z nějž odešel. Jeho přítel Blažej (K. Vochoč) to tedy bez jeho vědomí udělá za něj… (Česká televize)

javlapippi

"Musíme dělat s lidma, který u nás chtějí dělat." Mladý inžinierik prichádza z výskumného ústavu do poľnohospodárskej zootechnickej praxe na vidiek, kde je mu za prípadnú dobrú prácu s hovädzím dobytkom prisľúbená realizácia v jeho vysnenej oblasti, experimentálnom krížení plemien oviec. Náš hrdina to vezme od podlahy, zatočí nesocialistickým šlendriánom ako nedostatočná pracovná disciplína či nehospodárne nakladanie s majetkom v socialistickom vlastníctve. To mu príliš nepomôže s budovaním dobrých vzťahov s podriadenými, ale väčšina sa potom, ako zistia, že je to rovný chlap, ktorý to s ovcami aj ľuďmi myslí dobre, pridá na jeho stranu. Aby sme si ale pána inžiniera zbytočne neidealizovali, začne si s mladou fešnou učiteľkou s manželom toho času vo výkone trestu. Netreba zabudnúť na vždy pomocnú ruku výboru strany a ľudovej armády. Opomenutá neostane ani bytová otázka či odchod mladých perspektívnych kádrov z dediny do mesta do fabriky. A ako bolo u pána režiséra Müllera dobrým zvykom, nechýbajú snové a flešbekové pasáže. Príbeh prijateľný, herecké výkony v pohode, žiadny zázrak, ale neurazí. ()

vitekpe

Extremne pitoma zalezitost. Pitoma scenarem, dialogama, postavama, vsim... A to mi obecne podobna "delnicko-rolnicka" dilka z dob CSSR nevadi, ba naopak, skryva se tam nejden poklad. Ovsem tohle bylo spatny. Jedini kdo stali za to, a jejichz figury byly trosku prijatelne, byl traktorista Vochoc a delnik (asi jakobycigan) Vasek. ()

ArthasKarfa

Taková správně zemědělská problematika doby končících pětiletek. Tomáš Jirman se sice v televizních věcech občas mihnul, ale tato hlavní role ukázala, že byl dobrý herec. I když postava Ing. Bořila nebyla rozhodně jednoduchá. Ovce, hory, trocha politiky, hodně řvaní na traktoristy a výzkum. Dle mého zajímavý film. :-) ()

Big Bear

Jo nemyslete si. Nejsme jediní kdo má problémy. V osmdesátkách pravda neřešili 500 leté sucho a LBGTQ, ale také je trápilo spousta věcí. Třeba rozdupané pastviny, kradení ve skladech JZD a křížení ovcí. S filmy se zemědělskou tématikou se na konci režimu roztrhl pytel. často je hlavním hrdinou někdo, kdo se snaží něco zlepšit. Samozřejmě se mu to v tom bordelu a zažité pracovní morálce nedaří. Vzpomeňme třeba na chudáka Abrháma, který v Druhém dechu také skončil v JZD u telat a vlastně on sám seriál je jen o zemědělcích. Jirmana jsem měl v té době jako herce rád. Jeho smutný kukuč jej předurčoval do rolí odpadlíků či stranou stojících individuí, vždy však s dobrým srdcem. Zde sledujeme jeho boj jako výzkumného pracovníka v zapadlém JZD. Problémy má jak s nadřízenými, kteří jeho vizím nevěří, tak s pracovníky JZD, kteří si dlouhá léta pracovali po svém a najednou jim jejich zažitý režim narušuje někdo kdo ani není místní. Ač se film točil snad kdesi v raničním pásmu, je na všech chalupách i statku vidět ten neskutečný úpadek všeho. Domy jak po bombardování ... prostě hrůza. Podivná byla i hudba ve filmu tak typická pro osmdesátá léta (flétnová sóla) a neseděly mi tam ani flashbacky hlavního hrdiny. Dávám tedy za dvě ovce, víc ne. * * ()

slunicko2

Malý exkurs do socialistického zemědělství. 1)  Nejsem ekolog ani ochranář zvířátek, ale přišlo mi, že způsob, jakým zacházejí herci s ovcemi, by dnes u filmařů (a potenciálně diváků) už neprošel. Vůbec vnímání zvířat na farmě čistě jako produkčních jednotek by se lépe hodilo do Orwellovy Farmy zvířat než do ukázky moderního socialistického zemědělství. Ale možná právě fakt, že tvůrcům a schvalovatelům snímku nepřišlo celkové vyznění (v tomto směru) nijak zvláštní, je sám o sobě výmluvný._____ 2)  Pokud vás zajímá i děj, můžete si jej se všemi podrobnostmi přečíst v podrobném spoileru České televize, které tímto připisuji jedno malé bezvýznamné fuj._____ 3)  Zaujali mě přitažlivý 31letý Tomáš Jirman (výzkumník Martin) s dobovým účesem (takový jsem tehdy zbožňoval) a pěkný 31letý Alexej Pyško (ředitel statku). ()