Kolem smrti Radka Macáka (J. Čenský) vznikají různé dohady, které se rychle šíří. Podle nich měl Radek někoho vydírat. Ale koho a proč? Vyšetřování se na vlastní pěst ujímá sedmnáctiletá Šárka Onderková (I. Sieglová), Radkova dívka a neteř nadporučíka Horejše (J. Vinklář). Zjistí, že šlo v každém případě o peníze. O ty se také Radek pohádal se svým otcem. Ve stejné době požádal Šárku o peníze také kamarád z dětství Viktor Vychodil (F. Renč). Drobné střípky se konečně začínají skládat… (Česká televize)

Schlierkamp

Československý televizní kriminální film zabývající se vyšetřováním smrti mladého muže Radka Macáka. Tento morálně vyspělý mladík v podání J. Čenského odhalí peněžní machinace a zpronevěru státního majetku při výstavbě garáží. Snímek se vyznačuje předvídatelným dějem, v tomto případě to však nepovažuji za závažný nedostatek, neboť zážitek z filmu vynahrazuje velmi dobré herecké obsazení. Vyšetřováním byli pověřeni nadporučík Horejš (J. Vinklář), jeho pomocník R. Kuba a zbytečný K. Hlušička, přičemž tempo jejich pátrání by se dalo označit za pomalé, ospalé a pasivní. K rozřešení případu vydatně napomohla I. Siegelová (manželka P. Soukupa), dcera vysokého úředníka Onderky (P. Kostka), jenž vybíral úplatky za přidělení garáže, jež nemohla uvěřit, že je její otec namočen do nelegální činnosti. Ke zjištění způsobu skonu J. Čenského, jenž o Onderkových špinavých obchodech věděl, přispěl starý rybář Michl v podání mistra R. Hrušínského. Dále se ze známých hereckých tváří objevil stále oblíbenější J. Teplý, coby otec oběti, dále jeho žena utrápená J. Jirásková a bývalá Onderkova manželka K. Fialová, kterou pojilo s vyšetřovatelem Horejšem sourozenecké pouto. V roli mladého otrapy namočeného do všelijakých lumpáren se ukázal F. Renč, jehož otec, vedoucí stavební firmy J. Přeučil, jel s Kostkou ve zpronevěře a vymáháním úplatků napůl. Ve filmu V. Karlíka divák neobjeví překvapivou kriminalistickou zápletku, neboť o vině Kostky a Přeučila je už dávno přesvědčen, avšak přesto díky skvělým hercům se dá snímek v poklidu sledovat, což přesně odpovídá průměrnému hodnocení. ()

evangelik

No jo, takový detektivky se tehdy točily. Rozkrádání socialistického majetku, úplatky těm, co o něčem rozhodují (jako by tomu bylo dnes jinak), rozvracení socialistické morálky... Konec, kdy se v jeden okamžik (náhodou) sejdou v jedné místnosti oba zločinci, detektiv, podvedená úplatkářka a vnitřně rozervaná hlavní hrdinka - hodně trapné... ()

rakovnik

Vyrobila hlavní redakce vysílání pořadů pro děti a mládež. Film působil díky obsazení nadějně, kromě hnusných studiových interiérů se odehrával i v exteriéru pod klášterem Sázava, příběh měl hlavu a patu. Ovšem scénárista si neporadil se způsobem vyšetřování, kdy záporáci se přiznávají téměř spontánně, občas se objeví náhoda, bezpečnost vlastně vůbec nic nevyšetří. Navíc  největší záhadou bylo, že se na malém městě neznají lidi, kteří se musí potkávat často (u řeky i v restauraci), což bylo alfou a omegou vyšetření zločinu. Bohužel ani herci nezahráli pěkně, mladí to asi neuměli a staří to flákali - Rudolf Hrušínský jen recitoval text. Celkově se jedná o průměrný film se snovým obsazením, který těžce promarnil svůj potenciál. ()

quokam

No, tak uplny odpad to nebyl, dalo se na to dokoukat se cti. Ale jinak atmosfera nejak nefungovala, charaktery a jejich jednani nebylo moc duveryhodne, no, ani te herecce v hlavni roli jsem moc neveril. Hrala to trosku jako Innu v Nemocnici na kraji mesta, ale chybelo ji na to takoveto tajuplne charisma. Scena, jak se vsichni podezreli pohadaji pred nahodou pritomnym komisarem VB byla vtipna, vtipna ve smyslu: "To scenarista vazne mysli vazne?"  A trochu filozofickeho zivotniho moudra na zaver. Ale jo, dejme tech dvacet pro, za Vinklare a za Hrusinskeho. ()

ArthasKarfa

Já jsem asi něco zpočátku přehlédl, ale po vraždě při vyšetřování mi přišlo, že všichni co Radka znali neuronili ani slzu a bavili se o vraždě jako o nákupu rohlíku na jednohubky. Celé to bylo takové bez energie a emocí. Vztah Mileny a jejího povedeného otce je taky pěkná šaškárna. Celé to působí tak nevěrohodně. Radka je slušně řečeno úplně blbá. A nakonec to rozuzlení. Hrozný. ()

• „Nevinná řeka“ je Sázava. Úvodní scény a závěr se natáčely u jezu pod klášterem Sázava. (rakovnik)