Příběh se odehrává na pozadí končící éry osmanského impéria. Jeho hrdinkou je Safyie, která byla ve svých osmi letech prodána do sultánova harému. Mezi obyvatelkami hrému probíhá skrytý boj o pozornost stárnoucího sultána, aby byly vybrány mezi jeho konkubíny. Safyie je jedna z těch, které dosud vybrány nebyly. Situace vyvrcholí incidentem, během kterého Safyie sultána zaujme a chce se s ní blíže seznámit. Jeho zájem vyústí ve společně strávenou noc. Mezi vybranými ženami panuje napětí, neboť zápolí o přízeň sultána a každá touží zplodit s ním dítě a zvýšit tak své postavení ve společnosti. Jejich vzájemná závist může skončit i smrtí soupeřky a Safyie se ocitá v potencionálním nebezpečí. (oficiálny text distribútora)

mira007

Kostýmově bohaté, přesto působící televizně a co je problém, že mi to přišlo hrozně nudné. Jediné, čím si tenhle film zapamatuju je asi Marie Gillian z Táta nebo milenec, která se tady odvážně ukáže často úplně nahá ( top scény masáž s černoškou zavání pomatením žánru ). Pro historiky by mohlo být mírně poučné fungování harému, ale mně to přišlo jako pohádka s filozofováním a nahotou. ()

IdaHutt odpad!

Kilometry brokátu, černí eunuši, núbijské otrokyně, zločinně intrikující hurisky, vodní dýmky, polštáře, cukroví, lázně, masáže, sultán a několik quasiŠeherezád - žvanících a žvanících a žvanících... Dvě hodiny notoricky profláklých stereotypů, křečovitě vycpaných jakýmsi "vyprávěním o vyprávění"... Ani náhodou tento vyšňořený brak nepřekročil stín akademických pláten 19. století, která si zámožný měšťák mohl hrdě zavěsit do svého "slušného" salonu. Nejzajímavější možnost konfliktu... (pozor, spoiler!), ...tj. historický okamžik zrušení harému, byl vykreslen letem světem, plytce, povrchně, přičemž nejsilnější emoce byla vyvolána vyprávěním (opět kecy!) o záhubě toulavých psů. Mimochodem, až příliš očividně byly sultánovy konkubíny zachyceny okouzlenýma, mlsnýma mužskýma očima. Takže tentokrát žádné řeči o klíčových problémech jejich životů, jež souvisely se zápasem o sultánovu přízeň, žádné problémy týkající se mládí a stáří, krásy a jejího pomíjení, žádné stěžejní body, jako: menstruace, plodnost, těhotenství, porody, potomci (poslední jen okrajově a jen v souvislosti s... (ajaj, zase bych vyrobila spoiler).... Nemluvě už o tom, že vedle lázní a masáží a přednesu pohádkových ponaučení se také pořád depilovalo a depilovalo a krášlilo a krášlilo a drbalo a řevnilo a kvokalo a slepičilo. A místo velkolepého travičství a paličství si spíš sokyně prostě daly sem tam po čuni. Já bych dala po čuni nejradši těm, co tenhle škvár spáchali. ()

Subjektiv

Vzájemně se vrstvící vyprávění ve vyprávení ve vyprávění - napříč, zpět, vpřed - rozrušují časové ukotvení Harému. Jeho větší část sice vězí na sklonku sultanátu, ale hlavní postava je zjevně inspirována významnou odaliskou z 16. století, sultán sám se tomu poslednímu rozhodně nepodobá atd. atd. Harém vydestiloval minulou slávu, aby dál snil svůj sen o vlastním významu, svou legendu, kterou oživuje povídáním vypravěček a nenechal do paláce Topkapı proniknout mrzký vnější svět, který se chystá vylomit jeho dveře, za nimiž se zastavil čas. Přepych stále poskytuje pohodlí, dívčí těla lákají k milování, intrikánky bojují o sultánovu přízeň a boj o budoucnost trůnu nemá slitování ani s kojenci. Po příběhu se již nežádá drama s učebnicovou výstavbou, ani mimeze, nýbrž zhmotnění představ, mýtů, snů a slávy do jediné malby. Idealizace, leč uvědomělá. Vlastně raději řeknu: "Uvědomělá idealizace, leč pořád idealizace. Lehce podbízivá, mimochodem." K čertu s těmi starými krámy. Ať je to ten nebo ten, vymeťte je koštětem! Harém vážně patří do cirkusu či kabaretu, nemá smysl končit film tesknivě, nostalgicky. ()

Sidonka

Velmi slabé, bez sexuálního napětí a gradování, což při tomhle tématu v tomto prostředí je opravdu na škodu. Film působí lacině, i když kostýmy jsou krásné. V podstatě bez emocí, bez sugestivní erotické atmosféry, film přeskakuje bez potřebných spojovacích mostů,neposkytuje mnoho informací, nedostal se ke mně ani dost blízko. ()

Aky

Zajímavé jsou reálie ze žïvota v harému, které si nikdo v našich končinách nemíme představit. Velkrysá je výprava a kostým, slušní jsou herci.Čím film trpí, je roztříštěnost vyprávění, která člověku brání nechat se unášet příběhem, protože namísto toho musí nepřestajně přemýšlet, kdy se co vlastně stalo. ()