Krajina domova

(TV film)
všetky plagáty
Dokumentárny / Krátkometrážny
Česko, 2002, 28 min

O povaze, ničení a ochraně české krajiny.

Dokumentární film zachycuje přírodní a architektonické krásy naší země v kontrastu s jejich stále postupující "civilizační" devastací. Emocionálně působivé formální ztvárnění nenásilně dokládá, že další působení lidí na krajinu se bude muset napříště ubírat jinou, ohleduplnější cestou, jejímž určujícím komponentem musí být cit. To by si měla vzít za své především mladá generace. Pro inspirativní příklady v tomto směru stačí ohlédnout se do minulosti, neboť právě díky citlivému přístupu našich předků ke krajině je u nás stále ještě mnoho míst, kde je nám dobře, kam se rádi vracíme pro intenzivní pocit domova. (oficiálny text distribútora)

whack

Dokument je vďaka štýlu komentára rozprávača najvhodnejší asi pre žiakov základných a stredných škôl, ale to nie je chyba, práve naopak. Rozpráva veľmi zaujímavo a informatívne a práve mladí by sa mali zamyslieť nad svojou budúcnosťou. Dokument porovnáva vzťah človeka a prírody v minulosti a v súčasnosti. Hovorí o životnom prostredí a tiež o negatívnych dopadoch rozvoja našej civilizácie - o motorizme, reklamách, elektromagnetickom žiarení... Kritika prezentovaná tak nenásilne a pútavo, že nemôže nikoho uraziť. ()

Khalesi

Keď si tu tak čítam tieto komentáre napadá ma, či sa tí, ktorí ich napísali aspoń na chvíľu skutočne zamysleli nad jeho podstatou, alebo len kritizujú formu, akou bol prezentovaný. Nikdy ma neprestane zarážať ľudská povrchnosť a dobrovoľná slepota! Ja nečakám, že ma dokument zabaví či ukľudní, čakám len to, že ma bude pravdivo informovať! Tento moje kritérium splnil. ()

blitzer

Tohle se krutě nepovedlo. Až na pár pěkných záběrů české krajiny, nemá dokument vůbec co nabídnout. A to se přitom na scénáři podílel můj oblíbenec Václav Cílek. Nejúmornější byla snad rádoby existenicální "báseň" začínající slovy "v 21. století...", to se skutečně nedalo vydržet. ()

sator

Čtení komentáře "Machem" (P.Nárožným) jakoby dokument předurčil pro koho je určený-pro školy. Císařovského mistrný rukopis naprosto k nepoznání. ()

duddek

Verše Nanaa Sakakiho o tom, co všechno nebude v 21. století, (jež jsou zde v překladu Jiřího Weina použity) znějí dost strašidelně... ()