I přísný a nepříliš oblíbený učitel může u svých žáků dosáhnout mimořádné obliby. Když si jejich oblíbený učitel zlomí nohu těsně před chystanou cyklistickou výpravou, nahradí ho právě onen přísný kolega. Jeho nedobrovolní svěřenci sice zprvu nehoří nadšením, ale nakonec se přesvědčí, že není dobré člověka okamžitě zavrhovat jen proto, že si s ním zprvu nerozumíme... Jednoznačné výchovné tendence prý lze vysvětlit účelem filmu: vznikal na počest Pionýrské organizace. (oficiálny text distribútora)

hygienik

Nech žijú pionieri! To Slovensko je pekné a plné dobrých ľudí. Už roky tam chcem ísť na dovolenku a furt neviem, kde to je. Je dobré, že za ČSSR sa systematicky točili "rodinné" filmy, tento žáner dnes v ČR a SR vymiera. Problém je v tom, že z 10 takýchto kúskov by sa dnes dal pustiť v TV jeden, maximálne 2 a aj to iba pre (n)ostalgických rodičov, nie pre amerikanizované deti. ()

dobytek

Tenhle film si pamatuju z dětství a měl jsem ho tenkrát docela rád. Sice jsem si už moc nepamatoval, o čem to bylo, ale vim, že tehdy mi třeba Magda Reifová připadala jako dospělá ženská. A teď na to čumim a řikám si "ty vole, dyť je to dítě". Většina lidí tady píše, že je to nostalgie. Pro mě tak trochu taky, takže dám 2 hvězdičky. Jinak bych dal asi odpad, protože je to strašná píčovina. A hlavně mi neuvěřitelně lez na nervy ten zrzavej kokot, co pořád ztrácel nějaký věci. Toho bych tim pionýrskym šátkem asi musel uškrtit. P.S. Docela prdel je sledovat ve filmu O. Vetchýho. Vyskytuje se skoro v každym druhym záběru, ale dělá jenom křoví, takže za celej film snad řekne jednu větu. ()

MickeyStuma

Takové pionýrské road-movie na kolech po Slovensku s neoblíbeným učitelem v čele, který si oblibu nakonec přeci jen získá. Snímek údajně vznikl na počest pionýrské organizace, takže je to vlastně taková mládežnická agitka ukazující, jaké dobrodružství můžou pionýři prožít. A nemohu tvrdit, že by se to nepovedlo. Jeden by jim ten výlet až záviděl. Kdo by takové věci nechtěl zažít. Příběh je ozvláštněn jemným humorem a jedinou minutkou nevypadá trapně. Je veselý, příjemný a takový inspirativní. Vzniká otázka, proč by nemohl oslovit i současnou mladou generaci? Snad jen z důvodu lenosti šlapat do pedálů a kochat se přírodou. ()

triatlet

Když propukne léto.... V dětství jsem té partě hříšníků, kteří (pro)následují své kamarády, záviděl, co všechno zažili. Vtipný prázdninový příběh, navíc okořeněný sportem. Co na tom, že byl natočen k 30. výročí založení Pionýrské organizace SSM, pohledy na slovenskou krajinu a klukoviny jednoduše ten "budovatelskopionýrský" podtext lehce potlačí. ()

gombarix

Tak příjemný film to opravdu je. Vlastně až moc, protože se na to pak člověk s odstupem dívá a říká si, že to nebyla zas tak špatná doba - krásná země, úrodná, lidi se slušně chovali, pomáhali si, mládež sportovala... a hlavně ty grófy už nemáme a zato všude vodovod! Ale teda z dějového hlediska je to skutečně ptákovina, a ne sice úplně nudná, ale předvídatelná jak kalendář. ()

• Filmový debut Radky Stupkové. (M.B)
  • Námětem snímku je jediná realizovaná filmová povídka odborného učitele Josefa Tenglera. (Gwaihir)
  • Začátek filmu byl natáčený na Kladně, zbytek filmu na Slovensku, konkrétně v Ružomberku, Bojniciach a Banskej Bystrici. Ve filmu se také objevily obce jako Horná Poruba, Zvolen a Zvolenský hrad, Kráľova Lehota, Trenčín, Šutovce, Liptovský Michal, Podbiel, Liptovská Ondrašová, Liptovská osada, Vlkolínec, Ludrová, Partizánska Ľupča, Demänovská dolina, Horná Lehota a Kováčová. Natáčelo se také na Berounce u lomu Alkabar. (Cucina_Rc)