Whiplash

všetky plagáty
Krátkometrážny / Dráma
USA, 2013, 18 min

Krátký film o hodině výuky na prestižní hudební škole, kde se potkávají mladý nadějný bubeník a despotický učitel. Režisér a scénárista Damien Chazelle zde reflektoval své vlastní zkušenosti ze školní jazzové kapely. Snímek byl oceněn na festivalu v Sundance cenou poroty za krátký film. Natolik zaujal producenty, že v podstatě obratem umožnili zfilmovat jeho celovečerní verzi, která zaznamenala výrazný úspěch u diváků i kritiky. (J.Connor)

Avathar

"NOT QUITE MY TEMPO..." Kraťas, ktorý predchádzal celovečernému WHIPLASH-u. Chazelle tu sfilmoval vlastne jednu scénu zo scenára, ktorá ostala aj v celovečeráku - Niemanovu prvú hodinu u Fletchera. Poteší, že sa tu opäť objavuje J. K. Simmons, ktorý si to opäť neskutočne dáva. Johnny Simmons ako Andrew mi však prišiel trochu slabší, Miles Teller sa mi pozdával viac. Inak sa jedná o scénu takmer zrkadlovo podobnú s neskorším filmom, vrátane strihu apod. Dokonca aj niektorí herci z jazz-bandu si svoje postavy neskôr zopakovali (Tanner, Metz). Napriek tomu sa mi neskoršia podoba scény v celovečeráku zdala o niečo lepšia čo sa týka celkovej atmosféry, tak niektorými hereckými výkonmi. Ale aj tak som si tento bonbónik ako fanúšik WHIPLASH-u skvele užil. ()

Sdoom

Vzhledem k tomu, že kraťas byl dřív než celovečerák, tak tomu míň než 4 dát nejde. Výborná scéna a dobře, že ji Chazelle zakomponoval a ještě vylepšil trochu o rok pozdějc. (Blu-ray, orig.) ()

SpaceOdyseus

Prvni setkani Fletchera a Adrewa skvele funguje i jako osamocena scena v kratkometrazni stopazi, sice chybi kontext ale Simmons je i zde uzasny a rezie a strih jsou, stejne jako v celoveceraku, temer dokonale. Nejzajimavejsi na tomto dile je asi porovnani stejne sceny s celovecerni verzi a to, jak jemne se stavba sceny zmenila. ()

PEZ

Tento kraťas bol je predchodcom celovečernej verzie, keďže Damien Chazelle nevedel získať dostatok financií na dlhometrážny kúsok. Potom ako odprezentoval kraťas na Sundance Film Festivale, peniaze už získal. Niet sa čo diviť, už tu J.K. Simmons ukázal ako démonický vie byť (ale nebol ešte tak dokonalý ako neskôr) a aj celý krátky film utiekol ako voda. Vidieť to prvý krát, tak tlieskam. V dlhšej verzii je to už úplne dokonalé. ()

Likan7

Johnny Simmons není Miles Teller a nedosahuje jeho hereckých kvalit, ale pokud to budeme brát jako film, který vznikl před celovečerákem a díky kterému Chazelle získal na celovečerák prostředky, tak dobrý. ()