Břečťan

(festivalový názov)
  • Turecko Sarmaşık (viac)

Posádka nákladní lodi už několik měsíců nedostala výplatu. Poté, co loď nabere posily a zamíří pro náklad, obdrží kapitán zprávu, že společnost zbankrotovala a jen co dojedou do přístavu, bude loď zabavena věřiteli. Kapitán propustí celou posádku, vyjma pětice mužů nezbytných k údržbě a chodu lodi, a rozhodne se vyčkávat dalších událostí na širém moři. Nekonečné čekání, tenčící se zásoby potravin a narůstající klaustrofobie rozehrávají trýznivý psychologický boj, který ještě umocní záhadné zmizení jednoho z námořníků. Mimořádně přesvědčivé herecké výkony a citlivě zvídavá kamera Gökhana Tiryakiho dokázaly z několika postav a jedné lokace vytvořit sugestivní memento počínajícího chaosu. Turecký thriller předkládá obraz nuceného soužití různorodých postav v uzavřeném, přísně strukturovaném společenství, v němž organizace a hierarchie pomalu ztrácí smysl. (MFF Karlovy Vary)

campix

[MFFKV - 2015] Téměř opuštěná loď, stísněné prostory, nedostatek jídla a lidský element. To jsou hlavní složky tohoto tureckého dramatu, která je skoupý na exteriéry a květnatý děj. Což ale vrchovitě nahrazuje mrazivou atmosférou a klade důraz na herecké výkony hlavních protagonistů. Co se týče dramat, nic převratného, spíše takový krásný žánrový střed. Co mi trošku kazilo dojem, byly mě často nejasné motivace hlavních hrdinů a také obšírnější vysvětlení závěru. ()

Marigold

Pozoruhodná re-interpretace několika archetypálních námořnických příběhů (zejména Coleridgovy Balady o starém námořníkovi), ve které podobně jako v Sivasovi a Mustangovi můžeme číst kritickou reflexi tradičního patriarchálního modelu od mladé generace tureckých filmařů. Dobrý casting, slušně vedení herci (hlavně skvělý toxo-zmetek Cenk a pravěký objekt Kurd), schopnost gradovat napětí. Bohužel vše naruší zbytečná symbolická doslovnost posledního dějství. Pointa nicméně pěkná. #kviff2015 ()

Simbo

KVIFF: Těžký, hutný a nepříjemný realismus vzbuzující dojem, že se prostory Městského divadla mění v kajuty. Dramatickému finále předchází dlouhý a pomalý vývoj, který však ve všech svých momentech dával smysl, až to bylo obdivuhodné. Jako by sám divák dostal železem. ()