Píše se rok 1944 a skoro všichni muži odešli do války. Ve velké textilce proto pracují samé ženy, které při kontrole začne obletovat nový inspektor. (Netflix)

Willy Kufalt

♫ Předeme, tkáme satén, kreton, bavlnu, vlnu a hedvábí... Aneb zatímco my máme díky Juraju Herzovi Holky z porcelánu a s nimi inspektora Rybičku, Švédové mají v režii též legendárního Lasse Hallströma svoje „Holky z textilky“ s inspektorem, jemuž za pár týdnů žádná neřekne jinak, než Kohout. Komedie s pikantní zápletkou měla štěstí nejen na řadu pohledných dívek, ale také na režiséra, který dodal příběhu zasazeného do poloviny 40. let jedinečně kouzelnou atmosféru, stejně jako na dva výborné herce v hlavní a vedlejší roli. Magnus Härenstam coby novátorský inspektor a analytik, jeden svérázný muž v obklopení samých žen, přináší do dění spostu vtipu, jeho velevážený pan Kohout je ve vybraných situacích opravdu tím sympatickým způsobem k popukání, Allan Edwall zase v druhé půlce svou postavou zaobstarává džentlmenský šarm typický pro onu doznívající meziválečnou éru. Hallströmovi se dle mého názoru povedl pěkný kousek, který osloví a pobaví široké publikum a zároveň mu neschází osobitost. Obzvláště mě z tvůrčích nápadů zaujaly vtipné sestřihy k závěru aneb „udělejte tu sekvenci ještě jednou“. Uvolněný styl celého filmu dodává značný nadhled i přítomnému moralizování, dokonce i ta zde rovněž přítomná socialistická propaganda byla na úrovni pro mě snesitelné. Tentokrát mi vybraná švédská komedie padla výborně do noty! 80% ()

pafka

Velmi podareny film z prostredi, kde schazi mlady muzsky a je tu jen jeden a ten si sveho postaveni uziva tak, ze ho zneuziva. Pekne, prijemne. ()

Okoun11

Nejvíc topovka tahle Švédská komedie, jako chvílemi mě sklamal kohout ale to už k tomu patří. Moc děkuji režisérovi za opravdu zaslouženou podívanou. ()