Samoživy

(TV film)
  • angličtina Single parents (festivalový názov)

Matky samoživitelky a jejich děti v zoufalé situaci. Skutečné příběhy v novém dokumentárním filmu Olgy Sommerové. Situace chudých a zoufalých matek samoživitelek je dána ostudným fenoménem, vyskytujícím se s velkou četností a brutalitou právě v Česku, a tím je nepostihnutelnost otců neplatičů. Dokumentární film o matkách, jednom otci a jejich dětech vede dialog o jejich svízelné situaci s politiky, kteří po desetiletích, kdy ignorovali sociální vyloučení dětí, vyrůstajících v chudobě, chystají nový zákon o zálohovém výživném. Ocitáme se v době dramatického zvratu od společensky neudržitelné segregace statisíců českých dětí.
Podstatou filmu jsou zoufalé příběhy žen a dětí živořících v chudobě, jejich marné pokusy domoci se práva u české justice, úřadů a znalců, zároveň jejich odhodlání bojovat proti nespravedlnosti.
Námět, scénář a režie: Olga Sommerová. (Česká televize)

anitae

To byl zase materiál - jedna je hvězda z Farmáře, další už doufám nikdy neuslyším zpívat, a ten zbytek byl asi opravdu vzorek samoživitelek. Jako jediná životaschopná samoživa mi vychází ten chlap:( Na druhou stranu zase tento pořad připomněl nelehkou finanční situaci matek s dětmi a handrkování se na úřadech. 2* ()

Pochtli

Samoživitelky si stěžují, jak se jim neplatí alimenty.. Veškerou vinu za situaci svalují na své EX (v drtivé většině muži). Proč ti vlastně neplatí alíky? Jednoduché - děti většinou automaticky připadnou ženě, muži mají smůlu. Výše alimentů se stanoví dle příjmů muže v době jejich řešení. To, že se jeho situace s příjmy změní, to už matky a soudy nezajímá. A v neposlední řadě jsou děti jako rukojmí a často je matkami zakázán styk s otci. Takže až se narovnají vztahy, práva a povinnosti, ubude neplatičů a přibude šťastných dětí. ()

troufalka

Samoživy jsou hodně výživným dokumentem, který zná důvěrně každá rozvedená žena s dětmi, dokonce i ty, které výživné pravidelně dostávají. Utvrdila jsem se pouze ve svém přesvědčení, že ženě v nouzi nikdo nepomůže, leda jiná žena, která si zažila to stejné. Zkušenosti se sociálními pracovnicemi jsou bohužel tristní. Měly by pomoct, ale často spíš uškodí. Česká žena musí vydržet víc než americký akční hrdina, o tom žádná, ale stejně mi nejvíc klesla čelist z toho tatínka. ()

Paxxx.cz

Po dokumentech jako jsou v síti, 13 minut a šmejdi jde o připomenutí dalšího obecně známého tabu, které je společností přehlíženo. Problém s neplatičem alimentů se vyskytuje i v mém okolí, takže moc dobře vím, čím si prochází osoba, které se to týka já se jako příbuzný snažím maximalně pomoct. Pokud zůstane člověk na cokoliv v životě sám (zvlášt, když jde o život), tak je to vždy hodně velká výzva, kterou není lehké zvládnout a ne každý to zvládne. Pro otevření očí je dobré vidět konkrétní příběhy, na kterých si člověk uvědomí, čím si matky samoživitelky dennodenně prochází. Dokument v mých očích naráží v jednom bodu a to je neobjektivnost - kdy matkám nebyly položeny jisté otázky. Několik z nich samo zmínilo, že jejich partner měl problémy s alkoholem, hazardem atd, ale i tak si s ním pořídíly dítě, což mě jako racionálně uvažujícímu člověku, co se snaží dívat se alespoň do krátkodobé budoucnosti, nedává moc smysl. Tím nechci říct, že každá matka samoživitelka si za svou situaci může sama to určitě ne, ale celá řada žen tomu jde doslova naproti - jako kdyby neviděly možnost, že na ně někde čeká někdo, s kým by mohli zažít život v úplné rodině nebo že čekají že dítě ty problémové muže donutí se změnit... Každopádně i stát by se měl pozastavit nad řešením této problematiky neplatičů alimentů (ti si vždy najdou cestu jak nastavené zákony obejít - buď utečou do zahraníčí nebo jednou za čas pošlou nějakou tu stovku), protože i já vidím každého chlapa, který neplatí alimenty za své dítě jako zbabělce a parazita. Doporučuji mrknout hlavně mladým dívkám, aby viděly, jak můžou v životě skončit v honbě za panem dokonalým nebo pokud budou mít dítě s nějakou bezcharaktérní nezodpovědnou lidskou troskou...7/10. ()

milwaukee odpad!

Tendenční dokument, kde argumenty jsou podávány pouze jedním úhlem pohledu. Já jsem samoživitelka, ideální natáhnout ruku a státe, plať. Ex manželé jsou líčeni jako alkohololici a povaleči, ale jim nikdo prostor pro vyjádření nedal. Jo jo, je zvykem teď prosazovat jisté menšiny a Sommerová tohle umí hodně dobře. ()