Supergirl

USA, (2015–2021), 89 h (Minutáž: 38–47 min)

Melissa Benoist, Chyler Leigh, Calista Flockhart, Jeremy Jordan, Laura Benanti, David Harewood, Dean Cain, Helen Slater, Faran Tahir, Mehcad Brooks (viac)

Aby Kara Danvers odvrátila katastrofu, odhalí své schopnosti a pravou identitu: je sestřenicí Supermana, známou jako Supergirl a ochránkyní National City. (Netflix)

Recenzie používateľa NinadeL k tomuto seriálu (16)

Supergirl (2015)

126/126 Pilot byl tak padesát na padesát. Ale dala jsem tomu druhou šanci a roztomilost Melissy Benoist je fakt neprůstřelná. Ona byla ostatně skvělá i v nesmyslné éře Glee, kdy už to vůbec nedávalo smysl. V 1. řadě je herecky naprosto výborná Calista Flockhart, na kterou jsem se těšila od dob Ally McBeal, bohužel jí ale nevyhovovalo stěhování seriálu z CBS na CW a v pozdějších řadách už ji nevídáme. Takže nebýt těch velkolepých eventů přes celou Arrowversi v pozdějších letech, nemělo by celkově smysl se Supergirl pokračovat. Ale pro lidi, kteří rádi vzpomínají na první zážitky s Lois & Clark: The New Adventures of Superman nebo se Supergirl (1984) to nemusí být taková ztráta času. Po letech konečně nabídku holčičích DC/CW seriálů doplňuje Batwoman, Stargirl a nově se taky o jeden seriál dělí Superman & Lois. Takže už je z čeho vybírat. ()

Season 1 (2015) (S01)

1. sérii Supergirl nikdo nevěřil. Její komiksy u nás málokdo četl, v globálu pak chyběl Superman a ano, v této verzi je Jimmy Olsen černoch. Ale naštěstí celou sérii držela nad vodou Cat Grant (Calista Flockhart) a úsměv hlavní hrdinky v podání Melissy Benoist. Ukázalo se, že spojit její příběhy s Martianem Manhunterem v utajení může být zajímavá premisa. V závěru řady pak přišlo první setkání se spřáteleným Flashem a bylo vymalováno. ()

Worlds Finest (2016) (S01E18)

Po prvních pokusech propojit Arrowa s Flashem přichází tento samostatný díl Supergirl, ve kterém jí přichází na pomoc Flash. Nejedná se o žádný velký event, ale jako první setkání je to dobré. Oba mladí herci jsou spolu hodně roztomilí, vzpomínky na roky v Glee jsou hodně příjemné. Worlds Finest je takový okřídlený termín, který ale tento milý díl absolutně dokonale vystihuje. ()

Season 2 (2016) (S02)

2. série poněkud změnila styl, seriál se přestěhoval z CBS na CW, rozloučili jsme se s Calistou Flockhart, začala se objevovat Lynda Carter (Wonder Woman ze 70. let). Ideálním párem se stali Kevin Sorbo (Herkules) a Teri Hatcher (Lois Lane z 90. let) jako král a královna z planety Daxam. Povedly se hned dva crossovery s Flashem a spol. - nejprve úvod k eventu Invasion! a příprava na muzikálový díl Duet. Humor, vztahy a superhero problémy. Velmi se mi líbí svou atmosférou marťanské příběhy (vzpomínky na E. R. Burroughse) a samozřejmě je příjemné mít i v tomto seriálu L linku a něžnou romanci mezi Alex a Maggie. Ideální mix. ()

Medusa (2016) (S02E08)

Dobrý díl a zároveň nenápadný úvod k eventu Invasion! Opravdu není důvod si neužívat Supergirl, když tak pevně zakořenila v tom současném DC/CW světě. Její adoptivní matku hraje původní Supergirl z roku 1984, její nevlastní sestra se právě vyoutovala, záporačku si dává Brenda Strong z nových sérií Dallasu, takže není o čem ;) ()

Star-Crossed (2017) (S02E16)

Zatímco se setkáváme s rodiči Mon-Ela v podání Teri Hatcher a Kevina Sorbo (což je fakt zábava, protože Supergirl randí s princem z otrokářské planety), seriál se připravuje na další malý crossover s Flashem. Navazující epizodu Duet musím skutečně doporučit. ()

Season 3 (2017) (S03)

Zatímco 1. série se hledala a byla celkově hrozně milá a pozitivní, vysloveně girl friendly, 2. série přidala na výborném hostujícím obsazení a zesílila mimozemskou mytologii (což jsem jako ctitelka klasických marťanských příběhů z pera Burroughse ocenila)... Jaká je ale 3. série? Atmosféra hodně potemněla, zvážněla i sama Kara Zor-El, hlavní témata už tolik nesledují odlehčené příběhy. Ale namísto slibované pořádné L svatby tu máme rozchod, truchlící Karu po Mon-Elovi, totální převrat na Marsu a Lenu Luthor na lopatkách. Není to sranda. A už vůbec ne s Reign. Každopádně hodně zajímavé jsou občasné hudební úlety, tu a tam odkazy na Glee, takže můžeme slyšet Britney Spears i Gwen Stefani. A vysloveně příjemný je flashbackový díl Midvale. Čím více rozehrávají dobrodružství na jiných planetách, tím je to lepší. ()

Crisis on Earth-X, Part 1 (2017) (S03E08)

Supráci z různých seriálů (a zemí) se scházejí, aby oslavili Barryho a Irisinu svatbu. Well, ok. Celé je to takové holčičí, romantické, předvečer svatby korunuje hezký úlet mezi Chyler Leigh a Caity Lotz (což mě hodně potěšilo)... A pak si to celé vzpomene, že jsme přece v televizní verzi DC, takže je potřeba zvládnout hrozbu z nacistické země X. Well, i v 21. století je potřeba si připomínat, že by superhrdinové bez reálné hrozby Třetí říše neexistovali. To je něco, co je potřeba, aby si mládež náležitě osvojila. ()

Season 4 (2018) (S04)

Crossover byl tento rok dobrý, ostatně jako vždycky. Ale začátek 4. řady je taková sprcha, že to budu muset zase na čas dát k ledu. Ty střihy mezi jednotlivými sériemi jsou náročné. Nic moc nenavazuje, nové postavy přichází jakoby nic. A i taková věc jako Superman na Argu je vyřešena jednou větou. To není nic moc příjemného. A do toho ta sovětská Supergirl... Další vývoj s Agentem of Liberty je vysloveně nepříjemný. Chápu, že to, co se děje v Trumpově USA musí nějak ovlivnit i tamní popkulturu, ale tohle je fakt síla. Podobné problémy mám s AHS: Cult. Kdyby takové poselství bylo v celé Arrowversi, chápala bych to, ale např. Batwoman si řeší jenom to svoje. Už dlouho chybí kvalitní L drama, ale přichází transka, která je zároveň míšenec člověka a mimozemšťana. Well... První dvě třetiny série byly tak mimo, že kvalita cca pěti posledních dílů už to zachránit nemůže. Je to velký risk, takhle hazardovat s diváky. ()

Elseworlds, Part 3 (2018) (S04E09)

Konec dobrý, všechno dobré. Ty dětské verze v jiných médiích skvělých příběhů jsou tak roztomilé, barevné, rozjuchané. Ale ano, uznávám, že to propojování se starými DC seriály je příjemné. Těžko něco podobného čekat u méně rozvětvených fenoménů. ()

Season 5 (2019) (S05)

Letošní 5. sérii pokrátil covid. Uvidíme, jestli dopady budou shodné v době stávky scénáristů v sezóně 2007/2008. Protože tehdy padaly hlavy. Sice se pomalu může celá Supergirl přejmenovat na seriál Lex Luthor, ale z toho nejhoršího z minulé řady je už show naštěstí venku. Hlavní téma bylo zápolení se závislostí na virtuální realitě, změnil se styl některých postav, objevila se celá řada nových kostýmů. Někteří se od první epizody změnili k nepoznání. Kara je najednou zralejší, má nový účes, dospělejší módu. Dívčí roli převzala Dreamer, ale hlavní ženský konflikt probíhá mezi Lenou a Andreou. Jimmyho nahradila jeho sestra Kelly. Ale mezi Kelly a Alex není dostatek chemie a já už od druhé série čekám na návrat pořádného L dramatu :D Jeden díl byl inspirován Tomb Raiderem, poznali jsme další Brainyho osobnosti, ale stejně ze všeho nejlepší je sledovat, jak se do Supergirl stěhují ti nejlepší herci z nového Dallasu - Brenda Strong, Julie Gonzalo, Mitch Pileggi. Kvalitní soap, ať už jakéhokoli žánru, potřebuje pořádné emoce. ()

Crisis on Infinite Earths, Part 1 (2019) (S05E09)

Letošní CW event je zase takový krásný maglajz. Docela by mě zajímalo, kolik dnešních teens je ochotných si k tomu dočíst tu osmdesátkovou předlohu. ()

Season 6 (2021) (S06)

Covidová (a bohužel poslední) 6. sezóna Supergirl je zcela samostatné téma. Vše velké, co naznačila předchozí řada, se muselo zjednodušit nebo vyškrtnout. A začalo to už s plakáty v roušce. Takže na začátku se sice ještě řešil Lex, ale Kara byla hned vypovězená do Phantom Zone. Tam se setkala s Nyxlygsptlnz, známou Mxyzptlka, ale také se svým otcem... Ta produkční omezení to celé převrátila. Často někteří vypadávali, často byly díly poskládány jen z komorních scén ve dvou... Leně, Dreamer a Guardian to sice vcelku pomohlo, protože každá zvlášť mohla řešit svou nezávislou linku, ale celek utrpěl. Nicole Maines se své trans hrdince může alespoň dál věnovat v komiksech. Jarní cliffhanger docela překvapil, show získala na chvíli nádech sci-fi a hororu. Velký crossover mezi seriály bývalé Arrowverse byl ale zrušen. A po pauze bylo nutné přetrpět pár dílů do návratu Lexe a počkat si na uvolněné finále. Nebyla ta špatná rozlučková řada, ale byla to především výzva - jak v covidových podmínkách seriál dokončit se ctí. ()

Blind Spots (2021) (S06E12)

Je trochu smutný sledovat, jak z velkých eventů napříč seriály Arrowverse letos zbyla jen série hostovaček bývalého parťáka Arrowa Davida Ramseye. Ten si udělal postupně kolečko v BatwomanLegends of TomorrowFlashSuperman & Lois a na závěr tady v Supergirl. Inu, covid není žádná radost. ()

Kara (2021) (S06E20)

Vyrostla jsem na frustraci ze seriálů, které z nejrůznějších důvodů neměly konec, což byla v 90. let vcelku běžná věc. Dlouho taky trvalo, než distribuce pochopila, že je dobré seriály vysílat chronologicky a že to skutečně není jen výplň mezi reklamou a upoutávkou na další položku v televizním programu. Taky proto jsem tak spokojená se závěrem show, která se dočkala po šesti letech tak pečlivě naplánovaného finále. Je tu celá řada hostovaček starých známých (v podstatě nahrazující před covidem oblíbené eventy) a popkulturních hlášek ve stylu: "You'd think in another life I was a Kryptonian." - "Only in a movies." Samostatná témata představují překrásná lesbická svatba a načrtnutí příběhu Kary Zor-El v dalších letech po veřejném coming outu. Supergirl každopádně nekončí, to si jen Melissa Benoist dává pauzu, komiksy a filmy pokračují. ()

Cage málem znovu hrál Supermana

Cage málem znovu hrál Supermana

08.12.2019

Chystaný speciál Crisis on Infinite Earths nabídne crossover mezi doposud největším počtem televizních superhrdinů od DC. Kromě stálých herců, co mají na stanici CW vlastní seriál, se pak dočkáme i… (viac)

Green Lantern dostane seriál

Green Lantern dostane seriál

30.10.2019

Chystaná služba HBO Max odhalila svůj budoucí obsah a mezi novinkami se teď čerstvě objevil taky připravovaný projekt od DC, hraný Green Lantern. Seriál povede producent Greg Berlanti, který… (viac)

Hvězdy Smallville míří do Arrowverse

Hvězdy Smallville míří do Arrowverse

22.09.2019

Seriálový Smallville byl ve své době tak trochu napřed co se práce s komiksovými předlohami týče. Od té doby, co však stanice CW rozjela svůj vlastní komiksový vesmír Arrowverse, čítající seriály… (viac)

Legendární hlas Batmana nasadí kápi

Legendární hlas Batmana nasadí kápi

06.08.2019

Kevin Conroy (Batman Beyond, Liga spravedlivých: Zánik), herec a dabér, který namluvil postavu Batmana ve většině jeho animovaných dobrodružstvích, konečně dostane příležitost zahrát si postavu v… (viac)