Mladá Jane Parker (Maureen O'Sullivan) cestuje do africké džungle spolu se svým otcem Jamesem (C. Aubrey Smith), který se společně s lovcem Harry Holtem (Neil Hamilton) shání po slonovině. James Parker je pevně přesvědčen, že někde v divočině existuje sloní hřbitov, na němž zahálí spousta nevyužité slonoviny. Po dlouhém bezvýsledném hledání dorazí expedice k tajuplné hoře Mlčení, která je chována domorodými obyvateli v nevysvětlitelné úctě. Zde se skutečně objeví mnoho sloních koster. K překvapení cestovatelů se však se vynoří i podivná forma lidského života: Jane je unesena divokým bílým mužem - Tarzanem (Johnny Weissmuller)... První ozvučené zpracování slavného románu Edgara Rice Burroughse z roku 1912. V hlavní roli plavecký olympijský šampion Johnny Weissmuller. (Pohrobek)

liquido26

Přestože tento film rozhodně není dokonalý a má svoje chybičky, tak si plný počet zaslouží, neboť se jedná o vysoce zábavnou a na tehdejší dobu skvěle natočenou dobrodružnou podívanou. Tarzan, přestože žije celý život v džungli mezi opicemi je dokonale čistý, oholený a má fešácký sestřih. Objevuje se tu plno roztomile naivních (nemyšleno ve zlém) scén, které ale činí film ještě zábavnějším. O komickou stránku věci se tu starají opice. Úplně jsem smíchy umíral u scény, kde si přehazujou Jane z větve na větev jako horkej brambor. Film je také úžasně nekorektní ve všech směrech. Kromě zlého pana Hayse musel zákonitě nasrat také feministky, ochránce zvířat a zastánce práv černochů. Objevuje se tu poměrně velký počet mrtvol. Všichni zavraždění (ať už Tarzanem nebo zvířaty) jsou domorodí obyvatelé Afriky, kteří tvoří také hlavní záporáky. Většina úmrtí je rovněž ukázána "on-screen". Zakrvácený Tarzan tu nemilosrdně zapichuje jedno zvíře za druhým. Jane si, aby zhotovila obvazy pro Tarzana, rozervala kompletně oblečení - rukáv u košile a z její sukne ke kolenům se stala téměř minisukne. Snad polovinu filmu stráví v Tarzanově náručí a myslím si, že scéna, kdy jí Pán opic lechtá chodidla by taky po vydání kodexu neprošla. Navíc zezačátku se k ni Tarzan chová poměrně brutálně (o dva roky později by se z něj pravděpodobně stal dokonalý opičí gentleman, který by se jí ani nedotkl). Jen tak pro zajímavost: V jedné z hlavních rolí se objeví Neil Hamilton, který později, v 60. letech, ztvárnil komisaře Gordona v seriálu Batman. ()

Ghoulman

Dobrodrůžo. Tedy až do té doby, než se objeví fešný, kulturistický, depilovaný, čerstvě oholený a ostříhaný Tarzan (skákající na hrazdách), který unese Jane a pokusí se jí znásilnit, což vyústí logicky v to, že se do něj ona bezhlavě zamiluje. Ale nebojte se, Jane má také své zásady. Například když Harry zastřelí nebohou opičku, Jane výmluvně protestuje. Možná trochu škoda, že je to pro ni odpudivější čin, než když Tarzan utopí a ubodá dva domorodé černochy. A pokud máte rádi zvířata, pak se i pro vás najde spousta božích scén. Mezi ty nejlepší patří Tarzan škrtící lvici, Tarzan bodající leoparda, Tarzan dávající si wrestling se lvem (doslova), apod. Co ten Tarzan toho za jedno odpoledne nestihne. Nu nic, mám chuť na trochu realismu, jdu si pustit Krále džungle... ()

kaylin

Ze začátku jsem si říkal, jestli si ze mě někdo nedělá srandu a tohle má být opravdu ten slavný film s Tarzanem, protože tu byla poměrně hrozná triková stránka, ale nakonec se ukázalo, že práce se zvířaty je tady ve skutečnosti velmi dobrá a třeba souboj se lvem vypadá nádherně uvěřitelně. Maureen O'Sullivan je ale příšerně uřvaná. ()

Pohrobek

Mňam, to je ale pochoutka. Johnny Weissmuller jako pečlivě učesaný a oholený divoch provádějící veletoče na větvích a skotačící na liánách. Maureen O'Sullivan vzpírající se v jeho náručí a zoufale si přikrývající zraky při každém úmrtí, jimiž se to v jejím okolí jen hemží. Hroši, sloni a krokodýli polykající domorodce o závod a skvělí Pygmejové. Jen by to chtělo o něco méně zadní projekce. ()

Flego

Neodolateľne kúzelné dobrodružstvo Tarzana si zaslúži divákovu pozornosť pre poctivú filmárčinu v dobe vzniku, netradične drsným pojatím niektorých scén, ale aj peknou poetikou ( scéna, keď sa Tarzan skláňa k Jane a ona pustí kvet do vody ). Prvé spracovanie s Johnnym Weissmullerom ( navzdory dokonalému oholeniu ) a aj vďaka krásnej Maureen O´Sullivan ma príjemne pobavilo. 4+ ()

• Natáčení probíhalo v kalifornských lesích a na Floridě. (Terva)
  • Tento snímek byl zakázán v nacistickém Německu, protože odporoval nacistické doktríně „dědičnosti“. (ČSFD)