Staroveké proroctvo

Dráma / Mysteriózny / Thriller
USA, 2015, 7 h 21 min (Minutáž: 41–65 min)

Tvorcovia:

Tim Kring, Gideon Raff

Hudba:

Mateo Messina

Jason Isaacs, Anne Heche, Ori Pfeffer, Alison Sudol, David Costabile, Angela Bettis, Zen McGrath, Richard E. Grant, Regina Taylor, Omar Metwally (viac)

Čím hlbšie budete kopať, tým viac sa vzdialite od pravdy. Agent FBI Peter Connelly po dcérinej smrti potreboval radikálne zmeniť svoj život aj pôsobisko, preto odletel do Izraela a pracuje na americkom konzuláte v Jeruzaleme. Pri pátraní po hľadanom utečencovi sa náhodou sa zoznámi s tajomnou mladou ženou, ktorú na druhý deň zavraždia. Vyšetrovanie smrti americkej archeologičky Emmy Wilsonovej ho dovedie na stopu medzinárodného sprisahania, ktoré stráži 2000 rokov staré tajomstvo a snaží sa ho udržať v čo najprísnejšom utajení všetkými prostriedkami. (TV JOJ)

JohnCZ

Na spojení slov "konspirační minisérie" rozhodně slyším a na Dig jsem se fakt těšil, jelikož se na seriálu velkou měrou podílí můj oblíbenec Gideon Raff, tvůrce takových skvostů, jako je izraelský Hatufim, či jeho americký remake Homeland. A možná i právě proto jsem od Dig až přehnaná očekávání. Dig především není tak konspirační, jak se po celou dobu tváří a zatímco první díly svým pomalým tempem budují atmosféru, ty závěrečné to trochu převrací naruby. Na jednu stranu jsem fakt rád, že je Dig opravdu uzavřený a veškeré zásadní otázky jsou v finální epizodě objasněny, po stránce scénáře jsem čekal o dost více. Ve výsledku tomu ta správná mysteriozní atmosféra dost chyběla. Pokud ale budu Dig brát jako oddychový thriller (i když docela komplexní a tedy na pozornost ne úplně jednoduchý), tak z boje nevychází vůbec špatně. Herecké obsazení je sympatické - dokonce se zde objevují mnohé izraelské seriálové tváře známé z již zmiňovaného Raffovo seriálu Hatufim. Prostředí Jeruzaléma je pro americký seriál pořád dost atypické a pro diváka rozhodně atraktivní, byť ani v tomto ohledu Dig nejde zas tolik do hloubky. Abych pravdu řekl, asi mu trochu škodí onen US původ. Kdyby se kamery a režie chopili sami Izraelci, mohl by Dig působit více neotřele. ()

Davies182

Homeland zkřížený s Heroes tu vážně nehledejte. Dig si hraje na převeliké mysteriózní dobrodružství, které by rádo konkurovalo filmovým dobrodružstvím z pera Dana Browna. A jak nebyly Langdonovy honičky žádným hollywoodským zázrakem, tak ani toto pátrání po Arše úmluvy není ničím výjimečným. Úvodní zamilovanou polovinou pilotu se uzívaně prokoušete, abyste pak po uši spadli do překombinované záhadné story o novodobém Armagedonu. Seriál se sice snaží o akční dojem, neprofesionálně natočené honičky v rozpálených ulicích ale uspávají. Nedokáži momentálně říci, jestli se dokopu i k dalším částem. Už to je dost špatná vizitka sama o sobě. ()

Mr.Ripley

Pilot: Překombinované (žánrově), dějově (příliš oddělených linek, které se možná někdy střetnou), unylé tempo, přestřelená stopáž a chudák Jason Isaacs (po Awake pravděpodobně další zrušení). Béčkový námět obalený atraktivním vizuálem a zasazením do Izraele bohužel nedělá celý seriál. Styl Tim Kringa mi zkrátka nikdy neseděl a s největší pravděpodobností ani nebude (po ultranudných, potenciálem promrhaných Heroes a podprůměrně průměrném Touch). 20% ()

Morholt

Seriál, který se snaží vézt jednak na brownovské vlně Da Vinciho kódu a druhak na blízkovýchodní politické tématice, ale moc se mu to nevede. Je to dáno především tím, že chce obsáhnout až moc široké spektrum různých mytologicko-špionážních teorií a vytváří tím jeden velký zmatek. Obsazení s Jasonem Isaacsem a Anne Heche hodně lákalo a tihle dva mě určitě nezklamali, ale téma, na které jsem se těšil především, tady tvůrci seriálu totálně zazdili. Na víc než čtyři díly nemám sil. 30% ()

M.a.t.t.

Nakoniec vôbec nie zlé. Škoda, že skutočne niečo sa začne diať až od polovice a aj to sa dej občas utápa v logických lapsoch. Keď už nič, aspoň je možné doceniť postupné prepojenie často nie až tak zaujímavých a naťahovaných vedľajších línií (Avram, Debbie) s hlavným dejom a záverečné diely sú aj vďaka tomu vynikajúce. Kladom je aj uzavretý dej, lenže rozohraté bolo na viac. Dig je nakoniec iba pomerne zaujímavý béčkový thriller s vhodne zvoleným predstaviteľom ústrednej postavy. Ale bavil ma predsa len o niečo viac ako Kringov Touch. ()