Tsuki

Film, který vyšel rok po seriálu Shinzanmono, ale dějově seriálu předchází. Sledujeme zde detektiva Kagu ještě v období před jeho přeložením na policejní stanici v tokijském Nihonbashi. Zjistíme například i to, jak se seznámil s reportérkou Aoyamou nebo jak se dal "dohromady" se svým bratrancem (taktéž detektivem) Matsumiyou. To všechno jsou ale pouze vedlejší okolnosti, důlěžitý je případ vraždy malé holčičky, který se zde řeší. Jak je u detektiva Kagy zvykem, opět to souvisí se lžemi, které jsou schopní lidé vyplodit s úmyslem chránit nějakého rodinného příslušníka. Je to ale tak dobře napsáno, že přestože divák ví, že Kaga to se svým vytříbeným smyslem pro takové situace bez problému rozlouskne, stejně je napínavé to sledovat a postupně odkrývat, co stojí za úmysly a činy některých lidí (tentokrát v rámci rodiny). Poprvé jsem si vlastně naplno uvědomila, že postava detektiva Kagy je zajímavá hlavně v tom, že mu nejde jen o to vyřešit nějaký kriminální případ, ale dělat to citlivě s ohledem na životy lidí, kteří jsou do toho zapleteni. Tedy že je v tom i nějaká snaha o nápravu do budoucna. Kaga je proto takovým zvláštním typem detektiva s jakýmsi "terapeutickým" sklonem. A přesto to není vlastnost, kterou bychom tomuto detektivovi primárně přisoudili. V podání Abe Hiroshiho nás totiž nejdřív na Kagovi zaujme jeho svéráznost (která do určité míry připomíná tendence detektiva Columba - jak poznamenal při sledování můj muž). To, že má vlastně nějaké dobré úmysly ve vyšším smyslu, nás napadne až později právě i kvůli tomu, že je ta postava tak neprůhledná. Ale přesně to jí dělá tak zajímavou. Nedovedu si představit, že by Kagu hrál kdokoli jiný než Abe Hiroshi. Při pohledu na něj se bavím (a je tam i několik vysloveně vtipných momentů) a je mi jasné, že kdokoli jiný by to hrál, z Kagy by se nejspíš stala dost jiná postava. Každopádně musím říct, že tento film mě navnadil i na další filmy, které s detektivem Kagou vznikly. Tenhle se rozhodně povedl.~(4,3)~ ()