Kolovrat (Ilja Malakov), ruský voják, trpí po úrazu z mládí každodenní amnézií. Po napadení Rjazaně Batu Chánem (Alexandr Coj) ustanovuje válečnou jednotku z přeživších, aby se postavil v nerovném boji nepříteli, který sužuje celou Matku Rus, a pomstil tak všechny padlé včetně svojí rodiny. (C0r0ner)

alchac

No to jsem si zase naběhnul na vidle! Jakožto fanda historie rozličných dálněvýchodních ran morových jsem byl na tento spektákl zobrazující jednu z kapitol turko-mongolské internacionální pomoci bratrskému ruskému lidu velmi natěšen, leč mé nadšení začalo velmi záhy padat jako rtuť teploměru v Ulan-Ude v půlce listopadu. Není žádným tajemstvím, že v sajůzu se přes svůj historický komplex z toho, že jejich prapradědům nakopali Tatři prdel u nich doma a navíc v zimě, nepřenesli dodneška a z učebnic dějepisu by proto zmíněné období nejraději vygumovali, nicméně léčit si sedm staletí poraněné ego až takto, soudruzi? Zasněžená, vypulírovaná, a mrazíkovsky zářivá Rjazaň, kde jsou všichni vymydlení, odění do šatů vypraných dočista do čista a vybělenými chrupy bez jediného kazu či absentujících částí spokojeně a šťastně blýskající na všechny strany – toť vskutku velmi věrné zpodobnění centrálního Ruska v první polovině třináctého století, já osobně jsem si to tedy takhle vždycky představoval. Jo a samozřejmě nikdo, ale vůbec nikdo tu nechlastá (!!!). Tolik tedy k té Potěmkinově vesnici vol. 3.0. Horda – že ještě někdy zřím na plátně mongolské vojáky, kteří jako by s černě podmalovanýma očima vypadli z Pohádek tisíce a jedné noci nebo ČingisWayna, to bych snad ještě zkousnul. Pochopím i to, že až na pár jedinců zde nejsou Mongolové vybaveni luky, neb to by byl velmi záhy vířící Kolovrat překřtěn in memoriam na Jehelníčka a zbylou hodinu a půl by nebylo na co čumět. A jakkoliv je jistě chvályhodné, že Mongolové mezi sebou šprechtí mongolsky (sice to byla současná chalchština s ruským přízvukem, ale aspoň snaha), pak bych více ocenil, kdyby namísto obtloustlých Uzbeků nahnali do komparsu raději pár Burjatů či Tuvinců s vlastními oři – alespoň by pak většina Mongolů nemusela permanentně pochodovat a bojovat pěšky (!!!). Přitom i za méně peněz lze na toto téma pořídit mnohem více muziky. Co mi tedy již nadzvedlo obočí poněkud více, byl fakt, že v tatarském ležení jaksi absentují jurty, tedy až na tu chánovu, která ovšem zvenku i zevnitř vypadá jako pojízdný čínský hošbordel – a to perunžel včetně osazenstva. No a jelikož Čingis osobně nechával za projevy nemužného chování popravovat, není mi dost dobře jasné, jak by se ta parta řvavě zmalovaných palácových bukanýrů mohla dožít puberty. Zejména sám největší z přítomných tranzistorů, chán Batu, by byl v této inkarnaci asi hned po narození předhozen vlkům, aby nezpůsobil vadnutí pastvin a vysychání Bajkalu, vnuk nevnuk. Soudruzi holt asi moc čuměli na Tříkilo a Xerxes jim přišel веры кюул. No prostě soryjako, fakt bych neměl potřebu řešit ani kravinky jako ochočený kodiak nežeroucí Rusy a zjevivší se v druhé polovině jako hrdinu zachraňující deus ex machina, ale to velkorusky patetické kreativní žonglování s historií a buznění šiřitelů Pax Mongolica mi fakt nasralo! Zmíněné neduhy byly žel vhodně doplněny velmi mdlou až parodickou akcí ve stylu klasického hongkongského BrusLeení (= na hrdinu utočí vždy nejvýše dva soupeři, zatímco sto Tatarů v kruhu okolo poskakuje a výhružně vrčí) a Mongolové jsou tu i jinak za pořádný mongoly, neb jinak by nebylo možno nechat tahat tümen za fusekli partičkou deseti ruských strejců, zmírající bagatur/bogatyr stíhá po závěrečné bitvě na Vítkově vhodně agitačně chánovi věštit budoucí odplatu v podobě anexe Sibiře, půlky Střední Asie a zasatelitování Mongolska a vůbec je to k zeblití tak, až nyní nemohu než zhodnotit, že podobně historicky-agitační Viking dopadl přece jen o něco lépe. Aspoň že na konci tvůrci odolali nutkání poskočit o pár století dopředu k dobytí Kazaně (neb to by u toho nemohl být poslední přeživší „třístovkáč“) a jen si vzdorně flusli na zamrzlé Čudské jezero. () (menej) (viac)

verbal

V dobách, kdy matičku Rus prudili Mongoloidi, se zrodil historicky první sovětský partyzán. Taky to byl sice napůl mongoloid, protože v mládí dostal po palici bolasem, trpěl akutní anterográdní amnézii a každé ráno mu nějaká lepá kunda musela odrecitovat, co vyváděl předchozí den, aby nedostal záchvat, ale jinak heroická normálka. Sveřepě pobíhal skal a stepí divočinou, hladový a roztrhán, a ukazoval eskadronám okupační Hordy, zač je toho piroh v rektu. Musím říct, že tentokrát Sojuzmultfilm uplácal vskutku zábavnou, krásně digitálně výpravnou a bez zbytečného patosu skvěle odsejpající pohádku o řádné osině v prdeli Batu chána, dokonce i s viditelnými cákanci softwarového kečupu, ve které nevypadají pičoidně ani soubojové zpomalovačky. Kolovrat byl sice dle bylinných zdrojů spíše dvoumetrákové animální hovado než šedesátikilový, vztekle šermující gej, avšak Ilja Mlíčňák je dostatečně herecky zdatný a charismatický sympaťák, pročež to utáhl daleko heterodůstojněji než například ten prkenný, kdovíproč všude protěžovaný Čurila Kenovič předloňského Vikinga. Prostě solidní poppelmeňová zábavička z Východního bloku, která chutná daleko lépe na plátně 3 metry a větším než na nějakém vypáleném noutbukovém displeji. ()

ArsenalEagle

Já ty ruský velkofilmy prostě můžu. Částečně historický film s prvky fantasy z Ruska lze přirovnat k Spartským 300. A povedlo se. Dobře sestavení hlavní hrdinové, parádní vizuál a né zas tak zlá výprava. Nechybělo moc k naprosto epickému filmu. Pravej ruskej nacionalismus či patriotismus, tak jak má být. ()

JASON_X

Na infantilní znásilňování historie v téhle pověsti bych kašlal, stejně jako na něj kašlu třeba u Snyderova comicsu 300. Vždyť i ti Mongolové se svými dekadentně pomalovanými fejsy v čele se zmalovaným tranďákem Batúchánem mi připomínali negroidní Peršany s jejich třímetrovým mutantem Xerxem. Vizuální stránka je též velkolepá (samozřejmě díky megaporci CGI) a výprava bohatá. Ale tady spokojenost končí. Nepříliš charismatický Kolovrat čumí po celou dobu jako puk a vy si nejste jistí, jestli se každou chvíli nerozbrečí, naivita dialogů i jednotlivých dílčích zápletek přerůstá často v blbost a váha vlasteneckého patosu je dost pochybná, když všichni víme, jak to s těmi Rusy a Mongoly (a posléze Tatary) doopravdy celé bylo. Nejpraštěnější scéna: Krátký záběr, ve kterém si čtyři udatní bohatýři hážou na rameno kubíkovou kulatinu; takoví by se nám v lese hodili. ()

Shr1nK

No. Celkem dobre a hezke. Jen me nekolikrat hodne zarazila jedna vec. Proc, kdyz prezivsim Mongolove vyvrazdi rodiny a vypali celou vesnici, proc se jim kurva ti Rusaci porad smejou do xichtu a dejali si z nich prdel... Holt, kdyz se podivam na moderni YT videa z ruska, aneb welcome to russia, nic se vlastne nezmenilo. :-D ()