Víte, jak se správně koupat? A víte, že když vám začne v ponorce docházet vzduch, pomůže inhalovat kyslík z lívanců? I ve své nejnovější hravé férii prokazuje Guy Maddin za podpory herců Geraldine Chaplinové či Uda Kiera nezdolnost své imaginace a oživuje ducha filmů, které kdysi vznikly, ale už neexistují. (MFF Karlovy Vary)

silentname

Chápem všetkých, ktorí to po desiatich minútach vypli a rovnako chápem všetkých, ktorí dali tomuto filmu negatívne hodnotenie. Súčasne ale chápem aj všetkých kritikov, ktorí boli z filmu nadšení a musím povedať, že ich pozitívne dojmy zdieľam. "The Forbidden Room" je film, ktorý je podľa mňa jeden zo svojho druhu. Nikdy som asi nič podobné nevidel. Či už v štýle akým je film natočený alebo príbehmi. Je to film, v ktorom sa môže udiať úplne všetko a dokopy to možno nedáva zmysel, no súčasne je to stále absolútne fascinujúce sledovať, lebo človek sa pozerá na film, aký je asi len jeden. Aspoň mňa nič iné nenapadne, čo by išlo touto cestou. Niekedy nepotrebujeme príbeh ako taký. Stačia nám zaujímavé vizuály, skvelá hudba a pocit, ako keby sme boli v jednom veľkom sne. Tam tiež nič nemusí dávať zmysel a človek na všetko zabudne. A pritom máme tých snov za sebou toľko, že máme pocit, že je to jeden dlhý ale nie je to tak. A možno to je to, ako by som tento film najlepšie vedel definovať. Ako zhluk snov, ktoré možno má posádka v ponorke, kde nám dochádza vzduch. Alebo sa to sníva hrdinovi, ktorý sa kúpe vo vani? Tak či tak, oceňujem štýl, oceňujem spôsob a veľmi chválim vizuálny dojem. Toto je film, aký sa tak často nevidí. Ale na druhú stranu to nie je niečo, čo by sa mohlo páčiť každému. Dokonca si viem predstaviť, že film bude mať viac odporcov, než priaznivcov. Nech sú ale vaše názory akékoľvek, nemyslím si, že by ste vedeli povedať iný film, ktorý vyzerá ako "The Forbidden Room." Najmä nie za posledných možno 40 rokov. Hodnotenie: B+ ()

HankaVitova

Podle oficiálního popisu z KVIFF by se dalo skoro soudit, že ani ten, kdo ho psal, se na film nedovedl dokoukat (koupání a lívance jsou první dvě "scény"). Zvládla jsem na to koukat až do konce, ale stálo mě to tedy hodně sil. Délka filmu (zvlášť takového) byla už docela nepříjemná, ale na to je člověk u takových těch "uměleckých" filmů (těch, jejichž smysl pochopí možná tak psychopati nebo opravdoví filmoví nadšenci) už skoro zvyklý, že se tu "uměleckost" snaží nahnat i nesmyslnou délkou. Vizuálně to připomínalo trochu Monty Pythony, ale taky žádný zázrak. Takovéhle vize může mít asi člověk po užití LSD nebo jiného podobného prostředku, který dovede člověka dostat za hranici všedních dní. Tedy přinejmenším za tuto představu může patřit z mého pohledu tvůrcům filmu dík. A to je asi tak vše. Nebyla jsem schopná tento film na KVIFF ohodnotit, nejsem schopná ho hvězdičkově zhodnotit ani tady, mohla bych dát v zásadě jakékoliv hodnocení a obhájila bych si ho. Podruhé bych to vidět ale nemusela. ()

r_t_fish

Maddin ve vrcholné formě. Výtvarně možná nejkrásnější koláž, jakou ze svých oblíbených stylů dosud vytvořil. A příběhy se vrství a noří do sebe báječně absurdním způsobem, jejich protagonisté vyskakují zpoza napůl zamlžených hlubin paměti právě včas, aby svůj kus vyprávění posunuly dál a přidali k celku, zatímco celková tapisérie se postupně zaplňuje jednotlivými dílky jako široký obraz s přesahem do braku, mystična i čisté poezie. A vtipné je to jako bájná Nejsmutnější hudba světa, k čemuž přispěl i skvělý překlad na MFF KV. ()

pornogrind

V tomhle případě nevím jak mám popsat něco tak nepopsatelnýho. Mám rád ujetosti všeho druhu a tohle byla echt ujetost. Něco tak divnýho jsem snad ještě neviděl. "Film" jen pro okrajové publikum. Píšu to častokrát, protože tím chci jen upozornit a varovat normální filmový konzumenty. V tomhle konkrétním případě je to ale opravdu kousek, kterej dokouká, pobere a ocení jen hrstka vyvolených. ()

Davered

Svou vicemene povidkovou strukturou a primocarym durazem na humor se sice zdanlive jedna o mene ambiciozni kus, jenz uplne nedosahuje kvalit Maddinovych predchozich majstrstyku, ale i tak je zde merou vrchovatou patrna ohromna invence a typicky naprosto dokonale audiovizualni atributy. Je velka skoda, ze evidentne ne kazdy divak dokaze proniknout do teto prijemne ruzove jeskynky. ()

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz