Poldark

• Veľká Británia Poldark
Veľká Británia, (2015–2019), 41 h 43 min (Minutáž: 55–60 min)

Tvorcovia:

Debbie Horsfield

Predloha:

Winston Graham (kniha)

Scenár:

Debbie Horsfield

Hudba:

Anne Dudley

Aidan Turner, Eleanor Tomlinson, Ruby Bentall, Jack Farthing, Phil Davis, Crystal Leaity, Tristan Sturrock, Sabrina Bartlett, Beatie Edney, Alexander Arnold (viac)

Otec mu zemřel, majetek má v troskách a jeho milá Elizabeth je zasnoubená s jeho bratrancem Francisem. Roku 1783 se Ross Poldark vrátí do svých dolů na cín z americké války za nezávislost a zjistí, že se doma hodně změnilo. Je odhodlán vrátit dobré jméno odkazu svého otce a pomoct lidem v místní vesnici. Brzy však narazí na problémy, když z rvačky zachrání mladého uličníka Demelzu a pokusí se získat kontrolu nad doly, na které má zálusk jeho rival, chamtivý a arogantní George Warleggan. (Viasat)

rikitiki

Tohle je křišťálově nádherná ukázka ryzího, upřímně míněného kýče. Vše je okamžitě srozumitelné, seriál si nehraje s divákem a sdělí mu vše rovnou. Romantické vztahy se navazují jedním pohledem. Dramatické momenty předjímá zamračená obloha protknutá bleskem. Když manžel odchází od manželky jen na krátkou chvílí a loučí se slovy: „Miluji tě“, je jasné, že se domů hned tak nevrátí. Herci jsou pro své postavy zvoleni přesně podle typu. ____ Seriál musela sponzorovat cornwalská agentura pro podporu turismu, protože tak 10 % veškerého času jezdí hlavní hrdina na bujném koni po malebných útesech sem a tam, nebo se na nich tyčí sám, se ženou, s dítětem, případně v nějaké skupině. Jednoduché a účinné. ____ Seriál se rychle stal mojí srdcovkou. Proč?: přesvědčivé a hluboké herecké výkony, krásná výprava, příběh nerovného páru, který se s menšími obměnami může stát v kterékoliv době, je sice předvídatelný, ale zároveň i sladký. ___ Seriál je romantizující hra s historií, kterou podává dramaticky, ale taky uhlazeně a nedělá si moc vrásky s některými věcmi. Tak třeba asi těžko by bylo možné přátelství mezi pánem a jeho leníky, nebo jen takový detail, že muž koupí své ženě šaty cestou z trhu, když v té době šily švadleny ručně. Nebo, že se zobrazí náhlé zchudnutí bohaté rodiny tím, že pán seká vlastnoručně louku (od prostředka!) a paní kolem chodí s košíkem na zeleninu – a nikoho z nich nenapadne prostě pronajmout obrovské panské sídlo a na čas se přestěhovat do něčeho menšího. ___ Seriál to neřeší a já taky ne, už třeba kvůli třeskuté chemii mezi Demelzou a Rossem, i když ty její zelené šaty, které jí musel rozšněrovat na zádech, protože sama by to nedokázala, jsem brala jako očividnou koketérii z její strany, protože: jak si je tedy sama zavázala?  5. řada ** ()

misterz

Vedel som, že ma seriál strhne, ale že až toľko, tak s tým som veru nerátal. Úchvatné seriálové spracovanie knižných predlôh od Winstona Grahama, myslím, že tak nejak by si to predstavoval aj on sám. Dejová linka plná intríg a šachových partií medzi protivníkmi, kde hrá hlavnú rolu nenávisť, pomsta, závisť, ale i láska, oddanosť, priateľstvo.... Ani jedna časť zo všetkých sérií nie je slabá, každá so sebou priniesla niečo zaujímavé a napínavé. K tomu úchvatné exteriéry, Demelzine (Eleanor Tomlinson) zasnené pohľady z útesu na more, vynikajúci hudobný doprovod, nádherná výprava spolu s kostýmami... no čo poviem, tu nie je nad čím váhať, treba len pozrieť. Ten čas strávený pri tomto seriály za to rozhodne stojí. Masterpiece, už sa teším na piatu sériu, žiaľ pravdepodobne poslednú. ()

gonga

Nesmyslné nadhodnocená romantická srágora. Ross Poldark je sluníčkářem své doby, nikdy nedělá chyby, vždy se zachová správně, soucítí s každým chudým a každého podaruje či mu dá práci a to včetně té nejodpornější dvojky služebných, kterou jsem kdy viděl (Ano, řeč je o Jude a Prudie, dvojce totálně vypitých lemplovských a líných hovad jakou svět jen tak neuvidí) . Ovšem studny páně Poldarkovy štědrosti a dobroty , pardon, chtěl jsem říct hlouposti, jsou stejně nevyčerpatelné jako pomoc EU Řecku. Jak jeho finanční perpetuum mobile funguje, vzhledem k tomu, že jsme se na začátku dozvěděli, že zdědil jen dluhy, mi tedy do pátého dílu zůstalo záhadou. Plus neustálé vztahové kotrmelce, kdy jeden miluje druhou a ta jeho taky , ale vezme si jiného a ten ji miluje a pak nemiluje a ten první ji miluje , ale vezme si třetí a tu taky miluje a ona miluje jeho a čtvrtá miluje pátého a ten ji taky , ale vzít se nemohou a tak se budou milovat tajně atd...Nesnesitelné. Po pěti dílech jsem tedy sledování seriálu ukončil. Vzhledem k neustálým dlouhým záběrům tu na moře a útesy na jeho břehu (nejčastěji), tu na louky na pobřeží či na postavy cválající krajinou vstříc svému osudu, lemovaným vlezlou a otravnou hudbou, by seriálu slušela kratší stopáž. Pokud by se vtěsnal do třech dílů o řekněme 80 minutách, snad by se na něj dalo koukat bez pocitu zmařených ambicí a vyhozených peněz. Protože těmi se vskutku nešetřilo. ()

tahit

Přepychový majstrštyk příjemně ubíhá. Přesně takhle to mám rád. Už jen proto, že s krásnou Demelzou a romantickým fešákem Poldarkem mě bylo fajn. Téměř okamžitě se mi jaksi vryly oba pod kůži. Nepřemohlo je nic, pouze vášeň. Mám zálibu v takových příbězích. A to nemluvím o tom, jak je vše obohaceno nádhernými pohledy na skály a mořské pobřeží, jež hladí svojí nádherou. Už se moc těším na další pokračování. ()

Hild

Výborně napsaný seriál. To, co by ve většině seriálů bylo natáhnuté do celé série, je tady zobrazeno v jednom, maximálně dvou dílech a vůbec to nepůsobí uspěchaně, nebo zkratkovitě. Po každém díle jsem měla pocit, že jsem s postavami prožila jedno dlouhé období, ve kterém stihly projít jistým vývojem a dokonale jsem tak dokázala pochopit jejich motivy. Mužskému publiku se to občas možná může zdát jako velká červená knihovna, mně však ta romantika přišla naprosto nenucená a přirozená a rozhodně v seriálu nehraje hlavní úlohu. Poldark doporučuji především těm, kteří stejně jako já mají slabost pro dobová dramata a už jim dlouhou dobu chyběl v tomto žánru kvalitní kousek, tady ho máte. ()