Americká jednotka

• Česko Když se zamiluji (viac)

Píše se rok 1956 a Gavin je vyhlášen nejlepším univerzitním hráčem Ameriky. Časy se ale mění a sláva pomalu ale jistě mizí do neznáma. Co dál? Dennis Quaid a Jessika Langeová ve sportovně milostném dramatu o poznání, že zatímco sláva bývá pomíjivá, láska může být věčná.  V roce 1956 byl Gavin Gray ve svém světě hrdinou. Idolem. Nikdo neběhal rychleji než on, nikdo nehrál lépe. Louisiana nepoznala lepšího hráče amerického fotbalu než mladíka, kterému každý přezdíval „Šedý duch“ a o jehož úspěchu mezi profesionály nikdo ani na moment nezapochyboval. A když přišla svatba nejlepšího univerzitního hráče Ameriky s vyhlášenou kráskou a jeho životní láskou Babs, všichni to brali jako samozřejmé vyústění neuvěřitelného příběhu štěstí a daru od boha. Gavin Gray byl stvořen k tomu, aby vyhrával. Jenže roky plynuly a stroj na zázraky se začínal nenápadně zadírat. Z génia se stal nadprůměr, z nadprůměru hráč, který ještě dokáže překvapit, Gavinovo místo převzali mladší a rychlejší a ještě nedávno hvězda Spojených států najednou pochopila, že jeho vlak už dávno opustil nádraží. Naštěstí za tu dobu ve stínu slavného manžela vyrostl kdosi ve skutečně silnou osobnost. Babs, která svého muže vždy obdivovala, tiše k němu vzhlížela a ve všem ho podporovala, v sobě nyní nalézá dost síly, aby převzala otěže starosti o rodinu. A Gavin konečně začíná chápat, jak moc byla před lety jeho volba šťastná. Vypravěčem posmutnělého sportovního dramatu a zároveň velkého příběhu lásky, odehrávajícího se na pozadí amerického boje za lidská práva, je Gavinův synovec, spisovatel Donnie, kterého ztělesnil Timothy Hutton. Hlavní role si pak ve snímku Taylora Hackforda zahráli Dennis Quaid a Jessica Langeová. (oficiálny text distribútora)

Othello

Epizodický zmatek, během jehož vzniku spadl dramaturg do kanálu. Tu teatrálnost jsem schopný tomu odpustit, protože se dá hodit na okouzlení padesátými lety, které se do filmu bezpochyby promítlo, skoky v ději po sekvencích, které jenom v průběhu plynoucího času opakují informace, které již známe, již nikoli. Moje nadšené očekávání, co tvůrci zase nalepí Huttonovi na ksicht, aby nám tím oznámili, že se jedná o další časový posun děje, nicméně popřít nemůžu. ()

Olík

Popis ČSFD (Romantický / Drama / Sportovní) sedí jako hrnec na …..! Je tady vše - odlišný vztah dvou mužů k jedné ženě, příběh fotbalové hvězdy v rozmezí několika desetiletí i dramatické osudy hlavních hrdinů v několika různých tématech (nevěra, rasismus, sázkařství, rodina atd.). Mínusem filmu je amatérsky příšerný český dabing hlavních postav (Lange, Quaid). Plusem, jako vždy skvělí John Goodman ve vedlejší roli. ()

freddy

Tenhle film je v jistém ohledu velmi zvláštní. Zatímco během některých pasáží se můj zrak nedokázal odtrhnout od obrazovky a hltal jsem vše, co se ve filmu dělo, tak zase naopak během jiných pasáží jsem se nudil a film mě nebavil. Tohle se mi stává u filmu málokdy, vlastně vůbec nevím, jestli se mi to už někdy stalo. Každopádně ale když film zhodnotím jako celek, tak se jedná o nadprůměrný kousek, na který se docela dobře dívá a který je velice zajímavý. Výborný nápad byl vzít příběh jako průřez životem několika lidí. Hlavního hrdinu Gavina, jeho budoucí manželku Babs a Gavinova synovce Donnieho "Kajdu" (Kajda je v tomto případě český překlad přezdívky "Cake") můžeme sledovat od jejich studií na vysoké, přes jejich postupné stárnutí (Gavin s Babs se berou, sledujeme, jak se rodí do jejich rodiny dětské přírůstky, jejichž počet se zastaví na čísle 4, sledujeme Gavinovu upadající kariéru a neslavný comeback) až po chvíli, kdy od začátku příběhu uplynulo 25 let, hlavní hrdinové se vrací namísto, kde tento příběh začal, Gavin s Babs už mají velké děti a Kajda je univerzitním profesorem a nachází si snoubenku. Tenhle příběh nenabízí nic mimořádného, ale právě ta forma příběhu, založená na stárnutí hlavních hrdinů (do dvouhodinového filmu se vešlo 25 let života hlavních hrdinů) mě velmi zaujala, protože celé se to odehrává tak nějak přirozeně, bez nějakých násilných skoků v ději. Filmu pomáhají i herecké výkony, které jsou zde velmi zdařilé. Já mám po zhlédnutí tohoto filmu pocit, že na něj jen tak nezapomenu a že ho určitě budu chtít ještě někdy vidět, protože jak mě začátek příliš nezaujal, tak o to více jsem byl smutný, že se musím s těmito lidmi, kteří ve filmu měli hlavní party, rozloučit. Film tedy ode mne získává nadprůměrné čtyři hvězdy, protože stálo za to tenhle příběh vidět. ()

majo25

Začiatok ma teda nebavil. Pripomínal skôr komédiu s ukecanými mladými postavami, ktoré neustále musia  niečo vykrikovať, rehotať sa, bezdôvodne sa baviť, obchytávať sa okolo krku a tak podobne. Ako protipól k druhej polovice síce predznamenuvávajúce, ale mňa to dosť nudilo. Neskôr sa našťastie bujarosť ukludní, tempo sa spomalí a nastupuje niekoľko dramatických prvkov, ako napr. trpké znášanie zašlej popularity niekdajšieho futbalového esa či dospievajúce vytriezvenie jeho ženy (veľmi dobre zahraná Jessicou Langeovou), ktorá si po istom čase aj ona otvára svoje krídla. Najlepšia scéna je s bitkou Johna Goodmana v bare, ktorá končí tragicky. Škoda, že scén z amerického futbalu je pomenej, tvoria iba vedľajšiu kulisu na popredí milostného trojuholníka. ()