Window Horses

(festivalový názov)
  • Kanada Window Horses (viac)

Film Window Horses vzdáva hold poézii a jej histórii v Iráne. Rosie Mingová, mladá kanadská poetka, prijíma pozvanie na festival poézie v iránskom Širáze, kde má vystúpiť so svojimi básňami. Celý život žila pod starostlivou ochranou svojich čínskych starých rodičov, no prichádza čas, aby objavila novú kultúru, dedičstvo a vlastný hlas. Film trefne zobrazuje iránsku pohostinnosť, dedičstvo a plejádu faux pas, vyplývajúcich z kultúrnych rozdielov. Použitie rôznych animačných štýlov atechník vykresľuje úchvatné farby, zvuky a chute Iránu. Film je protiváhou xenofóbnych nálad, panujúcich v dnešnej dobe, dokazuje, že ľudia sú si podobní skôr než rozdielni, a že poézia nestráca na aktuálnosti hoci aj po tisícročia. (Fest Anča)

silentname

"Window Horses: The Poetic Persian Epiphany Of Rosie Ming." Dlhý názov, no reálne tu máme podľa mňa krásny poetický, lyrický a originálny film, ktorý by som neprirovnal asi k ničomu. Je tu iba jeden malý problém, ktorý vyhodím hneď z cesty a to je fakt, že nerozumiem, prečo je hlavná hrdinka nadizajnovaná úplne inak, než všetci ostatní vo filme. Nerozumiem. A možno by som mohol povedať, že občas je to jemne nudné. No teraz poďme na dobré stránky filmu, lebo toho je teda poriadne veľa. V prvom rade animácie. Nádherné. To ako sa tu kombinujú všetky podané básne a poetickosť s animáciou a obrazotvorne to chcú prenášať je absolútne fascinujúce. Výsledne to vychádza ako jeden z najlepších animovaných filmov roku 2017 a neviem čo by som tam dokázal neoceniť. Podľa mňa prvotriedna robota a spracované fantasticky. Sanda Oh v hlavnej role je skvelá a dáva svojej postave presne, to čo potrebuje. A hoci je to možno len cesta na festival do Iránu, tak v realite je to cesta do animácie poézie a hľadania otca, o ktorom vedela, že ju ako malé dievča opustil. A postupne sa nám jednotlivé príbehy rozvíjajú a posúvajú ďalej a vychádza to perfektne. Príbeh je veľmi zaujímavý, veľmi originálny a rovnako aj originálne podaný. A okrem toho je tu po celý čas aj fantastická hudba, ktorá ma maximálne dostáva. Tešil som sa na Ellen Page a to napriek tomu, že jej hlas počujeme asi len v dvoch scénkach filmu. A asi ani neviem čo moc o nej povedať, lebo sa toho o nej moc nedozvieme. No jej postava nejako podstatná a dôležitá nie je. Dôležitejšie je tu vidieť ešte neskutočnú peržanskú lásku k poézii a ako sa všetci Rosie neustále snažia dostať k tomu byť lepšou a prísť s niečím, čo by sa spájalo maximálne s jej životom. Metafory tohto filmu sú vynikajúce a najmä ich vizuálne podanie. Nemám viac čo dodať. Jeden z najsilnejších filmov tohto roku. A odporúčam ho fanúšikom animovaných filmov, lyrických a poetických filmov a všetkým, ktorí chcú vidieť niečo originálne. Hodnotenie: A+ ()