Krátká nevyhlášená válka mezi Argentinou a Velkou Británií o ovládnutí Falklandských ostrovů vrcholí. Je jaro roku 1982 a na souostroví v jižním Atlantiku začíná být pořádně dusno. Major Mike Norman přijíždí z Velké Británie převzít velení nad jednotkou královské námořní pěchoty. Osudy vojáků značně zamíchá Jeho Excelence, sir Rex Hunt (IAN RICHARDSON), guvernér Falklandských ostrovů. Ve chvíli, kdy se dozví, že je argentinské nepřátelské vojsko doslova za dveřmi, rozhodne se za každou cenu ubránit neubránitelný vládní palác. A před necelou stovkou britských vojáků stojí boj, který se do historie zapsal jako první bitva o Falklandy. Snímek z roku 1992 nahlíží na události skrze černý britský humor a odlehčuje tak tragické okamžiky novodobých dějin. Autenticitě filmu přidává skutečnost, že se celý natáčel na Falklandech, a to přímo v místech, kde zuřila válka. (oficiálny text distribútora)

Crocuta

Ke koupi tohoto DVD jsem se nechal zlákat přitažlivým obalem, názvem (válka o Falklandy - Malvíny mně zajímá, její ohlas v našich tehdejších médiích mám v živé paměti) a faktem, že zde hraje Ian Richardson. Po zjištění, že se jedná o PRVNÍ bitvu o Falklandy (vojensky bezvýznamnou šarvátku) a poté, co jsem si přečetl zdejší komentáře, očekával jsem nezáživný snímek, za nějž bylo škoda peněz. Ale nakonec to nebylo zdaleka tak špatné - film velmi věrohodně zobrazuje situaci na Falklandech v době argentinské invaze a i když se nejedná o žádný válečný velkofilm (nebo nejlepší film roku - to by museli mít britští filmaři hodně mizerný rok), já se uněj nenudil. Kromě už zmíněného výborného Richardsona tu navíc hraje řada známých britských herců, jen namátkou - Marc Warren (Zvláštní oddělění, Bratrstvo neohrožených, Podfukáři), Ian McNeice (Z pekla, Řím), nebo Alex Norton (Taggart). ()

Shakeus

Škoda, film by si podle mého určitě zasloužil víc, než jak je tu hodnocen. Osobně bych mu dal tak 3 a půl, ale když vidím tu kritiku zde, dávám 4. Scénář i zpracování působí dost realisticky, a i když místy je odlehčen nějakým vtipem, myslím, že poměrně věrně vykresluje příběhy obyčejných lidí i vojáků před a během invaze cizích vojsk. Hodně se mi líbil civil co jde i v den bojů do práce, děj okolo vojáka s odjištěným granátem, a nebo příprava vojáků na zbytečnou, i když z jejich pohledu jistě čestnou, smrt. Nicméně škoda, že film nešel ještě více do detailů a některé témata víc nerozvinul, určitě se dalo více vytěžit ze vztahů Angličanů a Argentinců žijících na ostrově, kteří se znají celý život. ()

xaver

Zajímavý film o válce, kterou Argentina nemohla vyhrát poté, co se USA nepokrytě postavili na stranu Britů. Britské vítězství bylo v podstatě Pyrhovo vítězství, protože udežet v chodu a bránit kolonii tak daleko od mateřské země je zbytečně nákladné a neúčelné. Dnes se tento problém znovu otevírá, když Argentina opět nepokrytě vznáší nároky na ostrovy známé též pod názvem Malvíny, jako na historické území, které patří Argentině. ()

Dragonlanc

Nazvať tento film bitka o Falklandy je pekná drzosť. O význame celej bitky svedčí záverečné hodnotenie oboch veliteľov: Briti - ani jeden mŕtvy, Argentínčania - jeden mŕtvy. Rozhodne som očakával niečo iné. Film sa zaoberá tzv. Prvou bitkou o Falklandy, absolútne neznámou (niet sa čo čudovať, veď vlastne o žiadny poriadny boj nešlo). Svet pozná tú druhú bitku o Flaklandy, ktorá bola drsná a stále tisíce životov. Polovica filmu sa odohráva v kanclárii alebo dome guvernéra s unudenou a večne opitou guvernérovou manželkou, zrejme totálne znechutenou, že boli poslaní aj s manželom na miesto kde dávajú aj líšky dobrú noc. Záujemcovia o vojnové filmy tu nenájdu žiadne veľké bojové scény, ani vojenskú techniku, ale len dve bandy slepých chudákov, ktorí síce vystrieľajú 250 125 nábojov, ale nič netrafia a keď by už malo prísť k riadnemu boju, tak Briti kapitulujú a Argentínčania ich gentlemansky naložia do lietadiel a pošlú domov. Žiaľ počas druhej bitky o Flaklandy sa Briti ani zďaleka tak čestne a férovo k nim nesprávali . ()

Orlau32

Nevím, co tím filmem chtěl režisér říci. Přemýšlela jsem jak by se v té dané situaci zachovali američtí vojáci neřku-li Rusové. Jsou Angličané i ve válce takoví gentlemani nebo jenom trochu naivní zbabělci ? (Mám na mysli guvernéra Hunta). Vždyť ty jeho rozkazy byla úplná diletantská pitomost. Až se divím, že jej ten generál poslouchal. Film byl jedna velká nuda, ale též ukázka jak Britové tíhli ke kolonialismu. Měli se všude dobře a týli z místních domorodců a národního bohatství země. ()