Aferim!

• Česko Aferim! (viac)

Film sa odohráva v 19. storočí vo Valašsku, kde je miestny policajt Constandin najatý Iordachom, miestnym šľachticom, aby našiel Garfina – cigánskeho otroka, ktorý utiekol z Iordachovho statku po tom, čo mal milostnú aféru s jeho manželkou, Sultanou.  Príbeh filmu sa odohráva v čase, keď sa Rumunské kniežatstvo vydalo na cestu pomalej modernizácie, ale ešte stále existovali sociálne javy súvisiace so starými časmi a zastaranou mentalitou. Jedným z nich bolo rómske otroctvo, ktoré pretrvávalo od 13. až do konca 19. storočia. Dnes sa o tomto fenoméne vie veľmi málo a vo verejnom diskurze takmer neexistuje, hoci jeho vplyv na sociálny život Rumunska stále pretrváva. (ASFK)

dvopet

K výstižnému komentáři Marigolda (takto Víta Schmarce) dodám jen to, že Aferim! je přesně ten typ filmu, kterému výrazně ublíží, pokud se na něj budete dívat jinak než v kinosále. Na velkém plátně totiž vyniknou pečlivě komponované velké celky krajiny (máte pocit, že před sebou vidíte výsek reálného prostoru), kterou projíždí ústřední postavy. (KVIFF 50) ()

sskrblik

V roce 2015 vychází na slunce světa skvost jménem Aferim. Těžko uvěřitelné, že film je rok starý a působí jako o 40-50 let zpátky. Kamera je provtřídní a černobílý obraz je to nejlepší co mohli filmaři vymyslit! Po stránce vizuální jsem se onanoval blahem. Nikdy by mě nenapdlo, že záběry pánů v dobovém obleku na sedlách koně mohou být tak zajímavé. Není ani potřeba žádnej soundtrack, o to se postará krásná, nám Evropanům známá, příroda divokého Balkánu. Slyšíme les, cupitání koňů, vše co se odehrává v nedotčené přírodě. Ano, lehce to může pokulhávat po stránce děje, ostatně pořád jsem čekal nějaký zvrat. Avšak přes to všechno je to film, který mě naplnil blahem a vychutnával jsem si každičký okamžik. Aferim je zjevením v dnešní době a proto svůj závěrečný verdikt zvedám k pěti hvězdám. A nemluví ze mě sedm škopků, který jsem během dneška absolval. Vážně. ()

Georgex

Povedený dobrodružný film z rumunského venkova, ve kterém dva četníci nahánějí cikánského otroka a v rámci svého putování zažijí několik úsměvných situací, přestože jako celek je film více dramatem a mrazivým vyobrazením dané doby a životních postojů prostého lidu kdesi ve Východní Evropě na začátku devatenáctého století. Každopádně lehce humorný nádech filmu velmi prospívá a celé to díky tomu utíká ve velmi svižném tempu. Moje hodnocení 70%. ()

vitekpe

Cernobily eastern, chlapik se synem hledaji utecence, chytnou ho a privezou zpet k potrestani. Zvlastni podivana, natoceno moc pekne, cernobile. 3+ ()

klukluka

Mazec! Nepříjemnej film, ale neskutečně dobře napsanej a natočenej. Vidět to Rumun, kterej zažil rok 1835, bude si myslet, že je to deja vu. Jasně, možná se pletu, samozřejmě jsem tam tehdy nebyl, ale nepochybuju o tom, že přesně takhle to tam tehdy vypadalo a fungovalo. Někdo si s tím dal neskutečnou práci. Smekám! ()

Zagros

Největším plusem snímku Aferim! je sám o sobě fakt, že jsem dokázal vydržet téměř dvě hodiny u černobílého rumunského filmu, který je založen na dialozích převážně vycházejících z rumunských reálií a ještě jsem se pobavil. Tím nejzajímavějším na filmu Aferim! byly beze sporu dialogy (monology). Prakticky nepřerušený monolog otce, který zasvěcuje do života svého syna naruší dialog jen občas, když někoho potkají. Příběh (pátrání po cikánovi na útěku), slouží spíš jen jako ukazatel cesty a prostředek k navázání dalšího monologu. Vůbec celé otcovo mudrlantství, rádoby životní pravdy, knězovy "boží" pravdy (jeden z mála pocestných, které potkají), chlípný humor, filozofování o životě apod. je ve své neotesanosti a zaslepenosti kouzelné. Je jen dobře, že v době absurdní korektnosti člověk uslyší i pár drsných věcí. K celému pozitivnímu dojmu přispěla i černobílá kamera, která má také své kouzlo a k podobným historickým příběhům se vyloženě hodí. Škoda, že ji tvůrci obecně nevyužívají častěji. ()

Rejže

Koho nezabijem, toho vykastrujem! Zrádci se musí potrestat, dokud si pan četník neuvědomí, že pochybil. Roadmovie westernového stylu koňmo mne lákala, dokud mi nezačla padat hlava, dokud jsem si nedala šlofík a nevzbudil mne řev. ()

Renfield

Na Aferim! jsem byl hodně zvědav, zaujal mě popis děje, doba a místo, kde se film odehrává. Ale taktéž řada žánrů zde uvedených. Ona tedy je pravda, že všechny na film opravdu sednou. Především je to ale drama, i když v několika částech se i zasmějete vcelku jedinečnému, dobovému humoru. Film těží hlavně ze scénáře, dialogů (ukecanější film jsem možná ještě neviděl) a opravdu reálné dobové atmosféry. Tu Radu Jude ztvárnil tak, že Aferim! působí jakoby byl opravdu natočen v Rumunsku devatenáctého století. Silné, syrové, dramatické pojetí doby a příběhu dvou lidí "putujících" krajinou. Několik výtek by ovšem bylo, ve filmu mi chyběla hudba, mohlo ji být více a celé to mohlo být o něco kratší. Přesto je to film, který bych doporučil, už jen pro tu jedinečnou dobovost.70% ()

PhillM.

Na tento film jsem se dost těšil a čekal, až bude nálada. Přišla dnes. Po shlédnutí si říkám: Proč by měl být ausgrechnet tento film dobrý? Protože je černobílý? Protože je rumunský? Protože je to "art"? Protože má Stříbrného medvěda z Berlína? Nevím. První hodina se (ne)dějově skoro nedá vydržet. Záběry na dialogy postav z velké dálky - proč? Krajina, která by to jinak mohla snad jako jediná zachraňovat, nevynikne, protože to musí být černobílé. Všude samí chudáci a jeden z nich je loven. Vůbec mi není jasné, jak při tom všem náhodně chaotickém projíždění krajinou toho člověka nakonec našli. Ale bylo mi to tak nějak jedno. Pár zapamatovatelných scén ve filmu určitě je (třeba trh s otroky), ale veškerou snahu o zajímavost zabíjí veletucet pseudomoudrých bodrých hlášek, které jsou po pár minutách neskutečně otravné. V nich se má zrcadlit ta "artová "kvalita? Spíše ne. Kdepak, nejlepším rumunský filmem pro mě i nadále zůstává Smrt pana Lazaresca. ()

Saur.us

Černobílá tragikomedie otevírající tabuizované téma otroctví z dob nedávno minulých. Skvělé dialogy plné mouder ale i šokujících dobových názorů a xenofobie. Aferim poučující a šokující. ()

Naushika.

Tohle byl mimořádně odpudivý film. Odpudivá kamera a střih. Odpudivý děj. Odpudivá doba. Odpudivé postavy. To zhnusení z toho, jak zaostalý kus země bylo Rumunsko 19. (!!!) století. Zhnusení z toho, že v té době v Evropě existovalo otrokářství a vy jste to nevěděli. Zhnusení z toho, když si uvědomíte, že hlavní hrdina filmu, užvaněný četník, který je vám svým oportunismem, cynismem, rezignovaností, xenofobními, rasistickými a šovinistickými světonázory a mudrováním o tom "jak to na světě chodí" od první chvíle odporný, je vlastně široko daleko nejmorálnější postavou. A zhnusení z toho, že lidi se od té doby, zvlášť tady na východě Evropy, zas až tolik nezměnili. Tenhle film byl pro mě skoro na hranici toho, co jsem schopná dokoukat, s odstupem ale musím uznat, že jeho autoři jsou fakt drsňáci: troufli si podniknout jednak brutální reflexi vlastní historie, kterou vylíčili tak autenticky, až se z toho zvedá žaludek, a jednak nastavit brutální zrcadlo dnešní společnosti. A jak se tak do toho zrcadla díváme, uvědomíme si, že si nemůžeme, ač bychom chtěli, jen tak odfrknout, že "takoví už dávno nejsme" - protože by to nebyla pravda. A žaludek se nám zvedne ještě o trochu víc. ()

desade

Tak toto bol najautinteckejší film zo starých časov, čo som videl. A to nie len scenériami, prostredím, kulisami, ale aj rozmýšľaním ľudí, dialógmi, muzikou a vôbec celou atmosférou. Bravo! (alebo aj Aferim!) ()

hero_bk

Krásně autentický a politicky nekorektní film. Za celou dobu se nestihnete nudit, příběh, ačkoliv přímočarý, není předvídatelný a celkové vyznění si na nic nehraje. Spokojenost. ()

ozzman111

Vtipná sonda do rumunskej duše a histórie. V niektorých bodoch mi to pripomína klasické filmy zo slovenského dedinského prostredia. Výborný výber natočiť tento kvazi western v čierno-bielej farme. Dodáva to omnoho viac autentickosti. Karikatúra strachu a neznalosti z neznámeho, iného, vždy aktuálna. Rady do života otca synovi, to je na samostanú stránku v rumunskom humoristickom týždenníku. 70 % . ()