45 rokov

• Česko 45 let (viac)

Kate plánuje oslavu pětačtyřicátého výročí svatby. Týden před ní ale dostane její manžel Geoff dopis, který obsahuje zdrcující zprávu, jež vynese na povrch pohřbené pocity a odkryje pochybnosti v základech zdánlivě ideálního vztahu. Dlouholetí manželé Geoff (Tom Courtenay) a Kate (Charlotte Ramplingová) Mercerovi si užívají poklidného důchodu na svém venkovském sídle nedaleko norfolkské vesničky. Jednoho dne Geoff dostane dopis s oznámením, že se ve Švýcarských Alpách našlo dokonale zachované tělo jeho dávné lásky Katiy, která se tam téměř před padesáti lety zřítila během jejich společného výšlapu. Tato zpráva dá do pohybu emoční domino i pohřbené pocity a vynese na povrch pochybnosti v základech zdánlivě ideálního vztahu. Přestože Geoff není vůči pocitům své ženy netečný, nemůže si pomoci a pohrouží se do minulosti, zatímco Kate sžírá žárlivost a nejistota. Při plánování oslavy jejich nadcházejícího pětačtyřicátého výročí svatby se sice Kate snaží působit klidným a vyrovnaným dojmem, uvnitř však začne přemítat o všemožných scénářích svého dosavadního života. Díky těmto myšlenkám si záhy uvědomí, že je to možná ona, kdo před všemi těmi lety udělal osudovou chybu. (Cinemax)

hansel97

Film 45 Years mě velmi zajímal už od chvíle, kdy jsem o něm věděl z MFF a musím říct, že jsem zklamaný. S popisu jsem věděl, že to nebude nějaký obrovský složitý příběh, spíš něco jednoduchého komorního. A to to bylo, ale hodina a půl prakticky bez děje, mě tu nutí jít na tři hvězdičky, protože pak už se kromě notné dávky sentimentu dá opěvovat maximálně výkon Charlotte a Toma. ()

Arsenal83

Veľmi pokojný, pomaly sa vlečúci film, ktorý sa snaží zapôsobiť na diváka filozoficky. Ale zaujať môže jedine staršiu generáciu. Ak vás neláka pozerať sa na starý pár po sedemdesiatke, ktorý sa dokonca snaží o súlož, nebude to vaša šálka kávy. Dráma je tu pre mňa založená na nepochopiteľnej túžbe muža po 50 ročnej mŕtvole a žene, ktorá na to dokonca žiarli. Jednoznačne lepším filmom (hoci nešlo o manželské problémy), kde som si vychutnal aj starších hercov bol snímok Mladosť. ()

ambron

Ako sa tešiť z výročia, keď sa ukáže, že celý ten čas ste boli pre toho druhého tá druhá a váš doterajší život bol tak trochu klamstvom? Citlivý prístup Charlotte Ramplingovej, jej emocionálne nuansy dávajú jeden z najpozoruhodnejších hereckých výkonov na obrazovke. Cítite všetko, čo cíti jej Kate... ()

misterz

Komorná dráma v pomalšom tempe o ľuďoch, ktorí na jeseň svojho života začínajú bilancovať a pochybovať... Nesporne tento snímok stojí na hereckých výkonoch, predovšetkým Charlotte Rampling, ktorá bola jednoducho úžasná, to ako dokázala mnohé vyjadriť aj bez slov, len prostredníctvom emócií a mimiky svojho tela bolo skrátka úžasné. Len škoda, že sa tu mnohé témy a udalosti okolo hlavnej dvojice len načrtli a pomerne povrchným spôsobom predostreli divákovi. Chcelo to hlbší ponor do oboch postáv a aj do situácií vyplývajúcich z onoho problému. No i tak spokojnosť. Slabší nadpriemer. 70/100 ()

J*A*S*M

(50th KVIFF) Výborné manželské drama. Podle anotace jsem to čekal vyhrocenější a expresivnější, ono se přitom všechno to drama odehrává především uvnitř postavy Charlotte Ramplingové, která jej divákovi předává především prostřednictvím svého výrazu. Od člověka to vyžaduje poměrně dost pozornosti a schopnost empatie. Na rozdíl od těchto festivalových Rumunů je naštěstí ve 45 Years reálná možnost se něčeho chytit, vcítit se do hlavní hrdinky a prožít její trápení s ní. Já ji zcela chápal. 80 % ()

• Představitel Geoffa, Tom Courtenay, pije v mnoha scénách čaj z hrnečku s logem fotbalového týmu Hull City A.F.C, herec je prezidentem fanklubu tohoto týmu. (hansel97)

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

02.12.2015

Oscarová sezóna pomalu začíná a jako tradičně se o první důležitá ocenění postarali pánové z National Board of Review. Tohle recenzentské sdružení potvrdilo, že nový Šílený Max nezasáhne jen do… (viac)