Noc Oscarov

(relácia)
  • USA The 87th Annual Academy Awards (viac)
Publicistický
USA, 2015, 176 min

Réžia:

Hamish Hamilton

Účinkujú:

Neil Patrick Harris (moderátor), Rosamund Pike, Bradley Cooper, Emma Stone, Benedict Cumberbatch, Eddie Redmayne, Keira Knightley, Felicity Jones (viac)

Sledujte naživo 87. ročník odovzdávania najprestížnejších filmových cien z Hollywoodu. (TV Doma)

Matty

Na vlně nostalgie s bojovníky za sociální spravedlnost. Hlavní cena pro filmy tesknící za časy, kdy Hollywood nedefinovali superhrdinové, 4 Oscaři pro skrz naskrz nostalgický Grandhotel Budapešť, muzikálové číslo připomínající slavné filmy ze zlatých časů americké kinematografie, vzpomínka na jeden z posledních velkých muzikálů Za zvuků hudby, důstojná a přímočará prezentace bez hlášek, které by se za každou cenu snažily jít s dobou, sympatický a vtipný moderátor, kterému vyšla většina vtipů, včetně těch, které důstojnost večera snižovaly (I pooped in a hat). Jestliže byl ceremoniál pojat jako oslava filmů coby kvalitní zábavy, kterou netřeba brát moc vážně (do čehož zapadají i ceny pro eskapistického Birdmana), vítězové jej obohatili o společensky angažované komentáře, tematicky se rozpínající od práv žen, Afroameričanů, homosexuálů a přistěhovalců až k upozorňování na nelehkou situaci osob trpících ALS a Alzheimerem. Inu, každý si přišel na své. Highlights: muzikálový úvod, Everything is Awesome, NPH ve slipech, děkovačka Patricie Arquette, sranda z Travolty, čtení pečlivě střežených tipů. Radost mi udělali zejména Oscaři pro: J. K. Simmons, Patricia Arquette, střih Whiplash, Citizenfour, adaptovaný scénář Kódu Enigmy. ()

RedAK

Vážení čtenáři, vřele vás vítáme u jedinečného online přenosu z předávání Oscarových Cen Akademie, které vám exkluzivně zprostředkuje populární magazín Žena a RedAK. O profesionální, sofistikovaný a především fundovaný přenos se postará naše moderátorská špička Ištván Evženovič, vysílající ze své kanceláře v temném suterénu vietnamské večerky, která funguje jako zástěrka pro nelegální obchod s drogami, dětmi a exotickým ptactvem. Přejeme vám příjemnou zábavu! Hezký večer všem, drazí přátelé, jmenuji se Ištván a provedu vás dnešním večerem. Pokud se ptáte, proč jsem nemoderoval i České lvy, tak je to proto, že prestižně jsou Oscaři proti Českým lvům to stejné, co jsou Čeští lvi proti diplomu z plavání. 2:30 - Nejoblíbenější homokláda světa, Neil Patrick Harris, tradičně zahájil předávání cen velkolepým pěveckým a tanečním číslem, které mělo očividně větší rozpočet než čtyři sta dílů Ulice a celá trilogie Babovřesek. 2:40 - Vedlejší mužské role jsou všem u prdele, takže já jdu mezitím na cigáro. 2:57 - Neil zní trošku jako slovenská analfabetka s tuberákem. 3:52 - A na pódium právě krátce zavítal Russell Brand se svým svěžím a decentním účesem bezdomovce po těžké noci ve vlastních zvratcích, takže gratulujeme. 4:27 - Ano, je tomu skutečně tak! Hvězdný Birdman zaslouženě proměňuje svoji první nominaci a to znamená jediné - verbal z toho hrůzou defekuje a demonstrativně se pokusí spáchat sebevraždu skokem ze svého botníku. 4:32 - Meryl Streep s perfektní pletí vyschlé tresky má očividně doktorát z nekonečných sentimentálních proslovů o hovně, takže já jdu zatím dozadu do kumbálu nakrmit Kim Xan Chuanovy papoušky. 4:45 - Whiplash boduje potřetí! 5:00 - Slovenská moderátorská dvojice je přesná jako České dráhy, takže zatímco čuráci stále blábolí nesmysly, za zády jim už dávno běží živý přenos. 5:01 - 5:16 - (Zde poznámky bohužel absentují, protože Ištván se navečer přežral smaženým gothajem na sádle a šel srát.) (A blít.) 5:16 - Lady Gaga zase sjetá jak hasičská tyč homosexuálního záchranného sboru v Teplicích, nicméně i přes svoji pověst mistryně světa v louhování lysohlávek se dnes překvapivě neoblékla do větviček, makaronů, ani býčích předkožek, ale naopak potěšila překrásnou monumentální róbou. 5:21 - Jdu na cigáro. 5:22 - Už nemám cigára. 5:28 - Usínám. 5:29 - Našel jsem cigára. 5:44 - Birdman získává třetího Oscara a verbal vyměňuje botník za Nuselák. 5:58 - A zde můžete názorně vidět, milé děti, že i když vypadáte jako odpolední svačina ovečky bengálské, která prošla opakovaně jejím trávícím traktem, tak můžete bez problému vyhrát Oscara za nejlepší herečku. Jak já tu kundu rezavou nesnáším. 6:06 - A cenu nejlepšího filmu loňského roku nezískává nic jiného, než ta "nejhnusnější, nejdebilnější, artovými teplomety najvyhajpovanější a nejvíce iritující pičovina" - by verbal. Gratulujeme!!! Tak a máme to konečně za sebou. Pokud bychom se měli vyjádřit i za přítomné členy přenosu, tak první polovina, která čítá autora tohoto textu a jeho schizofrenní druhé i třetí já, si myslí, že to celkem ušlo a druhá polovina v podobě jeho přítelkyně a přátel si nemyslí nic, protože neexistuje. Děkujeme za pozornost a budeme se těšit na viděnou zase příště! Sponzor pořadu: Leonardo NoOscaro. () (menej) (viac)

Bebacek

Hudební čísla k uzoufání nudné, ale okukovat své oblíbené hvězdy a jejich dojaté reakce mě prostě baví! Hollywood forever. ()

Dadel

Na to, že to uváděl borec jako Neil Patrick Harris, to byl dost nezáživný večer, s minimem vtipů a skečů (skeč parodující nejlepší scénu z Birdmana budiž výjimkou) a maximem nudných pěveckých vystoupení pro americké bydlenky (píseň z Lega budiž snesitelnou výjimkou). Tímto děkuji grupě ETTV za kvalitní rip připravený již v 7:00 ráno, ve kterém jsem mohl písničky a děkovačky pohodlně přeskakovat. S výsledky celkem spokojenost, ale rád bych se někdy dočkal doby, kdy cenu za animák vyhraje nějaký film bez velkého studia za zády. ()

Eddard

Nejbídnější hosting Oscarů v živé paměti zásluhou Neila Patricka - wait for it - Harrise, který je možná slušný tanečník a moderátor, ale rozhodně mizerný bavič; několik pěkných proslovů (za všechny ty J. K. Simmonse a A. G. Innáritu); jedna skvostná píseň v podaní Legenda a Commona (Glory); ceny po zásluze rozdělené mezi vítězného Birdmana, Grandhotel a Whiplash. Zamrzí absence důstojnějšího ocenění Linklaterova Boyhoodu, který urval pouze sošku pro P. Arquette, potěšilo politicky odvážné ocenění kontroverzního dokumentu Citizenfour. Oproti jako vždy zábavnějším a ostřejším Glóbům tříhodinová nuda a šeď s několika pěknými momenty. ()

castor

Když vezmeme herce, jakkoliv trpící nebo nemocné postavy to mají snazší, akademikům jednoduše vyhovují. Favoritka Julianne Moore, která ve snímku Still Alice zápolí s Alzheimerem i Eddie Redmayne, který trpí nevyléčitelnou ALS. Tentokrát ovšem nemám nic proti. Ostatně znovu si každý přišel na své – ten mluvil o homosexuálech, další o právech žen, Afroameričanech, Mexičanech, o smrtelně nemocných.. jenže tahle angažovanost k tomu prostě patří. Když srovnáme s tuzemskými předávacími večery, reakcí publika, celkovou šťávou a atmosférou, nelze nedat minimálně tři hvězdy. Já budu štědřejší. Potěšil mě navíc muzikálový úvod slušného moderátora Neila Patricka Harrise (a pak ve spodním prádle), uvolňování hranic a strefování se do celebrit (Travolta), minimum trapných momentů, Everything is Awesome, čtení pečlivě střežených tipů.. Hollywood prostě žeru!! ()

viperblade

Tak po několikaleté pauze jsem se opět rozhodl sledovat předávání Oscarů živě. Sice jsem díky tomu zaspal do nové práce, ale i tak toho (zas tak moc) nelituji. Neil se jako moderátor snažil, většina vtípků mu vyšla, některé méně (vtípek se jménem Witherspoon) ale zpěv jako vždy za jedna, show po většinu času nenudila a hlavně tohle je snad jeden z mála ročníků, kde ceny byly rozděleny "spravedlivě" (prakticky žádný film neodešel z prázdnou). 80 %. ()

gogo76

Oscary som nesledoval už dlhé roky. Nie žeby som nechcel, ale nebolo kde. Neviem akým zázrakom niekoho v TV DOMA napadlo, že urobia priamy prenos, ale chcem poslať veľké dík. Slávnostný večer som si užil, v hľadisku som počítal známe tváre a v duchu som si predstavoval ako si to brázdim medzi sedačkami a všetkých zdravím: "Nazdar Clint!, Travolta serus jak žiješ?, Ethan Hawke nazdar, zlepšuješ sa..." Všetci by čumeli kto som a ja by som sa cítil ako Bohuš z filmu Kurva hoši..."Kájo, já ťa znám, já ťa znám z televize, ty mňa neznáš?..." Nablýskaný filmový večer bol zvládnutý na výbornú ako vždy, vadila mi tam len tá otravná p..a Lady Gaga. Moderátor celkom fajn, občas zavtipkoval, ale mohol viac, Ocenenie filmov zatiaľ nehodnotím, pretože som väčšinu nevidel. Som však rád, že oscara za naj zahraničný film získali Poliaci, ktorí natáčajú fakt úžasné filmy a už sa jednoducho žiadalo odmeniť ich pracovitosť a profesionalitu. Dúfam, že o rok to Tv Doma zopakuje, bol by som rád. 80%. ()

Rosaviva

"Benedict Cumberbatch is not only the best name in show business, it's also the response you get when you ask John Travolta to pronounce Ben Affleck." Věděla jsem, že převzít štafetu po Ellen bude hodně těžký úkol, ale doufala jsem, že zrovna Neil Patrick Harris se toho ujme dobře, bohužel mě hodně zklamal. Vtipné vtipy a scénky by se daly počítat na jedné ruce, bezkonkurenčně nejlepší byla parodie na Birdmana/Whiplash. Vrcholem večera byli John Travolta (jako posledně) a Idina Menzel, to byla naprosto bezkonkurenční dvojice. Příjemné překvapení byla taky Lady GaGa (když si sundala ty záchodové rukavice z červeného koberce), na kterou nás lákali snad celý přenos a kterou jsem skoro nepoznala, jak vypadala normálně. No a co se týče ocenění, tak tam už nejsem spokojená vůbec. Ocenit Birdmana jako nejlepší film roku má snad být vtip, pro mě to byl (ještě spolu s Grandhotelem, který dostal stejný počet sošek jako Birdman) jeden z vůbec nejhorších filmů co jsem za posledních několik let viděla. Budiž, alespoň jsem si spravila chuť na hereckých kategoriích, Eddie, J.K. Simmons a Julien Moore vyhráli naprosto oprávněně, takže gratulace alespoň jim. 3* ()

dr.horrible

Vlastne presný opak minulého roku. Show lightová, hudobné vystúpenia nič moc, zato filmy pekne padali: Grandhotel, Whiplash, zaslúžené ženské oscary a (čo som rád) len minimum pre Enigmu. A birdman je fajn. Ešte škoda toho zahraničného filmu, Poľsku fandím, ale nie v zrovnaní artová nuda vs. argentínsky masaker. Divoké historky nedostali, Amélia tiež kedysi nedostala a stala sa klasikou. A čo Zem nikoho? Klubové tv kino ju raz ročne reprízuje. Idu čaká rovnaký osud ()

Frajer42

Quo vadis, světe? V našich skromných poměrech pokradli skleněné lvy cigáni a za Atlantikem zlaté Oscárky zase gringové. Kam se poděl tolik let budovaný rasismus a geneticky zabudovaná xenofobie? S barvou pleti vítězů a vítězek nemám žádný problém. Tedy tohle se týká pouze těch gringů. Stejně tak nemám problém ani s vítězi, jako takovými. Tedy s jednou brutální výjimkou, a to rovnou v kategorii nejcennější. Může mi někdo, kdo si nepíchá do žíly seškrabanou omítku a nepije ředidlo, vysvětlit, jak tak nehorázná πčovina mohla vyhrát?! Už na profilu té ptákoviny jsem předesílal, že akademickou porotu mohou tvořit klidně i čůráci, takže je nutné počítat s nejhorším možným scénářem. Bum, ono se to opravdu naplnilo. Večer, jako takový to byl pěkný. Viděl jsem tedy cirka jeho druhou část, protože jsem samozřejmě na tak trapnou událost ráčil zapomenout a vzpomněl jsem si čistě náhodou. Naštěstí to ten Gaylord z toho ultra debilního seriálu pořádně natahoval, takže mi nic podstatného neuniklo. Z celého srdce tedy děkuji pánům akademikům, že ocenili to trapné klokaní hovno a znepříjemnili mi několik nadcházejících dní, které budu muset věnovat kompletní psychické regeneraci. ()

MikeCool

TV-pořad. Tak, máme za sebou Oskary 2015. S průběhem večera jsem vcelku spokojený. Letoší ročník byl ve znamení kvalitních filmů. Birdman, Grandhotel Budapešť a Whiplash dominovali po právu. Show sice nebyla taková hollywoodská událost, jak se před zahájením mohlo zdát (alespoň pro mne). Nicméně různé kulturní vsuvky, např. ty hudební, kde během celého galavečera zazněly všechny nominované písně, děj ceremoniálu hezky zkrášlovaly. Co se týče ocenění, jsem celkem spokojený, ale najde se tu určitě pár velkých výtek: __________ 1) První výtka se ani tak nejedná vyhlašování cen. Bohužel jsem nepochopil absenci Lego příběhu v kategorii Animovaný film a zároveň Mami! (Mommy) v Cizojazyčném filmu. _____ 2) Akademie moc nedocenila kvalitu originálního snímku Chlapectví (Boyhood), jež proměnil pouze jednu nominaci, a to jen v hereckých ocenění. Mezi těmi filmovými (film, scénář, režie), bohužel neproměnil ani jednu nominaci. _____ 3) O Oskara za Nejlepší kameru bylo zpočátku (z mého pohledu rozhodnuto předem). Grandhotel Budapešť mne svými kamerovými hrátky naprosto uchvátil, ale filmové akademii, jejíž průměrný věk je cca 65 let, to do not bohužel nehrálo. _____ 4) Zahraniční film, zřejmě možná i kvůli politickému ražení nevyhrál tolik probádaný Leviatan z ruské produkce, který vypráví o "běžném životě" tamějších obyvatel. Místo toho Oskar poprvé putoval do Polska za film Ida. Z mého hlediska měl Oskar putovat spíše do Ruska, byť tuto zemi nemám rád, Leviatan se mi zalíbil. On je to dá se říci film z Ruska proti Rusku. Takže asi proto se mi tak zamlouval _____ 5) Nejvíce mě mrzelo, na první pohled snadno přehlédnutelná kategorie Nejlepší píseň. V této kategorii byl můj největší favorit Glen Campbell se svojí skladnou "I'm Not Gonna Miss You", jež je poslední, rozlučkovou písničkou v hudební kariéře . Kariéru ukončil z důvodu Alzheimerovy choroby, kterou mu doktoři diagnistikovali v roce 2011. Bylo by i velice důstojné a lidské, udělit takové srdcervoucí písničce ocenění. Ale to by nemohla být Amerika, aby z toho neudělala komerční a odporné fópá. Bylo mi jasné, že proplešatělá a zaujatá americká filmová akademie udělí sošku v této kategorii písničce Glory z filmu Selma, jež se zaobírá starým, již vyhaslým tématem, kterým jsou "Svobodné volby pro černochy". Tvůrci tohoto filmu si nejspíše řekli "Natočíme film o utlačovaných černoších a máme naděje na trumfy". Taky že to tak dopadlo. Naštěstí "jenom" v kategorii Nejlepší píseň, kde si tuto cenu po morální i obsahové stránce zasloužil daleko více písnička Glen Campbell se svojí rozlučkovou skladbou ("I'm Not Gonna Miss You"). Tahle skladba byla dělaná od srdce, Glory nikoliv. _________________________________ I'm still here, but yet I'm gone. __ I don't play guitar or sing my songs. __ They never defined who I am. __ The man that loves you 'til the end. ____ You're the last person I will love. __ You're the last face I will recall. __ And best of all, I'm not gonna miss you. __ Not gonna miss you. ____ I'm never gonna hold you like I did. __ Or say I love you to the kids. __ You're never gonna see it in my eyes. __ It's not gonna hurt me when you cry. ____ I'm never gonna know what you go through. __ All the things I say or do. __ All the hurt and all the pain. __ One thing selfishly remains. __ I'm not gonna miss you. __ I'm not gonna miss you. - By Glen Campbell - I'm Not Gonna Miss You | 65% (3*) | () (menej) (viac)

Dalda

Snad se příští rok chopí moderování někdo jiný... Navíc velká část vtipů, které v pořadu zazněly, mi přišly dost nevhodné a celkovou úroveň spíš snižující. ()

classic

Voľba slovenskej TV DOMA namiesto HBO sa mi zdá absolútne nevhodná voľba,po prvýkrát sa to vysielalo cez štúdio s moderátormi Juraškom a Pršom,ktorý račkuje ako zmyslov zbavený,na obrazovke musí znieť a počuť poriadna zrozumiteľná slovenčina! SHOW s Harrisom otras,nuda,zívanie,zdesenie... Samotné kategórie boli na mňa ocenené nie zrovna dobrým spôsobom,keď som chcel,aby bol najlepší film Chlapčenstvo,Alejandro Gonzáles Iňárritu sa zaradil medzi vyvolených,lebo za jeden film obdržal trikrát cenu akadémie:film,réžia a scenár,kde patrí medzi borcov:bratia Coenovci,Peter Jackson,F.F.Coppola... RICHARD LINKLATER odchádza s dlhým nosom smutný,zdrvený,s 12 ročným nakrúcaním,čo sa zmestilo do mesiaca a pol čistého nakrúcania,čo už... Som sklamaný z ocenenia cudzojazyčný a animovaný,čakal som Leviathan a How to train your dragon 2. Jedine Lady Gaga vzdala veľký HOLD snímku THE SOUND OF MUSIC,zaspievala,prišla hlavná predstaviteľka,takmer 80 ročná JULIE ANDREWS,ktorá vyzerá lepšie ako SHIRLEY MACLAINE. Song GLORY zdvihol do pozoru celý DOLBY THEATRE,pocta Martinovi Kingovi,pričom skutočný predobraz Kinga je trošku iný... Mladík REDMAYNE porazil veterána KEATONA,ktorý sa asi pasoval za konečného víťaza,o to väčšia emotívna radosť Stephena Hawkinga,herci ako JULIANNE MOORE,J.K.SIMMONS a PATRICIA ARQUETTE boli viac menej na dlhú dobu dopredu známi a bolo jasné,že svoje nominácie premenia,lebo mali SAG,GOLDEN GLOBES a BAFTA,ale tentokrát víťazi Bafty a Glóbusov pohoreli,aby výsledky skončili trošku inak,ako sa predpokladalo,t.j film a réžia. Nie je dobre sa spoliehať na podobné,že vraj spoľahlivé PREDICTIONS: réžia Linklater/film Birdman alebo film Boyhood/réžia Iňárritu,smola,takto uvažovať nie je po chuti,kopli sa na tom viacerí,sklamal som sa aj ja,lebo som si vsadil a ušli mi film a animovaný film! Strašne veľa hudobných čísiel,čo ma otravovalo+totálna kravina vidieť dvoch vysmiatych natešených moderátorov ako stále riešia,ktorá dáma má čo oblečené,nemuseli by mať nič,opakovanie je matka múdrosti,ale v tomto prípade určite nie! Nie je to fiasko,ale nabudúce sa to vráti tam,kde to má tradíciu! ()

Thomick

Tak moc zapomenutelný ceremoniál, jak jen to šlo. V první řadě za to může Neil Patrick Harris, co se pro největší číslo musel svlíknout donaha, jak zoufale celý večer dopadal na tlamu. Falešný Adam Levine na rozjezd, totálně zmršené Everything Is Awesome a obligátní feministický apel z dílny Patricie Arquette aka Meryl Streep tomu potom vůbec nepřidali. Leccos zachránila dvojice Legend - Common, ať už přesným zpěvem nebo bezkonkurenčními proslovy, a kupodivu i vybraná ocenění (osvěžujícím způsobem bezprostřední Eddie + adaptovaný scénář pro Imitation Game především). Ale všechno dokupy? Bah. ()

luka4615

Neil Patrick Harris mi přišel o dost lepší než Ellen DeGeneres minulý rok. Nebyl tak prkenný a dokázal se více odvázat. Na výběr bylo tento rok i z více kvalitních snímků, takže o nervy drásající momenty nebyla nouze. Gratuluji všem vítězům! ()

Coleator

Komornější než předchozí ročník, čekal jsem od Harrise trochu víc, přišlo mi, že tentokrát byl moderátor mnohem víc schovaný, ale za ten skeč Birdman/Whiplash, nakonec ty čtyři dám... Výsledky byly více než očekávané, alespoň z mé strany žádné překvapení a už se těším na další oscarovou sezonu... ()

bouncer

Moderátor (tentokrát vypadal slibně - NPH vypadá dobře, padne mu oblek a jeho humor má říz jako celá stránka nejlepších bonmotů Oscara Wilda pokapaná citrónem a vražená někomu do oka) bohužel dostal snad ještě méně prostoru než bylo zvykem (a to si na to stěžuju pravidelně). Hudební čísla ve stylu "nudný a blbější" (snad jen píseň ze Selma se povedla, z Lega se mi chtělo brejt, brečet a blejt zároveň), sentimentu na rozdávání... ovšem bez amerického mozku nekompatibilní. Humoru pomálu,ale pár povedených narážek se přeci jen dostavilo (Travolta, přehrání scény z Birdmana). Vítězství Birdmana jsem čekal, ačkoliv to je dle mého jeden z nejslabších filmů z kolekce "by Iñárritu", potěšily ceny pro Grandhotel Budapest, i když jen "doplňkové" a herci také celkem rozumně zvoleni. Proslovy radši přeskočit... Patricia Arquette totálně mimo, asi se snažila napodobit Clooneyho z roku 2006, ale nepovedlo se. ()

BigDeal

Nič špeciálne, no ani negatívne. Príjemný večer prepletený zopár zaujímavými výstupmi (Poľský režisér, Travolta, silné prejavy s posolstvom, Neil a jeho predpovede,...). A s výsledkami som takisto vo väčšine spokojný. 70% ()