Léto k nepřežití: První den v táboře

• USA Wet Hot American Summer: First Day of Camp
USA, 2015, 3 h 54 min (Minutáž: 28–30 min)

Paul RuddJason SchwartzmanAmy PoehlerBradley CooperJaneane Garofalo a spoustu dalších hrdinů se vrací v seriálu od tvůrčí společnosti Netflix, který vychází z 15 let staré břitké komedie Léto k nepřežití (2001) o strádání sexuálně náruživého mladíka, který musí tři týdny koitálně abstinovat, protože je táborovým vedoucím a musí jít svým pubertálním svěřencům příkladem. Osm nových epizod nám přiblíží život táborníků a jejich dozoru v roce 1981, takže ještě před dějem původního snímku. (geklon)

Toren

Tady půjdu proti proudu... za mě rozhodně slabší jak původní film. První 2-3 epizody jsem jen nevěřícně kroutil hlavou, někde v polovině si uvědomil, jak to do sebe nádherně zapadá a ke konci se jen zeširoka usmíval. Hroznej bizár, který bez znalosti filmu musí každýmu připadat jak totální odpad. Je super, že seriálu nechybí sebereflexe a podobná nálož originálních nápadů, jako u předchůdce... ale stejně tomu chybělo "to něco", co udělalo z prvního filmu menší kult. Mimochodem - má to fantastické otvíráky (ta hudba!) a Chris Pine si to dával! ()

DJ Obelix

Pro fanoušky původního filmu povinnost, ostatní diváci budou nejspíš nechápavě sledovat, co se to na obrazovce děje. První polovina seriálu byla až nečekaně civilní, ale poté se dostavila ta pravá "Showalter-Wainovská" ujetost, která až do konce nesundala nohu z plynu. Samozřejmě je nutné ocenit, že se tvůrcům podařilo sehnat prakticky kompletní obsazení z původního filmu a že i ty největší hvězdy (Rudd, Cooper, Banks) hrají v seriálu výraznou roli. Solidní čtyři hvězdy, ale podobně jako u filmu si umím představit, že hodnocení WHAS: FDoC klesne do modrých čísel. Tento druh humoru je dost specifický... ()

evilmind

Hodně zvláštní druh humoru asi nesedne každému, ale když se nenecháte otrávit záměrnou trapností některých... mno, vlastně většiny scén, dočkáte se i opravdových komediálních perel. Super obsazení, které ocení fandové původního filmu, SNL i Mad Men, má sice poněkud potíž pořád vypadat jako teenageři, ale o to je to absurdnější a vtipnější. Ale ani u těch nejlepších scén nevybuchnete smíchy, spíš zůstanete zírat s otevřenou hubou, co se to kurva zrovna stalo... 4/5 ()

hroubek

Tohle je naprosto ujetý seriál(minisérie). Kdo, viděl film tak pochopí proč, kdo neviděl film a má rád hodně ujeté záležitosti, tak bude na nejvýš spokojeny. Seriál má ještě šílenější situace, než film a občas je těžké rozpoznat co je myšleno jako vtip nebo nějaká sofistikovaná narážka. Hodně záleží na tom jaký typ humoru máte rádi a co všechno jste ochotný skousnout. Obsazení je opět skvělé a je vidět, že herci se na toto natáčení moc těšili. A to ať už jde o navrátilce Banks, Cooper, Meloni, Rudd, Poehler atd. Nebo o nové tváře, kteří se objeví kvůli pár minutám, které rozhodně stojí zato Wiig, Hamm, Schwartzman, Cera nebo Pine. Je tu spoustu hvězd, ale žádná si nekrade prostor jen pro sebe a své jméno. Není to seriál pro všechny, ale kdo si k němu najde cestu, tak rozhodně nebude zklamaný. ()

novoten

Nestačím zírat, jak pozitivně očividně celé osazenstvo vzpomíná na natáčení původní filmu, protože si jinak nedokážu vysvětlit, že se plných 14 let po jeho premiéře komplet vrátilo na plac Camp Firewood. Ještě větší respekt si pak zaslouží i ti, kteří při natáčení původního filmu byli neznámými přihrávači a teď jsou nefalšovanými hollywoodskými hvězdami. Navíc se nejedná o žádný čestný štěk, ale v případě Elizabeth Banks a Bradleyho Coopera o plnohodnotné role a v případě Paula Rudda snad i part nejhlavnější. Zlodějem scén zůstává i nadále Chris Meloni, na jehož postavě je nejvíc znát, v čem tkví největší síla Prvního dne tábora. Jde o ty nenápadné pointy, které skrz nejnemožnější situace musí posunout děj až tam, kde si ho pamatujeme z původního filmu. Činí tak někdy už za hranou parodie nebo přijatelného vkusu, ale za ty nostalgické chvíle s parádním soundtrackem to stojí od začátku do konce. Film byl o něco silnější i sevřenější a třeba Lake Bell nebo Jon Hamm mi sem vůbec nepasují, ale za ono klukovské nadšení, které z každého praštěného dialogu sálá, si i seriál nadprůměrné hodnocení rozhodně zaslouží. ()

• V roce 2014 oznámil Netflix, že natočí tuto mini-sérii k filmu Wet Hot American Summer (2001), ovšem na rozdíl od sequelu, že půjde o prequel se skoro stejným obsazením. A ačkoliv herci už zestárli, i přesto v této mini-sérii hrají své mladší verze než v původním filmu. O natočení seriálu režisér a scenárista David Wain usiloval dlouhá léta. (Patw)