Fantastické zvery: Tajomstvá Dumbledora

• Česko Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství (viac)

Niekoľko rokov po udalostiach z Grindelwaldových zločinov profesor Albus Dumbledore (Jude Law) vie, že mocný temný čarodejník Gellert Grindelwald (Mads Mikkelsen) sa chystá prevziať kontrolu nad čarodejníckym svetom. Keďže ho nedokáže sám zastaviť, poverí Magizoológa Newta Scamandera (Eddie Redmayne), aby viedol neohrozený tím čarodejníkov, čarodejníc a jedného statočného muklovského pekára na nebezpečnú misiu, kde sa stretávajú so starými i novými zvermi a narazia na rastúcu Grindelwaldovu légiu nasledovníkov. Ale keď sú stávky také vysoké, ako dlho môže Dumbledore zostať v pozadí? (Continental film)

Ainy

Pozor, tento komentář může obsahovat stopové množství spoilerů!!! ......... "notyvole" - ano, tento výraz mi mimoděk vyklouzl z hrdla a můj výraz v obličeji mohl někomu připomínat chovance Jedličkova ústavu, když ho zkouší z násobilky v momentě, kdy Rowlingová z Brumbála udělala cukrouše! Celý film byl pro mě najednou v keramickém zařízení určené pro vylučování lidských tělesných odpadů čili v hajzlu. Už mi bylo jedno, o čem to je.  Nic proti cukroušům, ale ve filmu se na to dívat nechci, neviděla jsem ani tu ... Horu!!! Myslím, že to pro úplné prcky ale není. Hned ze startu se hraje na mollové akordy. Depp mi v této sáze nikdy neseděl a i když je mi líto, za jakých okolností byl nahrazen Madsem, jsem radši. Mads mi jako záporák sedí mnohem víc. Každopádně byla chyba, že jsem se těšila na nějaké povzbudivější dílko, jelikož to předposlední mě moc nepotěšilo. Neříkám, efekty jako jooo, dobrýýý, ale ten děj ... těžko říct, jestli to nějaký ucelený děj mělo. Spíše jsem to vnímala jako chaos, jako takové zoufalství z ničeho stvořit něco, co nakonec fakt nevyšlo. ()

3DD!3

Nic se nestalo. Všichni bez závažnějších problémů propluli nástrahami no a nějak to prostě dopadlo. Rowlingová umí vyprávět jen už prostě nemá o čem, respektive si pořád něco šetří do dalších dvou dílů. Kdy budou kouzelníci kličkovat mezi tanky na bojištích druhé světové války? Yates navíc nenabízí žádnou invenci a jede pořád tu samou písničku od pátého Pottera. Největší Brumbálovo tajemství je pouze potvrzením dávných spekulací a Law nemá moc s čím pracovat. Mikkelsen nemá skoro co hrát a většinu času jen mazlí čínského kolouška. Zbylý ansámbl pochoduje z místa na místo pardon, se přemisťuje podle Brumbálova tajného plánu, který je tak tajný, že ho nechápe nikdo, včetně diváka. Ani ten Dan Fogler už nedokáže zabavit. Do čtyřky dejte tanky vs kouzelníky a nového režiséra, jinak to netočte. ()

Spiker01

Fantastická zvířata aneb jak dokonale zakončit pentalogii třetím dílem. U dvojky jsem tenkrát vyhrožoval, že na trojku už nepůjdu a to jsem také po zničujících recenzích dodržel (zvlášť po příslibu výskytu na Hbo Max po 45 dnech). Faktem je, že mě Brumbálova tajemství neštvala tolik jako tenkrát ta Grindewaldova, ovšem tak po 90ti minutách už jsem se začínal silně nudit a opět nemůžu nevypíchnout trend nesmyslně natahované stopáže. Jsem rád, že dali víc prostoru Judu Lawovi, kterého skutečně můžu, naopak si myslím, že přeobsazený Mads Mikkelsen je v roli hlavního padoucha horší a dost přetváří postupu tak ji ztvárnil nyní omilostněný Johnny. Jistě, Mads je vynikající herec a odehraje to svoje, ale je to poměrně nudná volba. Zbytek jsem celkem zkritizoval v předchozích dílech a to platí stále.  PS : je skutečně kruté, jakým způsobem zeštíhlili roli Katherine Waterston, toho času stěžejní postavě této série. ()

Nevka

Půjdu asi hlavou proti zdi, nicméně všeobecné pohoršení opět nechápu. Jednička není dokonalá, ale přes všechny její chyby ji mám rád. Pak tady máme dvojku, kterou nemůžu naopak ani vidět. Větší zhnusení než u Grindelwaldových zločinů jsem jako Potterhead pociťoval snad jen v případě Prokletého dítěte. V tom filmu nefungovalo nic. Trojka to tedy neměla vůbec snadné. I přesto si troufám říct, že většinu kiksů důstojně napravila a v jádru je docela funkčním uzavřením jednoho velkého bordelu. Své chyby však má. Když pominu klasické nesmysly s Priori incantatem a překrucováním pravidel magie, Yates režijně neumí kouzelnický svět prodat dostatečně atraktivně na to, aby působil živě a prostě... Kouzelně? Hudba ho přitom drží nad vodou jak jen může. Věřím, že kdyby se k tomu dostal Cuarón, kterému by podobná atmosféra sedla jako prdel na hrnec (nepřekonatelný Vězeň z Azkabanu), vypadalo by to úplně jinak. Scénář navíc začíná dávat aspoň trochu smysl, a pokud by Rowlingová zůstala pouze v roli poradce, vůbec bych se nezlobil. Na závěr je tak fajn zmínit, že většinu vedlejších linek se podařilo obstojně uzavřít a tvůrce případné čtyřky má prakticky volné ruce. Tak to sakra dejte někomu, kdo tu sérii dokáže vyhrabat z hnoje, kam se v očích kritiků a mnohých fanoušků stačila dostat! ()

Tom_Lachtan

Tak nějak nevím, co si o tomhle filmu mám myslet... Na jednu stranu mě bavila spousta věcí vedle hlavního děje, kdy funguje budování světa (minule to nefungovalo, házelo hrozně moc nových postav), funguje to o něco lépe jako film (sice se tu stane úplné prd, taky by se dalo stříhat, ale tak nějak je to víc konzistentní), vlastně jsem se pořád bavil, ale... Ne jako filmový divák, ale striktně jako fanoušek magického světa a to je problém, protože jakmile došlo na cokoliv příběhového, měl jsem nutkání scenáristickému tandemu nejen zlámat pár prstů a způsobit sadu neškodných zhmožděnin, ale ba přímo je sešlehat kabeláží. Ne vážně, tady se dva filmy buduje naprosto dementní linka s anti-charismatickým Kredencem, použije se jako monstrózní clifhanger na konci minulého dílu a zde je celá jeho linka hozena na obecní kompost a pro výstrahu pomočena obecním blbem. Něco podobně nesmyslného se stane na konci filmu, ale to nemohu říct co, neb bych byl spoileroidním pazdrátem. Prostě mě to na jednu stranu baví, ale na druhou hrozně štve... Stejně jako třeba to, že Brumbál není Brumbál - když sedí v kavárně, má si objednat citronový dortík! CITRONOVÝ DORTÍK, minimálně, vám povídám! ()

Xmilden

Vzhledem k finančním neúspěchům série, bych tuhle Trojku považoval za finále. Jenže, jedná se o takové vyvrcholení chromé na jednu nohu, s rukou za zády a se šedým zákalem. Nejlepší scéna je zde umístěna uprostřed (útěk z vězení) a místo, aby měl závěr nějakou náležitou gradaci, tak se stejně jen spíše plká a plká. Tohle měl být ten osudový souboj, na který jsme museli čekat 7 filmových hodin a 6 let? Brumbál je Gay? To jsem fakt věděl nemusel. 40% ()

darkrobyk

Výstavbou se třetí část od předchozích příliš neliší. Jako kdybyste sledovali nějakou minisérii poskládanou z krátkých příběhů. V předehře sledujeme Mloka, co se vypravil pro bájného čchi-lina (proč zrovna čínské stvoření...hm...nejspíše jde o peníze, jak jinak), a je to fajn. Nejvíce se mi ale líbil příběh z vězení, jelikož měl spád, vtip a hodně obětí - v podstatě čistokrevný horor. Možná bych dal 3*, jenže konec mě prostě potěšil. Vizuál je výborný, nejkrásnější jsou hrady. Po trikové stránce je film bohužel notně nevyvážený. Vedle skvělých efektů jsou mizerné - souboj v ulicích, na hostině v Berlíně je o trochu lepší, pod palácovou horou zase slabší. Nejhorší souboj je ale ten poslední u chrámu, co vypadá, jako by došly peníze. Laciné rozmazané pixely mne znechutily. Není zde také jedna hlavní klíčová postava, což vzhledem k roztříštěnosti příběhu vůbec nevadí. Jako celek se mi film líbil. Snad jen herecké výkony průměrné a absolutně nejhorší předvedl Mikkelsen. To měl být padouch, kterého se všichni bojí? Vždyť jen postával jako cimbál a nepřítomným skelným zrakem připomínal narkomana před kolapsem. 3,5* ()

Shakers

Fantastické zvery nikdy nemali kvalitu ako filmy o Harrym Potterovi (a nepomohlo ani znovu obsadenie režiséra, posledných štyroch Potterových filmov). No tak trochu vždy od dielu k dielu čakám, že príde zlepšenie a konečne to bude zábavnejšie a strhujúcejšie. Lenže aj tento tretí diel, ktorý sa snaží nalákať na podtitul Dumbledorove tajomstvá, nevynikne. Pritom príbeh vyložene nie je zlý, akurát všetko tu pôsobí takým ospalým dojmom, na ktorej operuje družina okolo Dumbledora a Mloka, ktorý to vždy trochu (a našťastie) osviežia. Bavila ma vizuálna stránka, (kostýmy, výprava, efekty), ktorá proste vyzerá už štandardne pekne Potterovsky. Bavili ma postavy aj herci (tučko Kowalski ma znova najvtipnejšie scény). Katherine Waterston ako Tina takmer zmizla a jej rola tu je skutočne minimálna, ale neprekážalo mi to. Tak isto jej sestra Queenie, nemá takú výraznú rolu ako v predošlých filmoch. Ženské zastúpenie tu tento krát na seba zobrala Jessica Williams,  ako Lally Hicks, ktorá sa už ukázala v predošlom filme, no tu ma oveľa viac priestoru a tato rola jej očividne sedí. Mlok a Dumbledore sú štandardne dobrí (obzvlášť Judd Law) vo svojich úlohách, no preobsadenie Johnnyho Deppa nie je také dobré. Madsa Mikkelsa mám rád a nevadil mi ani tu, no Depp to hral lepšie, slizkejšie a aj výzorom pripomínal čarodejného rebela, zatiaľ čo Mads, vždy elegantne oblečení neukazuje nejakú zášť voči svetu a osobne som necítil s neho strach ako s Deppa, ktorú by záporná postava mala mať. Tak isto aj Ezra Miller ako Credence bol celkom nevýrazný a zopár scén, hlavne v závere mi tam chývalo. Veľké plus znova patrí hudbe Jamesa Newtona Howarda, ktorý pomáha filmu aj vtedy, keď sa na plátne nič nedeje. Potešili aj odkazy k Potterovi, ktorých je tu viac a každý Potter fanúšik si ich určite užije. No ako som písal na začiatku chcelo by to osviežiť. Rowlingová očividne nemá všetko pevne v rukách, keďže na pomoc zo scenárom, štúdio zavolalo scenáristu predošlých Potter filmov. Neviem koľko takýchto ľahko nadpriemerných dielov, ktoré zarábajú čoraz menej, bude musieť ešte David Yates natočiť, aby štúdio konečne našlo zaňho náhradu. Akcia a vtipy sú v norme, ale samotný príbeh by chcelo podať trošku strhujúcejším spôsobom, pretože to pôsobí rovnako ako predošlé filmy, dosť ospalo. Dĺžka filmu je už tiež taký štandard, takže aj toto ďalšie pokračovanie si užijeme (alebo pretrpíme) niečo vyše dvoch hodín. Nemôžem povedať, že by som sa vyložene nudil, ale tak nejak stále čakám, že ďalšie diely už budú lepšie a epickejšie a že najlepšie scény nebudú tie, ktoré odkazujú iba na sériu o Potterovi. Snáď nabudúce. 75% - 4* ()

filmfanouch

Na Harry Potterovi prakticky vyrostla jedna generace, J. K. Rowling před Cancel culture patřila mezi nejvlivnější spisovatelky posledních 30 let, vznikl jeden z nejvíce fascinujících fikčních světů všech dob a vznikla především velmi úspěšná filmová franšíza, která v rámci 8 filmů zvládla utržit přes 7,7 miliardy dolarů a do návratu Star Wars a největší popularity Marvel Cinematic Universe šlo ve své době o nejúspěšnější filmovou franšízu všech dob. Byla by tak chyba nechat kouzelný svět Harryho Pottera spát, proto došlo na sérii Fantastická zvířata. Ta se odehrává několik dekád před Harry Potterem, její dva filmy stáli na sympatickém protagonistovi Mlokovi Scamanderovi a titulních fantastických zvířatech, zároveň došlo i na prozkoumání mladší verze Albuse Brumbála a vše by to jednou mělo vrcholit epickou bitvou mezi ním a jeho bývalou láskou Gellertem Grindelwaldem. Jsou ovšem třetí Fantastická zvířata tím příslibem do budoucnosti, která tato série potřebuje? Od Harryho Pottera a Fénixova řádu nadále platí jedna věc. David Yates je velmi schopný řemeslník, kdy vlastně dává smysl, že právě od Fénixova řádu se série nechopil nový režisér. Ano, možná by byla na místě zajímavější volba. Ano, možná je jeden tvůrce na sedm filmů už příliš. Jenže nadále platí, že je Yates řemeslná jistota. To znamená i to, že peníze jsou na filmu rozhodně vidět. Výprava pořád dokáže působit velkolepě, triky jsou pořád na té nejlepší úrovni a dali by se též zopakovat jisté klady, které se dali říct o předchozích dvou částech. Tentokrát to ovšem na vyložené chvalozpěvy přeci jen nestačí. Již delší dobu je známo, že série Fantastická zvířata má být pentalogií, která by měla ideálně svým pátým dílem končit v roce 1945, soubojem mezi Albusem Brumbálem a Gellertem Grindelwaldem. První dva díly se přitom odehrávali v letech 1926-1927, dalo se tudíž očekávat, že Fantastická zvířata 3 musí skočit jaksi dopředu. Děj přitom tedy skáče do 30. let, zároveň je ovšem po závěru jasné, že možná konci něco jako 1. dějství, na ty zásadní věci ovšem nedošlo. Což tak nějak znamená, že pokud plány pořád počítají s pěticí filmů, v dalších dvou filmech se toho bude muset vyřešit opravdu hodně (a hrozí tak přesycenost = obrovský bordel).  Fantastická zvířata 3 jsou přitom prvním filmem ze série, který nepsala autorka Harryho Pottera J. K. Rowling sama. Se scénářem jí tentokrát pomáhal Steve Kloves (autor scénářů ke všem filmovým dílům Harryho Pottera s výjimkou Fénixova řádu). Největší kritika na předchozí dva filmy přitom spočívala v tom, že scénáře Rowlingové nepůsobí dostatečně filmově a lépe by možná fungovali jako základ pro knihy. Dá se o tom polemizovat, lidé, kteří remcali na scénáře předchozích dvou části ovšem budou nejspíš remcat i tady. Postav a podzápletek je tentokrát skutečně příliš mnoho, ty nejslušněji načrtnuté z předchozí části přitom v drtivé většině vyznívají na prázdno. Jistotou tak nadále zůstává především Eddie Redmayne jako nadále neskutečně sympatický Mlok Scamander i Dan Fogler jako Jacob Kowalski. Jejich charaktery se nikam závratně neposouvají, Mlok je poté prakticky degradován na pozici pasivního protagonisty. Jude Law je jako Albus Brumbál nadále skvělý, má poté pochopitelně výhodu v tom, že je postava Albuse Brumbála dávno známá. Přesto právě Lawovo podání dodává pocit, že skutečně máme čest s tím stejným Albusem Brumbálem, který o několik desítek let později bude prakticky mentorovat Harryho Pottera, Law přitom sice postavě ponechává její záhadnost a pocit, že je nad věcí, přitom ovšem i tentokrát Albuse Brumbála tak trochu více polidšťuje.  Mads Mikkelsen je poté jako Gellert Grindelwald naprosto skvělý, mnohem lepší než Johnny Depp. Jeho podání je rázem zajímavější (i když vizáží po Deppovi zdědilo pouze heterochromii), kdy Mikkelsen svým přirozeným charizmatem dokáže prodat toho černoknězníka, který byl schopen tak výrazných manipulací. Nejzajímavější je ovšem jeho postava v momentech diskuzí s Albusem Brumbálem, kdy jejich společných konverzací v samotném filmu není zase tolik. Je to škoda, Mikkelsen se ovšem rázem stává jedním z těch důvodů, proč se na následující díly Fantastických zvířat těšit.  Na třetí sérii se nejvíc jeví jistá rozpolcenost, kdy to celé pořád musí stát na titulních fantastických zvířatech (kůrolez Větvík a hrabák Teddy si své momenty kradou pro sebe), zároveň by to ovšem celé chtělo být osudové a velkolepé stavidlo. Celý film se ovšem rázem točí kolem politického manipulování, do kterého se nějakým způsobem opět pochopitelně musí zapojit fantastičtí tvorové a celé to má na konci vystavět dříve naznačovanou půdu pro 2. světovou válku a osudový souboj dvou bývalých milenců. Ta osudovost z toho přitom tentokrát dvakrát nesálá (i když záměr byl očividně jinde) a to ani v těch emočních linkách. Z Fantastických zvířat 3 přitom není cítit ten pocit, že by mělo jít o Damage control. Ano, jisté podzápletky se vyřeší podezřele snadno (a na samotném konci je porušení jednoho zásadního pravidla kouzelnického světa najednou očividně naprosto v pořádku i přesto, že se na to dříve výrazně upozorňovalo) a i cliffhanger z finále dvojky je vyžehlen poměrně jednoduše, přesto právě tyto momenty, ve kterých je pomalu děr jako v ementálu něco zanechávají. Celá linka s Credencem má poměrně funkční dohru, romance mezi Jacobem a Quennie prakticky taky. Ve Fantastických zvířatech 3 ovšem ve finále spíše než emotivní momenty fungují humorné momenty, kdy například celá jedna sekvence o útěku z jednoho německého vězení plná imitátorů Sama Elliota, krabích baletních tanečníků a slowmotionu jak z filmu Zacka Snydera (ale mnohem stylověji) alespoň srší nějakými nápady a to i přesto, že by se bez ní nejspíš celý film obejít mohl.  Hudba Jamese Newtona Howarda je i tentokrát velmi fajn, nejsilnější hudbu mají ovšem opět ty momenty, kdy se používá archivní hudba Johna Williamse z prvních tří dílů Harryho Pottera. Brumbálova tajemství mají alespoň dost možná nejzajímavější kouzelnický duel od duelu Brumbála a Voldemorta ve Fénixově řádu, kouzelnický svět Harryho Pottera se ještě trochu více rozšíří (a naznačí, že v něm existuje cosi jako živý televizní přenos) a když se opět navštíví Bradavice či Prasinky a nebo se objeví pták Fénix, Zlatonka či Obludné obludárium, ta nostalgie přeci jen funguje. Sama ovšem neobstojí fakt, že to celé pořád působí dojmem, že někdo pořádně neví, jak dál. A vsadit na Adolfa Hitlera pod kletbou Imperius či náznak existence Toma Riddlea Jr. mu u třetího filmu přišlo až příliš brzo. Je též velmi snadné rejpat do jednotlivých detailů zápletky. Jak se vůbec dá diskutovat o tom, že by usvědčený černokněžník a vrah mohl být zproštěn všech obvinění, jak se rázem zapomíná na existenci jistých kouzel, které by se v dané situaci hodili či na to, jak se některé konflikty v samotném závěru vyřeší výrazně snadno, aby nekomplikovali vyvrcholení. Fantastická zvířata 3 tak pořád zůstávají solidním blockbusterem v očividně schopných řemeslných rukách, zároveň se to ovšem celé nedokáže zbavit pocitu, že jsou sami tvůrci v pasti. A pokud nedojdou k rychlému vyřešení situace, z posledních dvou filmů série se nejspíš stanou překombinované mišmaše.  Fantastická zvířata 3 neurazí jako blockbuster, v tomhle ohledu splní v podstatě vše, co člověk od počátku chce. Jen úplně nedokážou dostát očekávání po závěru Grindelwaldových zločinů a jsou tak trochu rozpolcená sami v sobě, kdy zároveň podkopávají cestu dvěma dalším pokračováním. Na vyvrcholení Fantastických zvířat jsem osobně aktuálně spíše zvědavý, než vyloženě natěšený. Za nejzásadnější chybu poté pokládám to, že jsem poprvé vylezl z nového filmu ze světa Harryho Pottera, aniž by moje pusa byla dokořán. A odmítám tvrzení, že by to snad bylo proto, že stárnu..... () (menej) (viac)

Beckett51

Bohužel... oproti předchozím dílům enormní ztráta dynamiky a kvalitního slowburn způsobu vyprávění. Tady je scénář lvl "jedna epizoda seriálu" roztaženej na dvě a půl hodiny plný prázdnejch a utahanejch scén, zpackanejch vztahů mezi postavama a absolutně nezajímavýho padoucha (ať Madse zbožňuju sebevíc, tuhle roli jsem mu vůbec nevěřil... Grindelwald byl prostě Deppovo parketa a co bylo vybudovaný v minulým díle, zde bylo zničeno). Jestli Yates ale něco zvládá, je to akce, atmosféra a nebudu lhát, samotných zvířátek nikdy nemám dost. ()

Pilda17

V první řadě se musím vyjádřit k tomu, že si dost lidí stěžuje, že první 1/2 nemají tušení,co se děje + jsem tyto věci četl i v nějakých recenzích, což mě dosti udivilo. Já si myslím naopak, že pokud má divák všech pět pohromadě, tak ví přesně, co se děje a z logiky příběhu je to krok, který prostě v první polovině měl být. I hlavní postavy nemůžou vědět vše, takže vlastně proč by měl divák? Je to dobrý tah, jak dostat diváka do děje a to se povedlo. Dále už se netřeba vyjadřovat, další "dobrý" díl této ságy, který zaujme změnou záporáka, ale nezbavím se pocitu, že Depp byl Depp. U Mad Mikkelsena jsem každou chvíli čekal, koho si dá ke svačině. Úplně jsem zapomněl, že koukám na Zvířátka a ne na Hannibala. On ten hladový výraz má pořád. No co, ale tak třeba v příštím díle, kdo ví.. 7/10 = 73% ()

HAL

Já chápu že dlouhé blockbustery jsou teď v módě, ale natočit film který je dlouhý tři miliony let, to už se mi zdá trochu přehnané. Měl jsem pocit že celé kontinenty mezi tím stihly vzniknout a zase se potopit do moře, než se tenhle nesmyslný bordel stihl dokodrcat k závěrečným titulkům. A přitom, přísahám, by se tohle dalo zkrátit tak na půl hodiny a všechno důležité z příběhu zůstalo zachované. Zbytek jsou jen úplně zbytečné dějové odbočky, random výplň o postavách které nikoho na světě nezajímají, a nekonečné záběry na nic za doprovodu tklivé hudby. I esteticky to vypadá bídně, spousta triků utopených ve tmě, ale magie toho světa je pryč, i nová zvířátka jsou nudná až to bolí. A to mě jednička docela dost bavila. 5/10 ()

misterz

Viac ako samotný príbeh, ktorý mi v istých miestach prišiel až moc plytký a málo zaujímavý (najmä z dôvodu prílišného politikárčenia), ma tu zaujali humorné scénky. A to hlavne v súvislosti s Vetvíkom a zlodejským krtkom a potom s mimoriadne zábavným útekom z krabieho väzenia bratov Scamanderovcov. Bolo to síce tak typicky potemnelé v štýle David Yates, čo fungovalo hlavne v posledných dieloch Pottera, ale tu to kvôli slabšej pútavosti akosi nešlo dolu krkom. Iba priemer, čakal som viac. 60/100 ()

liskam

Osobně proti tomuto (třetímu dílu z pěti) vůbec nic nemám. Faktem je, že je to celé drobátko jednodušší. Trošku jako pro blbečky nebo retardy. Ale všichni Henry Porterové taky nejsou jako z partesu. Na druhou stranu film pěkně utíkal, bylo na co koukat a herecké výkony taky nebyli nijak tragické. Takže bych pověsil scénáristy za koule do průvanu a ostatní bych na to nechal koukat, aby si dali u dalšího dílu setsakra pozor aby se nepokračovalo v této "plytkosti a rozplizlosti". Přesto hodnotím oproti mnohým vysoko, slabé 4* a 69% ()

mzss1

[75%] Viděno v kině. Bez nějakého hlubšího rozepisování je to fajn nostalgická podívaná ze světa Harryho Pottera a každý velký fanoušek by tento film měl alespoň trochu ocenit. Chápu, že to každému asi nesedne nebo bude mít pocit zbytečnosti, ale co už. První fantastická zvířata jsou za mě úžasné, druhý díl je už trochu dějově slabší, ale stále je to obstojná zábava a totéž můžu říci i o téhle trojce. Příběh je prostý, ale celý ten konflikt s Grindelwaldem se mi líbil. Mikkelsen tu postavu hraje mnohem lépe než Depp. Totéž můžu říci i o představiteli Brumbála. Ostatní herci včetně Mloka nebo Kowalskyho nezklamou. A ani ta absence jedné hlavní ženské postavy mi tu moc nechyběla. Film má spoustu odkazů na Harryho, včetně ptáka Fénixe, smutného vyprávění co se stalo Arianě, dvojitý výlet do Bradavic (i do komnaty nejvyšší potřeby) apod. Film je dlouhý, ale já se nenudil. Třeba ta atmosféra v Německu byla docela temná. Finální souboj Brumbál vs Grindelwald je pojat spíš tak pateticky, ale určitě jsem si nestěžoval. Co bych tedy vytkl? Moc toho není, ale třeba to pravé kouzlo, resp používání kouzel už nepůsobí tak úderně. Např kletba Cruciatus se moc ve finále nepovedla, ale tak dobře. Efekty jsou sice už od Yatese ohrané, ale dostačující. Nejvíc se mi asi líbil úvod. Konverzace dvou velkých kouzelníků a následná scéna s mlokem, jak ho poté odnáší to zvíře do oblaků – to bylo super. A hudba? Určitě nezklamala a i se odrazilo pár známých skladeb z HP. Takže, určitě bych uvítal další díl, jen bych věnoval ten HLAVNÍ SOUBOJ Brumbála s Grindelwaldem už méně prostoru. Takto to bylo využité až až. Z kina jsem odcházel spokojený (na Pottera se to teda nechytá), ale jinak si nemůžu stěžovat s ohledem na to jaké jsou většinou horší recenze. ()

kingik

Kouzla a čáry ve fantaskním světě ještě před Harry Potterem vstoupily do svého třetího závěrečného dějství. Zločinec nad zločinci Grindewald (Mads Mikkelsen) je zbaven veškerých obvinění a natrvalo se usadil v Německu, kde jsou znát totalitní tendence. Mlok Scamander však pod vedením Albuse Brumbála podniká misi, která má mocného temného kouzelníka zastavit. Trojka trvá přes dvě hodiny a je vesměs zbavena spektakulárnosti, takže divák, který čeká od filmu příval akce a dynamiky, bude muset stáhnout krovky a podstoupit roztahané dějství, kdy se občas děje něco nadpřirozeného, vypadá to technicky precizně provedené, jen to jaksi nestrhne a nenabudí na příští scénu. Ke všemu se vyřítí spousta postav, ve kterých nebude panovat stoprocentní přehlednost. Eddie Redmayne  víceméně stále funguje jako průvodce fantaskním dobrodružstvím. Postupně je ale vytláčen výraznější hereckou osádkou. Dan Fogler v roli chrabrého pekaře stále touží spočinout v klíně sošné Alison Sudol. Jude Law coby mladší Brumbálova verze má nutně bratra (Richard Coyle), bratra má i Mlok, ten se na chvíli ztratí, ale najde se, Callum Turner se představí v této roli. Tajemný Ezra Miller také sehraje svoji podstatnou roli. Nesmí chybět i nějaká ta užiteční čarodějka, takže šup sem s kakaovou Jessicou Williams. Postav je opravdu přemíra a skoro se nelze vyznat a orientovat v jejich motivacích. I třetí dějství sepsala J.K Rowling a poprvé k sobě přibrala i scenáristickou posilu, jmenovitě Stevea Klovese, ustáleného psavce dobrodružství o Harrym Potterovi. Takže by se mohlo předpokládat, že tihle dva sepíší něco mimořádného. Film na mě povětšinou působil vyspěleji než předchozí dva příspěvky, dokonce se objevily i prvky propracovanosti fantaskního světa, jenže žádná ze scén není dostatečně rozmáchlá, aby celek neměl náběh znudit mladší publikum. Je třeba také mít na paměti, že režisér David Yates se nikdy příliš nevyžíval v dynamické akci, vždy mu šlo především o poutavé podání příběhu. Ta poutavost je tentokrát permanentně narušována skoky od jedné postavy ke druhé, chybí tomu větší řád a přehlednost. Po technické stránce je to jako vždy precizně odvedeno. Rozlučka s trilogií nikterak mimořádně úchvatná, s nevelkým obsahem akčních scén, ovšem i tak přijatelná. 6/10 ()

Tsuki

První díl kladl zbytečně velký důraz na "zvířata", dvojka byla lepší, ale přece jenom docela překombinovaná... zato tento třetí díl konečně dospěl k té správné filmové "rovnováze" a musím říct, že z celé trilogie se mi líbil nejvíc. Příběh drží pohromadě, atmosférou je to najednou o něco blíže pohádkovému kouzlu původního Harryho Pottera, a především mě potěšil vývoj některých postav. Na prvním místě jednoznačně Brumbál, který v podání Juda Lawa dozrál konečně do stavu, ve kterém v něm vidím toho "budoucího" potterovského Brumbála. Dále musím kupodivu říct, že "nový" Grindelwald byl vlastně skvělou volbou. V tomto příběhu, kde se odhaluje delikátní vztah s Brumbálem, mi tam Mads Mikkelsen seděl mnohem více, než kdyby ho nadále hrál Johnny Depp. Agresivnější projev byl vyměněn za větší jemnost a umírněnost (přesto však jistá záporácká zlověstnost nechybí...). No a Eddie Redmayne v roli Mloka Scamandera s jeho nesmělým klukovským vystupováním byl sympatický jako vždy! Pobavila scéna s mimikrami. Celkově musím říct, že je dobře zvládnuté propojení akce s jinými nosnými scénami a i konec je takový hezky potterovský. Nemluvě o tom, že se vrátíme trochu i do Bradavic a uvidíme třeba mladou McGonagallovou. Vše ale pěkně v kontextu doby před Druhou světovou válkou včetně určité míry melancholie a nejistoty. Jak už jsem zmínila na začátku, za mě jde o "vyvážený" filmový zážitek, kde všechno má své místo a pasuje to do sebe. Byla jsem mile překvapena. ~(4,3★)~ ()

Anderton

V očakávaní toho najhoršieho dielu novej "potterovskej" série som sa obával kolosálnej nudy a esencie zbytočnosti. Dostal som ale pekný vizuál, problémy, ktoré riešia ľudia od 30 do 50 rokov a viac (a nie deti a teenageri) a skutočne cítiť, že aj o niečo ide. Problémom je, že niečo vyše dvojhodinový film sa určitým spôsobom vlečie (odniesol som si pocit 3 hodinovky), aj keď nie som schopný presne pomenovať, prečo to tak je. Herci boli za mňa super, ako známi z európskych projektov, tak aj Mads ako nový Grindelwald. Možno mohlo byť finále údernejšie, ale to, čo mu predchádzalo pár desiatok minút, tak môžeme v tomto smere brať už aj ako súčasť tohto finále. Takže aby som to v skratke zhrnul, ten všeobecný hejt nechápem. 70% ()

MikeCool

Nedávno jsem v diskuzi psal, že "ač velký fanda Potterovského světa, nechává mě premiéra třetích Zvířat zcela chladným. Doufejme, že mi absence "hypu" pomůže v hodnocení, ale obávám se, že to bude další mozaika do sebe nezapadajících příběhů. Ale byl bych samozřejmě rád, kdyby se tu objevila konečně nějaká logická celistvost." ___ Bohužel se mé obavy potvrdily. Mnoho příběhů a mnoho nových postav pro nic! Celé to po kupě drží ne tolik roztříštěný děj, oproti předchozímu počinu a najetí na trochu temnější kolej. Toť vše z výčtu pozitiv. Mé hodnocení je spíše ovlivněné Potterovským světem, který patří mezi mé srdeční záležitosti a částečné (ale opravdu jen částečné) nostalgie, což měl podle mě každý Potterhead, hlavně když zazněl nostalgický soundtrack ze staré dobré Harry Potter ságy. (nakonec jsem změnil hodnocení na 2*) ___ Hned úvodní dialog musel nasrat všechny fandy. První setkání s Mlokem ovšem slibovalo oproti předchozím částem slušnou magickou podívanou, ale to jsem netušil, že to byla defacto nejakčnější scéna z celého 2,5 hodinového CGI balastu. Jinak to byla defacto taková dramatická telenovela se špetičkou nějakého toho kouzlení a proběhnutí pár fantas-zvířat, bez nějaké pořádné magické akce. Spousta zbytečných scén, bez kterých se rozhodně celý snímek obešel, nemluvě o spoustě zbytečných (a samozřejmě - jak jinak - čokoládových) čáryfuků, které akorát kazí dojem a jejich počínání nevyvolává v divákovi absolutně žádnou emoci. Přehnaná vyumělkovanost / CGI, též nepůsobí vábně a to hlavně, když se dostalo na exibici kouzlení hůlkami. Ani ty Brumbálovi zaklínadla nepůsobily (to minimum, které zde seslal) na oko vůbec dobře, což se od MasterChefa mezi kouzelníky očekává. Souboj Brumbála s Voldym ve Fénixově řádu, to byla jiná písnička. Tohle mě bohužel absolutně nezasáhlo. Byť to říkám nerad, byl bych rád, kdyby další část Zvířat byla ta poslední, protože ani po konci téhle třetí části, to NIKAM NEVEDE! ___ (Cinestar, Hradec Králové) ()

Oživí Hogwarts Legacy zájem o Harryho Pottera?

Oživí Hogwarts Legacy zájem o Harryho Pottera?

23.02.2023

Pakliže jste posledních pár týdnů netrávili na opuštěném ostrově, nejspíš jste slyšeli o nové videohře Hogwarts Legacy ze světa Harryho Pottera, odehrávající se v Bradavicích a na blízkých pozemcích… (viac)

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

04.11.2022

Dvojice z Hannibala opět spolu

Dvojice z Hannibala opět spolu

02.11.2022

Celovečerní režijní debut Bryana Fullera je konečně na spadnutí. Tvůrce Hannibala nebo Amerických bohů si za svůj projekt zvolil snímek Dust Bunny, a jako hlavní hvězdu do něj pak obsadil svého… (viac)

Nový film režiséra Harry Potterů má obsazení

Nový film režiséra Harry Potterů má obsazení

07.07.2022

Sérii Fantastická zvířata, spin-offu populární potterovské franšízy, se nedaří ani trochu tak dobře, jak asi studio i tvůrci doufali. Na nové díly tudíž nikdo nespěchá, což naopak uvolnilo ruce… (viac)