Fantastické zvery: Tajomstvá Dumbledora

• Česko Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství (viac)

Niekoľko rokov po udalostiach z Grindelwaldových zločinov profesor Albus Dumbledore (Jude Law) vie, že mocný temný čarodejník Gellert Grindelwald (Mads Mikkelsen) sa chystá prevziať kontrolu nad čarodejníckym svetom. Keďže ho nedokáže sám zastaviť, poverí Magizoológa Newta Scamandera (Eddie Redmayne), aby viedol neohrozený tím čarodejníkov, čarodejníc a jedného statočného muklovského pekára na nebezpečnú misiu, kde sa stretávajú so starými i novými zvermi a narazia na rastúcu Grindelwaldovu légiu nasledovníkov. Ale keď sú stávky také vysoké, ako dlho môže Dumbledore zostať v pozadí? (Continental film)

Pethushka

S Fantastickými zvířaty to šlo po prvním filmu od desíti k pěti. U dvojky to pro mě bylo zklamání, teď už jsem s tím byla smířená. Kouzlo Bradavic se vytratilo, ve zmateném a ne příliš nápaditém příběhu skupiny nesourodých postav jsem se ztrácela pěknou dobu zase já. Pro Madse to byla naprosto nešťastná role. Je sice moc hezký, že ho obsadili, ale co takhle mu napsat roli tak, aby taky něco mohl zahrát? Nejsvětlejší scénou filmu pro mě tak zůstává Eddiho taneček s kraby a zvířata. ()

verbal

Tisíckrát viděná, bezskrupulózně zplagiátovaná a poměrně slaboduchá vykrádačka Gerarda Durella neutěšeně pokračuje, protože neumětelská kopírka Rohlíková s neutuchající kompulzivní potřebou omílat furt to samé dokola ne a ne umřít. Ovšem poté, co z toho naprosto spravedlivě po bolševicku vybagridovali Deppkovic Jeníka za to, že nade vši pochybnost týral domácí mazlíčky, protože mu srali do postele, to kapku zesvižnělo a zhlavopatiodnělo, a ač je Hengist, tedy pardon, chtěl jsem samozřejmě říct Dumbledore, pořád bezpáteřní buzna, Mad Mikymaus nemá co hrát a zženštilý Edý xichtem plaší i ty nejotrlejší masařky, je to daleko méně debilotvorné i demagogizující než libovolný Fantastický Spájdrgej a kde ho pohřbít. 2,50000001. ()

Enšpígl

Brumbálova tajemství jsou první díl ze série Fantastických zvířat, který mají nějaký vyprávěcí koncept a dostaneme se k nějakým závěrům. Vizuálně se mě film líbil, kouzel mě v něm přišlo méně než v druhém díle, ale zase jsem si  je užil. Pokud jde o postavu Grindelwald nemohu si pomoci, ale všude chválený Mads Mikkelsen mě vůbec nesed. Já samozřejmě vím, že je to top herec, ale Depp mě svou obličejovou mimikou bavil mnohem, ale mnohem víc navíc z něj šlo takový čistokrevný zlo, z Madse nešlo nic. Což je trošku problém nejde jen o to vyměnit herce a jeho tvář, ale že se najednou ta samá postava chová o 100% jinak než dříve. Ostatní postavy si naopak polepšily. Už to nejsou jen figury vyskutjicící se v hezkým vizuály, ale začínají mít svůj smysl a propsanost. Vizualita sice stále vítezí nad vším ostatním, ale v klidu můžu říct, že tenhle díl mě konečně docela i bavil a zajímal. ()

Malarkey

Kauza Johnny Depp hnula celou trilogií Fantastických zvířat a myslím si, že teď už jí tvůrci ani neodpářou z celé série. A ve výsledku trpí nejenom tvůrci, ale i fanoušci, kteří světem Harryho Pottera žijí. Třetí díl Fantastických zvířat je totiž úplně o ničem. A je vlastně úplně jedno, že záměnu Grindewalda za jinak výborného Madse tu vůbec nevysvětlují a že Mads tu hraje vlastně trošku jinou roli, než hrál Johnny. Ten film je prostě po příběhové stránce úplně prázdnej a o ničem. Nejvíc si to uvědomíte v momentě, kdy zhruba uprostřed filmu má dojít k akci na nějaké hostině, kde nejenom, že se ve výsledku nic nestane, ale ještě to nedává vůbec žádnou logiku. I ten status fantastických zvířat je tu trestuhodně nevyužit, nesetkáte se tu pořádně ani s vtipnou scénou a jediný, trošku povedený, je až závěr, do kterého se doslova protrápíte. Za mě tedy obrovské zklamání a je opravdu otázkou, jestli musí dojít k nějakému pokračování. ()

Toren

4,5/10. Nerozumím, jak kdysi neuvěřitelně přitažlivý svět může nyní působit tak nudně, nezajímavě, sterilně a bez nápadů. Věci se dějí zcela nahodile a mnohdy bez vysvětlení, skvělý herci vypouštějí prázdné fráze, velkolepých záběrů je poskromnu a značka definitivně ztrácí půdu pod nohama a přichází o své kouzlo. Jeden z nejodfláknutějších blockbusterů poslední doby. Výhoda oproti dvojce? Má to rychlejší tempo, o něco lepší strukturu s dramaturgií a alespoň jedno zvíře opodstatňuje důvod, proč se tahle série nezbavila svého názvu. Jinak by ale bylo daleko lepší, kdyby Mlok dostal vlastní příběhy a tohle se definitivně trhlo jinou cestou. Smutný. Fakt smutný, protože základy jsou výborný. ()

MrHlad

Nejzbytečnější filmová série potvrzuje, že může být ještě zbytečnější. David Yates si Potterem nakopl kariéru, ale i jemu a J.K. Rowling přeci musí být jasné, že tenhle maglajz, který pouští do kin, jim moc potlesku nevybojuje. Zatímco předchozí snímky byly pouze nudné a nezajímavé, tohle je většinu času jen a pouze bordel. Dějí se tu věci, které nedávají smysl, postavy se objevují podle toho, jak se to režisérovi hodí a většina z nich je charakterově zajímavá asi jako ti anonymní záporáci v Komandu. Zoufalství a prázdno. Brumbál má prostě plán, nikomu ho neřekne a vy si to jako diváci užijte, nazdar. Závěrečná čtvrtina v Bhútánu sice nabídne pár nápadů a pokus o nějaké uzavření všech těch nesmyslů ale chválit film za to, že se z blábolu vyšplhá do průměru, fakt nehodlám. Pokud se po trojce Fantastických zvířat za touhle bezkrevnou prázdnotou zavře voda, nebude mi chybět. Na druhou stranu jsem rád, že Yates věnuje své bídné filmařské schopnosti téhle sérii a neškodí nikde jinde... ()

Djkoma

Zbytečné pokračování. Přeobsazení je možná kontroverzní, ale je ku prospěchu příběhu i chemie. Představa, že Johny říká některé repliky Madse do očí Judeovi, tak asi brečím smíchy na místě (a to předpokládám, není záměr). Mrzí mě, že Harry Potter svět je prodlužován právě takovou nastavovanou kaší, kde se už i ztrácí, kdo je vlastně hlavní postava. Postava Mloka je jen stín hlavní postavy, která má nějaký hlubší smysl v příběhu, Albus na sebe stahuje hodně pozornosti, ale nemá moc času na plátně, hlavní tajemství příběhu Credence (Ezra) přešel do role figurky a Grindelwald konečně nahání hrůzu svými rozhodnutími, ale vlastně to na příběhu nic nemění. Jsem rád za návštěvu kouzelnického Berlína a tím moje vzpomínky končí. Adekvátní film pro HBO MAX. ()

KarelR

Líbila se mi jednička Fantastických zvířat a docela i dvojka, ale trojka je teda úplně jinde. Zhruba 80 % stopáže Brumbálových tajemství jsem vůbec nechápal, co se proboha děje a o co komu jde. Na začátku filmu se dá dohromady tým náhodných čarodějů, kteří mají supertajné úkoly. Nikdy tak není jasné, proč je na plátně zrovna tahle skvadra lidí, kam má jít a čeho tam chce dosáhnout, což vede k totálnímu a nekonečnému zmatku. Akční scény samozřejmě vypadají draze, kdyby se ale většina z nich vystřihla, vlastně v ději nebudou chybět. Stejně jako Bradavice, do nichž jsme se vůbec nemuseli vracet, anebo… spousta dalších drahých věcí. Prázdnější a bezvýznamnější potterovský film tu zkrátka ještě nebyl. A hodně bych se divil, kdyby tahle série přežila do čtyřky bez zásadních změn. ()

Algernons

Vypadá to pěkně, zní to pěkně, efekty a kostými jsou špičkový, má to užasný herecký ansámbl, má to momenty u kterých by člověk měl epičností nebo dojetím plakat, přesto máte pocit, jakoby jste sledovali prázdné plátno a necítíte VŮBEC NIC. Proč? Scénář a režie. David Yates není špatný režisér, ale po 7. filmech z kouzelnického světa musím říct, že mě jeho styl opravdu nebaví a jeho režie není nosná ani v případě slabších scénářů, ze kterých má vycházet. Rowlingové ještě nedošlo, že psát knihu a scénář jsou dvě velmi odlišné disciplíny. Film by měl gradovat, scéna by měl a budovat další scénu, ale to se tu neděje. Takřka u 75% filmu nedává smysl proč sledujeme to co sledujeme, je to výplň, která není podstatná a nedává smysl ani v rámci scén, natož mimo ně. Ano! Jsou tu zábavné sekvence, ale k čemu to je, když si pak uvědomíte, že v rámci většího příběhu je to jen výplň, která se ani nesnaží budovat vztah mezi postavami. Prostě nulová výstavba postav a momentů, díky tomu to je tak prázdný a nezasloužený. O sérii Fantastických zvířat by se mohla udělat celá studie na to, jak nedělat spin-offovou sérii, už jen ten název Fantastické zvířata, by se dal rozpitvávat hodiny, ale to už zabředávám někam, úplně jinam. 4/10. ()

EvilPhoEniX

Zatím nejhorší Kino návštěva letoška. Tohle je obrovský zklamání. Jsem fanoušek Pottera, dokonce i jedničky a dvojky FZ( která je ostatními hejtována), ale tohle mě absolutně nebavilo. Já osobně jsem rád za každé větší Fantasy, kde jsou monstra, čarodějové, velkolepé trikové atrakce, jelikož ten žánr mám rád a nedostává se nám příliš často a Fantastické zvířata rozhodně mají potenciál tohle vše naplnit, ale spíš než na velkolepý Fantasy nářez jsem měl pocit, že sleduji velkolepé rodinné Drama s mírnými Fantasy prvky a to jsem si určitě neobjednal. Davidu Yatesovi se celý svět rozpadá pod nohama a pořádně neví, co vlastně chce točit, ale je to unylé, nezáživné, zdlouhavé, překombinované a vlastně i dost otravné. Mikkelsen jako náhrada za Deppa bohužel nefunkční, Jude Law snad jediná dobrá postava a bavil mě i tajemný Ezra Miller, zbytek postav včětně hlavního hrdiny je nezajímavá i zbytečná. Potěšilo pár odkazů i návrat do Bradavic společně s ústřední znělkou, to nostalgicky na emoce zahrát umělo a jsou zde překvapivě jen 3 akční scény ( velkolepé, hezké, ale krátké a je jich málo) při 140 minutové stopáži a blockbuster měřítku dát akční výplň 15 minut je fakt špatný nápad. Kéž by ve filmu fungoval alespoň humor, ale je dětinský a těch pár zvratů příliš nezaujme. Já osobně se nudil a čekal na konec a moc si nedokážu představit, že plný sál dětí se u filmu bavil ( Politické volby je asi moc zajímat nebudou). Přišlo mi s podivem, že hlavní hrdina za celý film nic moc nepředvedl, vlastně mi přišlo, že je spíš vedlejší postavou a to asi účel být nemělo. No bylo to neuspokojivé. Příběh 3/5. Akce 3/5, Humor 1/5, Násilí 0/5, Zábavnost 2/5 Hudba 3/5, Vizuál 4/5, Atmosféra 3/5, Napětí 2/5, Emoce 2/5, Herci 3/5. 4/10. ()

tron

To som fakt jediný, kto tejto ságe fandí? Ale napriek tomu, že jej držím palce a že sa mi páči, akým nečakaným smerom sa vydala, určite nie som vyložene nadšený. I trojka má plno nie ani tak chýb, ako skôr divných strategicko-dramaturgických rozhodnutí. Z nich je zrejmé, že ak by tvorcovia chceli „len“ odrozprávať perfektný, silný príbeh, neboli by dané rozhodnutia prítomné a bolo by to tak (bez nich) lepšie. Lenže tvorcovia v prvom rade chceli vytvoriť mnohopočetnú sériu, ktorá zarobí stovky a stovky miliónov dolárov. Museli stoj čo stoj naťahovať čas, len aby im z toho vzniklo čo najviac filmov. Divák ale nie je sprostý. Divák toto spozná. A spravidla zareaguje jasne. A len málokedy pozitívne. Takže je to plné vedľajších, miestami vyložene zbytočných dejových odbočiek. Rovnako postáv, bez ktorých by sa to zaobišlo. Postáv, ktoré boli v jednotke dôležité, ale zjavne to nebolo dôkladne premyslené a tak v neskorších dieloch už nemajú čo ponúknuť a tak je ich priestor neprirodzene obmedzený na podozrivé minimum. Toto sa žiaľ týka i trojky. Čo sa mi na nej vyložene páčilo? Jude Law bol snáď ešte lepší, ako Michael Gambon. A to už je vážne čo povedať. Vlastne nebol lepší. Bol geniálny. Mads Mikkelsen je taký klasický madsmikkelsenovský. Už bol aj lepší. Jeho výkon je porovnateľný s tým, aký v danej úlohe ponúkli Johnny Depp a Colin Farrell. Akčné scény sú miestami priemerné, inokedy plné sviežich a krásnych nápadov. Žiaľ, na jednu perfektnú scénu (krabí tanec) pripadá päť pasáží, bez ktorých by som sa zaobišiel (ak ste si v jednotke a dvojke mysleli, že „Kredenc“ už nemôže byť menej zaujímavý, zjavne ste sa spolu so mnou mýlili). Veľmi sa mi páčil vzťah Mloka a Dumbledorea, vzťah Grindelwalda a Dumbledora a interakcia Jacoba s v podstate všetkými. Jessica Williams skvelá. Miestami to bolo lacné trikové predvádzanie, inokedy som mal slzy v očiach (v dobrom). Škoda, že sérii nebolo umožnené vznikať v inej atmosfére. Mohli to byť úplne iné filmy. Aj keď mne sa vlastne páči, ako z bezstarostnej detskej rozprávky urobili sivú nacistickú drámu. Ale chápem, že značnej časti populácie to nevyhovuje. ()

B!shop

No ty vole, co to jako melo bejt? Dve a pul hodiny naprosto nezajimavy, pripadne neznamy postavy neustale nekam chodej a tvarej se strasne vazne a dulezite a ve vysledku, i kdyz si clovek rika, ze asi resi neco zasadniho, to vypada, ze se vlastne nic nevyresi a vlastne ani o nic moc nejde. Jasne, herci jsou sympataci, triky slusny, i kdyz ne spicka, zabavny to misty taky je, ale i kdyz ani predchozi dily nebyly nejaka pecka, rozhodne to melo smysluplnej pribeh a nejakej vyvoj postav, tady to vypada, ze ten film  jenom je, aby proste mohli odskrtnout splneny pokracovani. Pripadnej ctvrtej dil si fakt silne rozmyslim. ()

dO_od

// Mám ten svět Harryho Pottera vpitej poměrně hluboko v krvi, takže je fakt těžký neužívat si prakticky jakýkoli návrat mezi čaroděje a čarodějky, zejména když je hrají takhle zajímaví herci (mimochodem Jessica Williams jako nová profesorka obrany proti černé magii je víc jak solidní náhrada za Zoe Kravitz). Stejně tak si od Fénixova řádu ujíždím na Yatesově vizuálním podání, a bránit ho před kritikou budu klidně i tady. Jenže k čemu to všechno je, když za hrdinu téhle série pořád máme toho nejzoufalejšího protagonistu široko daleko, děj tří filmů by se v klidu vešel do jednoho, a ty scénáře, co jim Rowlingová posílá, prostě postrádají napětí, gradaci i emoce, které z původní ságy udělaly takový hit v prvé řadě. Zbytečnost Ezry Millera jako postavy i jako člověka ve filmovém průmyslu je pak úplně separátní problém. Je to fakt zmar, protože v jádru by mohly Brumbálova tajemství být klidně nejlepším dílem série, místo toho tu ale sedím a říkám si, jak se mohla jedna z mých nejoblíbenějších sérii tak strašně zasekat, že jsem si k nejnovějšímu pokračování sednul doma nějaké tři měsíce po premiéře. Bída. 6/10 ()

Slasher

Jako starý Potter fanda a odpůrce stupidních culture-war tlaků proti JK Rowlingový (x) teď nemůžu než rozmrzele napsat, že trojka Beasts už je fakt nejistá, rozbředlá a nedotažená nuda. Celá HP značka si zaslouží nechat nějaký čas ležet, omezit na videohry a zábavní parky, a poté pořádně důkladně zresetovat. ()

xxmartinxx

Přestože tomu dávám o hvězdičku míň než dvojce, je to o kus kompetentnější film, který se nerozpadne ve změť absurdních zvratů. Jenže to bohužel neznamená, že to začne být byť trochu zajímavé. Ještě v 90. minutě není jasné, o čem je zápletka, postav je pořád moc a pořád mě nezajímají... je to k uzoufání. Tenhle svět existuje, aby v něm zažíval dobrodružství teenager na kouzelnické škole, jakmile v něm máme sledovat dospělé bojovat proti genocidě, je to absurdní. ()

Morien

No comment. Vlastně jeden comment: Jessica Williams je děsně sexy. Ale kruci, nedá mi to a dám se zase do vysvětlování svých myšlenkových pochodů. Mám totiž podezření, že jsme tady svědky na dnešní poměry docela paradoxního blockbusteru. Většina popkornových filmů, co jsem tak vypozorovala, má dneska buďto slibný námět nebo začátek a potom během přibývající stopáže se vlivem slabého scénáře nebo jiných elementů tento příslib rozpadne a všechno se to utopí ve zmatečném digitálním finále, ve kterém se všichni mlátí pěstmi nebo tak něco. Aby nedošlo k mýlce, tady je scénář a spousta dalších elementů rovněž slabých až opravdu špatných, ale ten vývoj jde naopak: první čtyři pětiny jsou fakt nesnesitelná hrůza: táhne se to, nic nedává smysl, naladění skáče od bezmozkové grotesky k "temné" revenge story, postavy (a jejich představitelé) jsou na ránu nebo nevyužití, o nikom nic nevíme a divák aby si kontext za běhu buďto dovymýšlel nebo horko těžko z paměti tahal, co se dělo v minulém filmu, ale spíš hlavně dovymýšlel... no a světe div se, pak přijde finále, které jako jediné z celého filmu má jakž takž hlavu a patu a i emocionálně se tam něco děje a neřeší se všechno jenom násilím. (Nemyslím teda ten úplný úplný konec, protože to je bunch of bullshit a nedává smysl, myslím Bhútán.) Pořád to nemůže smazat fakt, že je to fakt mizerně napsaný bezostyšný cash grab, ale za bušení srdíček a bledého Ezru v černém, který si možná po svých současných eskapádách v civilu jen tak znova nezahraje (meme: In Hawaii, you have a bigger chance to be attacked by Ezra Miller than a great white shark.), zvýším hodnocení aspoň na tu jednu hvězdičku. P.S.: Osobně jsem ráda, že tam Johnny nebyl, protože je v posledních (asi tak deseti letech) totálně herecky vyhořelý - nijak se nevyjadřuji k jeho osobnímu životu, jenom říkám, že tak od druhých Pirátů (a to byl dokonce rok 2006) už nehrál v dobrém filmu/nepodal dobrý výkon. Ale zároveň nedává smysl nahradit ho tak odlišným hercem jako je Mads a proměnit tak Grindelwalda jako postavu v někoho absolutně jiného. Protipříklad: když zemřel Heath Ledger, části jeho role v jeho posledním filmu za něj dohráli právě Johnny, Colin Farrell a Jude Law. V rámci toho filmu to dávalo smysl a pořád šlo poznat, že je to jedna a tatáž postava, jenom v jiném těle. Tady to nefunguje a naši hrdinové najednou bojují proti někomu od základů jinému. Mads Mikkelsen je fantastický herec, ale když se tady pokouší zároveň významně mlčet (v čemž je jeho síla) a zároveň pronášet ty high and mighty proslovy (které jsou za á amatérsky napsané a za bé se prostě nehodí k etosu, které postavě Grindelwalda právě on jako představitel dodává), vzniká velmi nepovedený kočkopes (nebo v tomto případě pavoukoštír, hehe) a film tak postrádá to nejdůležitější, pořádného záporáka. Kdo jiný by se mi do té role hodil, možná Jake Gyllenhaal, zkrátka někdo, kdo dokáže být systematicky vyšinutý, ale není tak oduševnělý jako Mads. Sean Harris. Nebo Billy Crudup. Ou jé, Jonny Lee Miller by mohl být zajímavý, i když ten je taky možná až moc charakterní. Prostě snad i Nicolas Cage by byl lepší než ta oficiální volba. () (menej) (viac)

ditrue

| 45% | O kapku lepší než předchozí díl, i tak bohužel nic moc. Ale aspoň je tu konečně nějaké to pro příběh důležité a v titulu avizované fantastické zvíře. ()

Psema odpad!

Brumbálovo tajemství aneb kdyby v předsálí dávali k lístkům oprátky, byl by výsledek v sále zábavnější pokoukání, než tenhle film. ()

Eliott

Pravděpodobně bych udělil tři hvězdy už za ty bezchybné akční scény z kouzelnického světa. Kladně však mohu hodnotit pouze první polovinu, která je alespoň trochu zajímavá. To se ovšem láme v druhé půli, ve které divákovi pomalu dochází, jak je to vlastně všechno tuctové. Zejména příběh tak prostý a nezajímavý, že jsem celé dílo sledoval takřka bez emocí a místy se dokonce nudil. Jelikož nejsem příznivcem rozdělení útlé knížečky do tří dvouhodinových filmů (stejně jako například u Hobbita), nedá se říct, že by mne výsledek nějak výrazně překvapil. I tak jsem ale čekal mnohem víc. Kam se to celé hrabe na dokonale promyšleného Harryho Pottera? Abych to však pouze nekritizoval, udělím ještě jednu zaslouženou poklonu přesvědčivým hereckým výkonům, z nichž ovšem nejvíce zaválel Jude Law, jemuž role Brumbála vyloženě sedla. Naopak postava hlavního hrdiny Mloka neměla na vývoj filmu sebemenší dopad a svou část odehrál takříkajíc z místa spolujezdce. K tomu všemu ještě potřetí přeobsazený Grindelwald již skutečně budí velký posměch a dle očekávání poslední a nejslabší díl ztroskotá na těch 50% (Za mě slabších). ** ()

Oživí Hogwarts Legacy zájem o Harryho Pottera?

Oživí Hogwarts Legacy zájem o Harryho Pottera?

23.02.2023

Pakliže jste posledních pár týdnů netrávili na opuštěném ostrově, nejspíš jste slyšeli o nové videohře Hogwarts Legacy ze světa Harryho Pottera, odehrávající se v Bradavicích a na blízkých pozemcích… (viac)

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

04.11.2022

Dvojice z Hannibala opět spolu

Dvojice z Hannibala opět spolu

02.11.2022

Celovečerní režijní debut Bryana Fullera je konečně na spadnutí. Tvůrce Hannibala nebo Amerických bohů si za svůj projekt zvolil snímek Dust Bunny, a jako hlavní hvězdu do něj pak obsadil svého… (viac)

Nový film režiséra Harry Potterů má obsazení

Nový film režiséra Harry Potterů má obsazení

07.07.2022

Sérii Fantastická zvířata, spin-offu populární potterovské franšízy, se nedaří ani trochu tak dobře, jak asi studio i tvůrci doufali. Na nové díly tudíž nikdo nespěchá, což naopak uvolnilo ruce… (viac)