Cobain: Montage of Heck

• Česko Kurt Cobain: Montage of Heck (viac)
Z akcií
USA, 2015, 132 min (Alternatívna 127 min)

Dokumentárny portrét zakladateľa a frontmana skupiny Nirvana Kurta Cobaina... Prvý autorizovaný dokument o legendárnom hudobníkovi Kurtovi Cobainovi spája doposiaľ nezverejnené archívne materiály s intímnymi rozhovormi s rodinnými príslušníkmi a priateľmi. Vytvára tak filmový portrét, ktorý zachytáva Kurta Cobaina od začiatkov jeho hudobnej kariéry až po jeho tragický koniec. (RTVS)

Z akcií

Avathar

Štýlové, ale informačne strašne diétne. Pozerá sa na to vynikajúco a ako exkurz do Cobainovej mysle to vcelku funguje. Napriek tomu si nemôžem pomôcť, ale radšej by som videl viac výpovedí o Kurtovi, o tom aký bol, o tom ako ho vnímali ostatní... Nábehy tu sú, hlavne keď sa film venuje Kurtovmu detstvu, ale to je - aspoň pre mňa - dosť málo. 70% ()

campix

Jeden z nejvíce intimních hudebních dokumentů, jaký jsem kdy měl tu čest vidět. Kdo si myslí, že se bude koukat na dokument o Nirvaně ten se šeredně plete. Tohle je neskutečně intimní zpověď frontmana skupiny Nirvana Kurta Cobaina, ze které neskutečně čiší všechen ten strach a vztek. Tvůrců se společně se svolením Kurtovi rodiny dostalo také obrovské množství autentického materiálu a jeho potenciál využili naplno. Spojení Kurtových rozpohybovaných obrázků s animovanými pasážemi a akustickými covery největších pecek působí naprosto dokonale a dokáže vás vtáhnout přímo do jeho hlavy. Hodně intenzivní záležitost, které lehce ubírá její délka a občasné hluché pasáže. Dokonalá vzpomínka na Kurta jako člověka. Pro fanoušky must see. Pro ostatní jednoznačně typ na dokonalé dokumentární řemeslo a silný intimní příběh. ()

tnp101

Životopisný dokument, který ocení hlavně člověk znalý, náhodný kolemjdoucí příliš ne. I když v názvu filmu není Nirvana, nějak automaticky jsem si jej spojil s kapelou, ta je zde ovšem druhořadá. Tvůrci se vydávají do hlavy Cobaina, zkoumají jeho myšlenkové pochody a leckdy to celé působí docela ujetě. Teorie o zapojení Courtney Love na Cobainově sebevraždě je zde vyvrácena a Cobain je slovy Courtney vykreslen spíše jako asociální chudáček, co si někde v koutu maluje a píše básničky o tom, jak trpí a nedokáže snést pomyšlení na to, že by jej podvedla s jiným chlapem. Jinými slovy, jestli je všechno v dokumentu pravda, budiž, ale nevěřím, že je odproštěn od veškeré zaujatosti a úpravy faktů (i kdyby to nebyla úplně zásadní fakta). Jinak ale zajímavé, plné nových informací, jen možná až moc dlouhé. 70% ()

Marius_ss

Dokument som videl ešte v dobe keď vyšiel, nakoľko som veľký fanúšik Kurta a Nirvany, no až teraz, keď sa dnes máme dočkať premiéry na STV som zistil, že som to ešte nehodnotil ! Čo na to povedať. Snáď len, že je to najlepší dokument, aký kedy o KC niekto natočil, aj keď určite tam ešte sú rezervy. Hlavne tie animované pasáže mne osobne veľmi nesadli. A keď príde na scénu Courtney ako "klaďas", tak mám dosť. Dve veci nikdy nepochopím - prečo by sa Kurt zastrelil vediac, že opustí dcéru, ktorú tak miloval...a ako sa mohol zamilovať do takej strelenej, blbej a čo je najhoršie, egoistickej ženy. ()

stuntmanMIKE

ja som vzdy v rozpakoch ked mam hodnotit dokument. Ono proste su asi veci, ktore by sa dokumentovat nemali, pretoze nemaju gule. Kurt Kombajn je jedna z tych postav, o ktorych je dokument uplne zbytocny. Jeho zivot je maximalne nezaujimavy a nudny. Je to totiz pribeh fetaka, ktory nemal vsetkych 5 pohromade a ak aj mal nejaky talent, tak si ho skurvil. Proste nudna analna sonda do zivota nezaujimaveho depresivneho chuja, ktory za svoj zivot spravil jedinu dobru vec a to tu, ze odstrelil hlavu brokovnicou. Niesom nejaky nepriatel Nirvany ani nic podobne, ale ked jeho zivot porovnate s takym Lemmym alebo Ozzym, tak tento opiciak nema narok na dokument... O hovne... ale odpad! davat nebudem lebo spracovanie bolo celkom dobre... Zase vsak pouzijem svoju frazu... Aj napriek tomu, ze hovno pekne ucesete, nasvietite, natocite, postrihate a spropagujete, stale mate len hovno... ()

• Název filmu Montage of Heck pochází ze stejnojmenné hudební koláže, kterou vytvořil Kurt Cobain kolem roku 1988. Existují dvě verze: první má okolo 36 minut a druhá okolo 8. (TwoFace)
  • Po premiéře snímku se také ozvali Cobainovi přátelé, kteří řadu ze zveřejněných věcí označili za nesmysly. Buzz Osborne z kapely Melvins, který s Cobainem vyrůstal, například zpochybnil nejen vyprávění Courtney Love, ale i emotivní historku o prvním sexu, který měl Cobain mít s postiženou dívkou z domu, kam s kámoši chodili krást chlast. Cobain si ji prý vymyslel, protože si rád dělal z lidí srandu. (Zdroj: Mladá fronta DNES) (hippyman)