Winston Churchill

(TV film)
  • Francúzsko Winston Churchill, un géant dans le siècle (viac)
Francúzsko, 2014, 90 min (Alternatívna 52 min)

Winston Churchill (a.z.)

Filmový portrét mimořádného člověka a politika, který jako premiér provedl Velkou Británii peklem druhé světové války. Svou osobností a nadšením získával úspěšně válečné spojence a britskému lidu nedovolil propadnout panice a beznaději ani ve chvílích nejkrutějších bojů. Kde se v něm vzaly tak obrovské přesvědčovací schopnosti? Ona vůle po vítězství za každou cenu? Winston Leonard Spencer-Churchill se narodil 30. listopadu 1874 do jedné z nejslavnějších a nejuznávanějších anglických rodin. Jeho otec, sir Randolph Churchill, byl známým politikem, zatímco matka, rodilá Američanka Jenny Jeromeová, byla považována za jednu z nejpůvabnějších dam tehdejší společnosti. Winstonovo dětství však příliš nenaznačuje, že se z něj stane „architekt" 20. století. Je neukázněný, nezdvořilý, problematický. Nicméně ctižádost, nadprůměrná inteligence, odvaha riskovat i touha získat uznání milovaného otce z něj již ve velmi mladém věku učiní úspěšného a uznávaného politika, jenž časem povede mnoho ministerstev a v období 2. světové války bude nejsilnějším ministerským předsedou, jakého si Británie mohla přát. (Česká televize)

Autogram

Glorifikovanie akýchkoľvek politikov, zvlášť tých z vojnoveho obdobia, veľmi nemusím, ale tento dokument to robí nenásilne a pritom v takom tempe, že na akékoľvek zaváhanie nie je času. V tej kratšej verzii určite, veľká časť moderných dejín Británie je v podaní francúzskych tvorcov zvládnutá na jednotku. Obdivujem, koľko originálnych záberov sa podarilo zozbierať a to boli na začiatku 20. storočia iba začiatky kinematografie. Tiež montáže vo forme oživených starých fotografií dopĺňajú komentár skoro ako filmový materiál. ()

BeranSon

Tak tenhle dokument se povedl, nejen že mapuje velice zajímavý život velice zajímavého člověka, ale i se soustředí na krušné chvíle války jinde ve světě. Odkrývá nám pravdy druhé světové války. S některými věcmi bych zase tolik nesouhlasil, jako třeba nazývat Churchilla "králem řečníků" bych nebral zcela vážně. Jistě byl to skvělí řečník, ale na jednu stranu kam se v té době hrabal na ďábelského Hitlera. Samozřejmě tohle je pouze detail, za který nic nestrhávám. Tomuhle dokumentu dávám velice příjemné ****, což je na dokument opravdu dost a jsem s ním velmi spokojený. - 8/10 - ()

Mikino00

Velice dobře udělaný dokument (hlavně vizuálně) s takovým základním přehledem života tohoto velkého státníka. Oceňuji, že se dokument nezabývá, jako většina podobných, výhradně válečným obdobím, ale i přesto bych ocenil větší množství informací o jeho poválečných osudech, který jsou bezpochyby velice zajímavé. ()

nascendi

Chabá ponuka hraných filmov v televízii ma núti väčšiu pozornosť venovať dokumentom. A dnes som narazil na vynikajúci dokument o Winstonovi Churchillovi, ktorý je akoby ilustráciou k problematike úlohy osobnosti v dejinách, teda dileme, či osobnosti formujú dejiny alebo si dejiny vyberajú osobnosti. Celý Churchillov život je sériou vzostupov a pádov, pričom pri vzostupe počas II. svetovej vojny bol jeho zástoj nezastupiteľný. Samotný dokument, paradoxne od francúzskych tvorcov, považujem za jeden z najlepších dokumentárnych filmov aké som videl. Osobitne v porovnaní s filmami o Stalinovi, ktorých som v poslednej dobe videl niekoľko. Napriek tomu neľutujem, že som sa rozhodol dokumentárne filmy nehodnotiť spoločne s hranými, i keď tomuto by som nadelil päť hviezdičiek bez zaváhania. ()

borsalino

Informačně velmi hutný dokument o problematickém školním buldočkovi, který v sobě objevil vojenské schopnosti. Své teoretické znalosti přetavil v mnoha konfliktech a válkách v Sudánu, na Kubě, v Indii a v roce 1899 v krvavé a kruté Búrské válce, kde byl mimochodem zřízen vůbec jeden z prvních koncetračních táborů. Jako ochranitel impéria se vrátil do Británie a nastoupil divokou politickou kariéru. Aktivně se podílel na vzniku tajné služby MI6 či roku 1912 na vzniku královského letectva RAF. První politický pád jej čekal v roce 1915 po velmi neúspěšné bitvě o Gallipoli, ve které společně s Francií zaútočili na Osmanskou říši, aby získali kontrolu na Dardanelským průplavem, spojující Černé moře s Marmarským, respektive s Egejským. Ale už za dva roky je opět v sedle. Jako jeden z mála ve třicátých letech rozpoznal nebezpečí nacismu v Evropě a varoval před iluzí pacifismu a politikou apeacementu, kterou dokola prosazoval Chamberlain. Výsledkem této politiky byla válka, takže už třetího září byl jmenován prvním lordem admirality, což v něm probudilo opět vojáka. Jenže dospěl, uměl výborně veřejně mluvit a dokázal podržet svůj národ v nejtěžších chvílích zejména v období bojů o Anglii. Známý z tohoto období je výrok "Nemohu vám slíbit nic než krev, dřinu, slzy a pot.". V roce 1941 má velmi emotivní projev ke kongresu, protože se stále snažil zatáhnout Ameriku do války, jakožto rozhodující sílu. Přestože válku dotáhne do míru, prohrává volby v roce 1945, a tak se z něj stal vizionářský politický glosátor budoucího uspořádání světa. Bohužel se nemýlil, když v březnu 1946 v projevu na americké univerzitě prohlásil, že v Evropě byla spuštěna železná opona podle sfér vlivu. V roce 1951 se opět stal premiérem, v roce 1953 dostal Nobelovu cenu za litaraturu. Nicméně šest let intenzivního řízení války, alkohol a doutníky se podepsaly na jeho fyzickém zdraví a dubnu 1954 na svou funkci rezignoval. Umírá 24. ledna 1965 v Londýně, tedy ve stejný den, jako jeho otec Randolph Churchill, jen před 70 lety. Churchill byl velký politický vizionář, muž činu a rozhodnutí, za které pak byl schopen nést i odpovědnost za toto rozhodnutí. Taky by se nám takový člověk hodil... ()

• V tomto francouzském dokumentu se krátce objeví i Brno, konkrétně začátek ulice pod dnešním názvem Rašínova a Náměstí svobody, kudy projížděl Hitler hned po okupaci. Na Náměstí dvobody si nelze nevšimnout tehdy nové moderní budovy Moravské banky, dnes Komerční banky. Hned další záběr je potom na Dominikánské náměstí, na jásající davy před budovou radnice. (subic)