Královna z Katwe

• USA Queen of Katwe (viac)

Pestrý skutečný příběh děvčátka prodávajícího kukuřici v ulicích ugandského venkova, jehož život se od základů změní poté, co v sobě objeví úžasný talent na šachy a stane se jedním z nejlepších hráčů na šachové scéně. Filmová adaptace uznávané knihy vydané v roce 2012. Příběh se soustřeďuje na Phionu Mutesiovou (Madina Nalwangaová), mezinárodní šachový fenomén pocházející z ugandských slumů. V devíti letech se Phiona setká s uprchlíkem a misionářem Robertem Katendem (David Oyelowo), který se snaží posílit postavení dětí tím, že je učí hrát šachy. S pomocí Roberta a její komunity se z Phiony stane jeden z nejlepších hráčů na šachové scéně. Sní o tom, že dosáhne nejvyššího možného vrcholu šachového umění a stane šachovým velmistrem. Oscarová Lupita Nyong'o hraje ve snímku Phioninu matku Harriet. (HBO Europe)

hansel97

Více než solidní náhled do života v Africe, který bych od Disney vůbec nečekal. Je pravda, že tenhle je trochu happy-endový, ale vůbec zklamaný nejsem, protože tam kdy příběh této geniální šachistky stagnuje mu pomáhají skvělé výkony Lupity a Davida, stejně tak jako hlavní herečky, které bych přál další role do budoucna. ()

silentname

Disney si občas zvolia skutočne netradičné témy na svoje filmy. A rozhodne by som do tejto kategórie zaradil aj snímok "Queen Of Katwe." Príbeh o mladej talentovanej šachistke z Ugandy? Wow, to je skutočne trošku prekvapivá téma. Ale myslím si, že to zvládajú celkom dobre. Občas sa to nezbaví ich štýlu a je ho tam cítiť, ale zase musím priznať, že film má sympatické postavy, na ktoré sa mi dobre pozeralo a okrem toho mám veľmi rád šach. Takže už len to je pre mňa plus. A je to tu spracované veľmi dobre. A je to aj príbeh, ktorý som rád, že som mal možnosť spoznať. A je super vidieť, že sa ktokoľvek dokáže dostať zdola hore a urobiť niečo výnimočné so svojim životom. Ja to oceňujem. Hodnotenie: B ()

bigjames

Zajímavý námět a ne zcela špatné zpracování činí z Královny z Katwe interesantní film, který ale musím zařadit jen do průměru. Přestože se značná část děje odehrává v ugandských slumech, neprobudil ve mně snímek žádné větší emoce a o nějakém vztahu k hlavním hrdinům příběhu se také mluvit nedá. Líbí se mi ale některé momenty, ve kterých vyniká přirozenost a hravost mladých Afričanů, a také musím ocenit závěrečné představení skutečných hrdinů příběhu, kteří se setkali se svými představiteli. ()

Aljak

Ako to už u väčšiny Disneyoviek býva, príbeh bol veľmi príjemný a niesol sa vo veľmi dobrej atmosfére vrcholiacej v krásnom morálnom posolstve. Svet je plný pôsobivých skutočných príbehov, presne ako tento - o mladej dievčine Phione z chudobnej rodiny kdesi v Katwe, situovanej v africkej Ugande. Oceňujem najmä turbolentný dej, ktorý ani zďaleka nebol taký priamočiary a Phionina rodina sa okrem iného potýkala s rôznymi existenčnými problémami. Napriek tomu všetkému hnal Phionu vpred neskutočne charizmatický tréner Robert (mimochodom najsympatickejšia postava z celého príbehu), a podarilo sa mu s ňou pracovať a motivovať k nevídanému rozvoju. Phiona sa prešla viacerými fázami - od hanblivej dievčiny bez sebavedomia, cez úspechy sprevádzané pýchou a namyslenosťou, až k pádu, ktorý ju napokon ukáznil a posunul aj osobnostne oveľa vyššie. Ako povedal tréner: Šach je hra kráľov :) ()

Malarkey

Hezký příběh, který dokazuje, že géniové jsou všude kolem nás. Dokonce i v Africe. Hezky se na to koukalo, ale jednalo se vlastně o standardní příběh jednoho talentovaného dítěte, jehož jedinou výhodou, pro film, bylo, že se jedná v ne úplně filmařsky probádané Ugandě, kterou si představíte maximálně tak z různých nadací, které nabízí lidem podpořit jedno tamní dítě. ()