Karlos80

Jeden z dalších málo známých a zapomenutých 60's filmů od Universalu. Ze začátku to vypadalo docela nadějně pak se to proměnilo v něco jako špionážní thriller a lá James Bond, na tom by nebylo ještě nic divného a špatného, jenomže to by to nesmělo být tak spletité, zmatené, unylé a bez jiskry. Co do spiknutí (děje), příběh pojednává o skupině fanatických (fašounů), kteří se snaží za pomoci intrik ovládnout starý kontinent, zabránit jim v tom má americký spisovatel, který se ještě nedávno živil boxem, ted je zaměstnaný u bohaté vdovy jako vychovatel jejího syna. Film byl prý inspirován událostmi spojenými s válkou v Alžíru. Nádherná titulní píseň zpívaná ve francouzštině, skvělé herecké obsazení (Peppard, Stevens a Welles v roli šlechtice-darebáka), vynikající kamera a krásné umístění - pěkné pohledy na Paříž a Řím, tady tohle všechno v pořádku. Nicméně film jak už jsem naznačil, postrádal jiskru a napětí (především v akčních sekvencích), neměl až takový spád / tempo jaký by měl film podobného druhu asi mít, celé to na mně působilo spíše staromódním dojmem. Gerge a Inger mi k sobě moc nepasovali, tam mezi nimi není mnoho tzv jiskření, i když se snažili jak mohli:-) Navíc ve filmu je i dost vyloženě hloupých a zbytečných pasáží. Vystřízlivění přišlo až těsně před koncem, kde se našlo pár dobrých akčních sekvencí (honičky, pronásledování) spolu s opravdu nádherným zvratem ve finále, které se odehrávalo v římském Koloseu, úžasná to návštěva do útrob této starověké památky, nikde jinde jsem této nechvalně proslulý amfiteátr, neviděl tak podrobně jako tady. Nejlepší jednotlivé pasáže a scény; malý dům u řeky v Itálii (tady se v menší roli objeví i Rosemary Dexter, odhalená, ale vidět nic není!), vlakové kupé od kterého jsem čekal více, a Fontána di Trevi ta byla skutečně vtipná. Nicméně i přes pár kladů, jde o zcela průměrnou a nejspíš i právem zapomenutou záležitost, která dnes už asi moc nezaujme, krom nostalgiků, fandů do 60's, a případně jednotlivých herců z vedení, z mého pohledu jde o zklamání. Doporučeno spíš ze zvědavosti. ()