V tomto vianočnom špeciáli seriálu Doctor Who sa Doktor (Peter Capaldi) a Clara (Jenna Coleman) ocitnú na základni ležiacej na Severnom póle. Akoby nehostinné podmienky nestačili, na základňu navyše útočia hrozivé stvorenia. Čeliac ich posledným Vianociam sa im ponúka jediná otázka: koho zavolať na pomoc? Odpoveď je jasná: predsa Santa Clausa! (The M)

Pítrs85

Přestože se jedná o asi nejlepší část z osmé řady, přestože je Frostův Santa (a jeho elfové) neskutečně zábavná postava a přestože se dočkáme několikera odkazů na takové fláky, jako je Vetřelec nebo Věc, ve výsledku je to takový... guláš, že už mi zase postavy, které Doctor zachraňuje, byly naprosto lhostejné. A už kurde někdo řekněte Moffatovi, že nemusí mít v každé své epizodě narážky na i-founy, fejsbůky a podobné radosti... :-) Ale abych jen nefrflal, tahle epizoda, hlavně její první polovina, je OPRAVDU vtipná ("A jak se ti do těch saní vejdou všechny dárky?" "It's bigger on the inside." ;-). ()

DaViD´82

Vánoční speciál, který se skrze sandmanovské facehuggery snaží o něco dosti podobného jako svého času epizoda Amy's Choice. Té se to však i přes nesporné kvality tohoto santovsky vetřelčího Počátku podařilo přeci jen lépe; a rafinovaněji. ()

novoten

Probuzení. Osmá série byla plná náznaků Dvanáctkových možností, ale v poslední chvíli se vždycky ucuklo a Capaldi zůstal v poloze většího či menšího mrzouta, kterého není těžké mít rád, ale vyloženě milovanou regenerací není. Až o Vánocích je z něj právě takový Doctor, kterého potřebuji a který díky pár upřímným zasmáním zůstává hned po Tennantovi nejoblíbenější tváří milovaného cestovatele. Že se tomu tak děje ve velice chytré podívané okořeněné gradovaným překvapováním diváka a za asistence příjemně mrazivých nepřátel, je jen dalším důvodem k nejvyššímu hodnocení. Vánoce to nebyly poslední, ale kdyby opravdu byly, jen těžko mohly být naplněnější. ()

TheDarKnig

První scéna na polární základně je přinejmenším dialogově i dějově opravdu podivná, ale jak se začne rozplétat příběh, začne to vlastně dávat vše smysl v tom šíleném snovém způsobu. Moffat si tentokrát zkusil mix vánoční atmosféry z Vetřelcem a Počátkem a překvapivě to funguje většinu času velmi dobře. Největším plusem epizody ale rozhodně Frostův Santa Claus, jehož příchody na scénu jsou konečně ten typ deus ex machina, který člověk nejenom akceptuje, ale dokonce by ho dokázal vyžadovat. Protože tenhle Santa je nejlepší Claus od dob Burtona. A to je už co říct. Jen škoda, že ze zkušenosti z minulých speciálů je asi téměř jasné, že se tyhle věci dál rozvíjet nějak nebudou. I když případ Donna dává mírnou naději. Nejlepší scéna - let saní v Londýně a mandarinka. How much do you wish that? ()

Beckett51

Pár dobrých hlášek, Santa a elfové byli super, vizuál parádní a Capaldi jako vždy skvělý, ale Moffat už to prostě nedává (a nenarážím pouze na fakt, že si dost zřetelně půjčuje z jiných kinematografických námětů). Nejslabší Vánoční Doktor vůbec. Škoda. ()

boshke

Nápad se Santou super, Nick Frost jako Santa super, zhruba první polovina dílu taky, ale pak se s tím počátkovým dream within a dream začne poněkud přehánět a poněkud to zážitek ze speciálu naředí. Já prostě Claru nemám rád... 70% ()

VenDulin85

Poslední Vánoce jsem si nechala na Silvestra, symbolicky, a dobře jsem učinila, protože ani tento vánoční speciál se nenechává zahanbit a nezaostává za ostatními. Je možné, že jsem byla s koncem roku trochu naměkko, ale i tak se mi to zkrátka líbilo na plný počet, nemůžu si pomoct, Pán času a Santa pohromadě, zábava na 100% zaručena ;-). ()

jh666

Pro mě jeden z nejlepších vánočních speciálů vůbec. Vtipné, napínavé, super Santa. Proto odpouštím i tu vykrádačku Počátku a dalších filmů. Ale Moffata nenávidím, protože teď budu půl roku přemýšlet, jestli nebyla osmá série sen nebo naopak nebude sen série devátá. ()

PanCitron

Vánoční díl byl sice hodně ve stylu Capaldiho první série, ale podle mého to mohlo být více odlehčené a vánoční. To mi osobně na tom příběhu vadilo asi nejvíc. Nejlepší moment byl jednoznačně na těch sáních (respektive poslední minuty všeobecně). Ta upřímná radost na Capaldiho tváři, byla hodně příjemná změna v dosavadním prezentování jeho Doktora. Přesto to byl spíše slabší speciál. ()

togaf

Vánoční speciály jsou super a odkazy na Inception taky. Rozluštění snu ve snu, který se zdá v dalším snu byla zábava. SPOILER: Jen mě mrzí, že Jenna Colemanová v roli společnice neskončila, tak hezky to bylo vymyšleno a ona, potvora jedna, si to rozmyslí. Motiv impossible girl je vyčerpán, takže pryč s ní! ()

Pajky3

Pro mě jeden z nejlepších vánočních speciálů vůbec. Capaldi jsem si zamiloval jako Doctora hned v první sérii a vánoční díl se Santou byl jeden z vrcholů roku. Santa skvěle hlásí, Počátek si krčí v rohu a já vím, že tenhle díl si pustím každé Vánoce. ()

Šimpy

Ne zas tak špatný vánoční speciál...zápletka sice nijak moc originální, přesto líbivá, Capaldi skvělý, Nick Frost ještě lepší. Dreamcrabs taky fajn. Nejvíc mi chyběla vánoční atmosféra (Kromě jízdy na saních) a dořešení problémů. Je otázkou a bojím se, že odpověď bude negativní, jestli budou záhady zde a v předchozích dílech nahozeny, zodpovězeny. Místo, kde se Doctor probudí vypadá stejně jako v Dark Water, takže teorie by mohly zavést diváka kamkoliv, fakt jsem doufal, že Clara odejde (byť je nelogické, že by jí Doctor už nenavštívil v čase jejího mládí...ale podle mě i desítka mohla navštívit madame Pompadour kdykoliv v čase...) Na druhou stranu, asi bych taky zůstal ve snu...ale já jsem divnej, já bych přivítal i dotek Weeping angela, žít v minulosti není trest. ;.) ()

Radiq

Psycho sci-fi, co jste čekali, když to je sci-fi, ve kterým hraje Santa. Postupně je to sice mírně předvídatelné (což u seriálu není zas až tak moc zvykem... pokud nepočítáte to, že to vždy dobře dopadne), ale snoví krabi jsou dobrej nápad, jak vystřiženej z pera. Prostě takovej klasickej vánoční speciál, kvalitou nevyčnívající ani neupadající. Prostě klasickej doktor... ()

filmmovier

Ze začátku trochu podivnost, ale nakonec se z toho vyklubal jeden z nejlepších vánočních speciálů. Příběh je hodně podobný tomu z epizody Amyina volba (jak zmiňuje DaViD'82), a i když mi bylo trochu líto (chvíli), že se nekonal návrat Pána snů, tihle krabi mi to ale dokonale vynahradili, neboť něco takového tady ještě nebylo a zápletka o snech ve snu se mi prostě líbila, tohle se Moffatovi (po dlouhé době) povedlo. Trochu mi to zkazil ten slavný Danny Pink, ale Nick Frost tentokrát veškerou pozornost strhával jen na sebe, fakt byl skvělej. A je fajn, že Clara zůstává, já tu holku mam fakt moc rád. Bezvadnej byl zase i Capaldi, ale ostatní herci, třeba syn druhého Doktora a i když bylo v ději pár podivností, mě se to líbilo moc a já jsem s tímto speciálem velmi spokojen. Sněhuláky už ale asi nic nepřekoná... 100%, prostě paráda. ()

Mr.Ripley

Být to zkrácené o dodatečně přidaných deset minut mohlo se jednat o jeden z nejlepších vánočních speciálů. Takhle můžeme vinit především Jennu a její nerozhodnost. Kolem a kolem se stále, ale jedná o vynikající atmosférický kousek. ()

noriaki

Pořád si ještě nejsem jistý že je Capaldi dobrá volba. A co hůř, zdá se mi že ruku v ruce s ním pokulhávají i scénáře epizod. Těch opravdu výborných (Mummy on the Orient Express, Time Heist) je sice pořád dost, ale zbytku chybí jakési kouzlo, které dělá Doctora Doctorem. A takové je to i s Last Christmas. Některé pasáže jsou skvělé, dávající vzpomenout na to nejlepší ze seriálu a některé jsou mírně řečeno rozpačité. A neříkám to jen jako notorický zbožňovatel Matta Smitha. ()

Milano33

Tak toto bola úchvatná ukážka toho, ako má vyzerať komplexná a mätúca snová konštrukcia. Mali sme čo dočinenia s mimozemskými parazitmi, ktorí sa dokázali napojiť na najbližšiu myseľ a z nej detektovať mentálny obraz. Išlo o vnímanie tretej strany, ktoré automaticky generovalo telepatické pole. Nielenže bolo smrteľne nebezpečné sa na tieto stvorenia pozerať, ale len samotná myšlienka na nich vám mohlo privodiť smrť. Bolo vskutku fascinujúce sa strácať v snových stavoch a neodmysliteľnou súčasťou tohto zážitku bolo aj všímanie si jednotlivých medzier v tomto perfektne realizovanom snovom svete. Keďže sme boli naplno vtiahnutý do intímneho a nekonečného sveta snov, odlíšiť fantáziu od reality nebolo vôbec jednoduché, a o to nemožnejšie sa to javilo počas spoločne zdielaného mentálneho stavu. Cítil som sa pri tom, ako pri sledovaní filmu Inception, tento vianočný špeciál mal dosť podobný vibe. A za druhú šancu, ktorú Doctor a Clara dostali, som samozrejme rád. Našťastie to neskončilo tak drastický, ako nám to bolo pôvabne nastienené. Každopádne, aj napriek šťastnému rozuzleniu, touto pomyselnou rozlučkou skutočne silno dojímali. ()